Evimiz kira. Zihinsel engelli çocuğum için evde bakım maaşı alırmıyım?

BaşTacım

Üye
Üye
yen üyelerinizdenim. benimde sorum olacak. 9 yaşında zihinsel engelli bir çocuğum var. eşim özel bir şirkette sigortalı olarak çalışıyor. 1600 tl maaş alıyor. evimiz kira. engelli çocuğumdan ayrı 2 çocuğum daha var. onların bir engeli yok. ben çalışmıyorum. çocuğa baktığım için bakım maaşı alabilirmiyim yoksa yaşı küçük diye vermemezlik ederlermi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yönetmelikte herhangi bir yaş sınırlaması zikredilmiyor. Kaldıki 9 yaş altı özürlüler için bakım ücreti alınıyor. Sizde alabilirsiniz. Çocuğunuzun %50 raporu var ve raporda "ağır özürlüdür" ibarelesi varsa, ailede kişi başına düşen gelir 400 tl yi geçmiyorsa, çocuğunuz öz bakım ihtiyaçlarını (tuvalet banyo v.b gibi) bir başkasının mutlak yardımı olmaksızın yapamıyorsa alabilirsiniz.

BaşTacım

Üye
Üye
Tüm ihtiyaçlarını ben karşılıyorum halil bey. çocuk zihinsel engelli olduğu için tuvaletini bilmiyor. çoğu zaman altına kaçırıyor ve halen bez kullandığımız oluyor. raporu %93 ve ağır özürlü yazıyor. bu şartlarda alabiliriz dimi? birde bu anne evde bakım ücretini almak için nereye başvuracağız? elimizdeki raporu götürsek kabul ederlermi yoksa yeniden çıkartın derlermi. eşim çalışıyor izin alması zor olur eğer yeniden rapor çıkartmamız gerekirse bizim için baya zor olur o nedenle soruyorum.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Elinizdeki raporda ağır özürlü yazıyorsa ve rapor sürekli raporsa yeni rapor çıkartmanıza gerek yok, maaşı almak ve başvuru yapmak için sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumuna başvuru yapacaksınız. Anlattığınız şartlarda olan birisi maaşı alabilir kişi başına düşen gelirde 400 lirayı geçmyorsa maaşı alabilirsiniz.

derya

Üye
Üye
merhaba soru sormak için konu mu açmam gerekiyor yazdığım cevap silinmişte.

Tekerlekli Sandalye