Evli olan malul engelli babanın ssk sından faydalanırmı

yukselemanet

Üye
Üye
Merhaba ben % 89 sağlık raporum var evliyim bayanım eşim ssk pirim odeme gün sayısı doldu yaştan emeklilik bekliyo sağlık hizmeti alamıyorum babam vefat etti çiftçi bagkuru nü askerlik borçlanması yaparak anneme maaş baglattik ben % 89 raporla babamın ssk saglik hizmetinden faydalana bilirmiyim teşekkür ler

SM-G900FQ cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Konuya ilşkin Mustafa Keskin'in şöyle bir açıklaması var.

EVLİ MALUL ERKEK ÇOCUKLARLA İLGİLİ DURUM;

Evlilik hakları öldürüyor. Sosyal güvenlik kurumunun bu uygulaması ile özel duruma haiz olsalar bile Yasayla pozitif ayrımcılık yapılan malul erkek çocukların anne -babaları üzerinden aldıkları ve yaş şartının özel durumları dikkate alınarak uygulanmadığı halde, sağlık hizmetinden faydalanma hakları malul erkek çocuğun evlenmesiyle ellerinden alınıyor.

Burada erkeklerden bahsedilmiş ama sanırım aynı durum evli olan bayan maluller içinde geçerli.

murat tarsuslu

Üye
Üye
Açıklamanız karışık halil kardeşim. Malul erkek çocuğu her şartta yetim maaşı alır diye biliyorum ben.

septik

Editör
Editör
Sgk nın sitesinde şu şekilde bir açıklama var,

Engelli olan kız ve erkek çocukları için yetim aylığı; Ölen kişinin arkasında bıraktığı ve engellilik oranının %60 olması durumunda yetim aylığı bağlanır. Yaş şartı ve öğrenci olma gibi şartlar aranmadan yetim aylığı bağlı kalır, evlendikleri takdirde dahi bağlı olan aylık kesilmez.

Bu durumda sadece sağlık yardımı almanız değilde rahmetli babanızın maaşından hak istemenizle beraber sgk sındanda otomatik olarak yararlanıyor olmanız gerekir.

170 nolu sgk danışıma ve şikayet hattını arayarak konu hakkında detaylı bilgi almanızı tavsiye ederim.

Tekerlekli Sandalye