Evde ve Sokakta Engelliler Güvendelermi ?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Her insan kendini güvende hissetmek ister Fakat engelli olanımız bunu bir kat daha fazla ister diye düşünüyorum. Evde ,işte, sokakta hayatını sürdürdüğü her ortamda kendini güven içinde hissetmek istemesi, gerekli güvenlik koşullarının sağlanılmış olmasını beklemesi gayet doğal bir tutumdur. Aksi takdirde hep bir çekimserlik içinde olacağı ve bu çekimserlikten dolayı kendini bir takım olaylardan soyutlayacağı kanısındayım.

Engelli bir birey ister işitme engelli, ister görme engelli, isterse ortapedik engelli olsun en rahat olduğu kendini en güvenli hissettiği yer evidir. Fakat evinde gerekli düzenlemeler yapılmaz ise işte ozaman o rahat ettiği ortam kabusa dönebilir.

Bu yaşam alanının engelli bireyin özür durumuna göre tasarlanmış olması bir gerekliliktir.Belki maddiyat nedeniyle uygun ortam sağlayamıyor olabiliriz, en azından evdeki eşyalarla yaşam alanlarını güvenilir ve rahat bir hale getirebiliriz.

Engelli bireyin yaşadığı evde kullandığı her tür eşya mobilya banyo ve tuvalet engelliye uygun dizayn edilmelidir özürlünün durumuna göre tasarlanmış olmalıdır. Bu eşyaların vitrin kitaplık ve dolap gibi yüksek ve büyük olanları her hangi bir deprem durumunda zarar vermeyecek şekilde sabitlenmelidir. Kullanılan eşyalar sivri uclu olmamalıdır aksi takdirde görme engelli bir birey kendini kolaylıkla yaralayabilir. Aslında yapılması gereken bir çok ayrıntı ve datay vardır fakat bir çoğu maliyet gerektiren ve dar gelirli bir engelli için lüks sayılabilecek ama bir okadarda olması gereken ayrıntılardır.

Dışarı çıkıldığında sokakta kendini güvende hissetmek isteyen engelli bir insan ne kadar güvende? Bana kalırsa bir çok il ve ilçede hiç diyebilirim bazı yerlerde uygun düzenlemeler vardır elbbette ama dediğim gibi sadece bazı yerlerde keşke heryerde güvende diyebilseydim bu sadece kendimi kandırma olurdu herhalde.

Çok yazık ki ülkemizin şehirlerinde mimariye önem verilmiyor. Sokaklar, kaldırımlar, levhalar, otobüs durakları, metro girişleri, alt geçit ve üst geçitler, bina girişleri , yüksek yapılan kaldırımlar, ağaç çukurları vs... Bunlara ilave olarak birde art niyetli insanlar eklenirse olay içinden çıkılmaz hale geldi demektir. Art niyetli insanlar diyorum çünkü sadece kendi menfaatleri ve kendi rahatları için kolaylıkla bir insanı feda edebilen insanlar, örneğin zihinsel engelliye tecavüz edenler görme engelliyi görmezden gelenler yada kısacası engelli ile dalga geçenler,acıyanlar, dikkate almayanlar
ruh sağlıklarını'da bozmaya yetmiyormu bu koşullar altında engelli bir insan sokakta ne kadar güvenli?

Güven hepimizin muhtaç olduğu bir hissiyat bu hissiyatı yaşam alanlarında duyamaz isek zor olan yaşantımız dahada zor ve kabullenmesi yaşanması daha kötü bir hal alacaktır. Birazdaha duyarlı olursak imkanlarımız doğrultusunda birazdaha çabalar isek engelli yakınlarımızı ev içinde daha güvenli bir ortamda yaşamalarını sağlayabiliriz. Toplum ve devlet olarak birazdaha bilinçlenir ve detaylara daha dikkatli olur isek engelli insanların sokaktaki güvenliğinide sağlamış oluruz.

Bir insanın güvenliği huzuru mutluluğu değmezmi bunları yapmaya?

elif74elif

Üye
Üye
Evet bu konu sık sık benim de kafamı kurcalıyor daha doğrusu ürkmeye başladım.Kendimi içinden çıkılmaz bir korkuya kaptırmamak için düşünmemeye çalışıyorum ama akşamları durakta beklerken engellilerin ne kadar kolay hedefler olduğunu düşünmeden edemiyorum.

sinandeniz

Üye
Üye
korkunun ecele faydası yokkk bence enkorkusus insan ve kendini güvende hissetmesi gereken insan engelli :) relaks arkadaşlar negatif düşünerek kendimizi rahatsız ederiz asaiş berkemal :D

elif74elif

Üye
Üye
Bilmiyorum panik yaratmak istemem ama geçen gün iş yerimizde yangın alarmı verildi korkmadım ama daha sonrasında yahu gerçekten böyle bir durumla karşılaşsam kaçabilirmiyim diye düşünmeden edemedim.Akşamları işten çıkıp eve giderken zaten bayan olmak 1.derece kolay hedef e bir de o bayan engelliyse....Tamam panik yapmayalım da düşünüp önlem de almak lazım mesela ben masamı giriş kapısına taşıdım olur da yangın çıkarsa diye:))

gülümse_hayata

Üye
Üye
Umarım korkulanlar başa gelmez iyi düşünelim iyi olalım inşallah:) Bayanların işi gerçekten zor bir bayan için sokaklar ciddi anlamda tehlike dolu hele birde bu bayan engelliyse daha savunmasız oluyor.

sinandeniz

Üye
Üye
:D elif hanım desenize yanınızda kibrit yaksalar hemen tabana kuvvet kaçacaksınız oka ki adapte olmuşsunuz :D yangın çıkarsa kaçmayın zaten vaden yetmişse kaçarkende zarar görürsün o yüzden kaderine razı olup beklemmek gerek mesela diğer karşılaştığımız sorunlar içinde geçerli bu olacağı varsa olur akacan kan damarda durmaz derler ya hı işte böyle düşünün :D

elif74elif

Üye
Üye
aslında bu kadar paranoyak değilimdir fakat hiç beklenmedik zamanda ve saçma sapan bir şekilde engelli oldum ki her köşe başında bir felaket beni beklermiş gibi geliyor.ilk zaman ki halime göre şimdi daha iyiyim.doğru söylüyorsunuz akacak kan damarda durmuyor.

Tekerlekli Sandalye