Fantom Ağrısı'nın tedavisinde Ayna Terapisi (Ücretsiz Hasta Eğitimi)

• Konuyu başlatan Meltem.Yildirim
  • Başlangıç tarihi
M

Meltem.Yildirim

Guest
Sevgili arkadaşlar,

Öncelikle hepinize merhaba. Yazıma kendimi tanıtarak başlamak istiyorum. Ben, özel bir üniversitede hemşirelik bölümünde öğretim elemanı olarak görev yapıyorum ve aynı zamanda İstanbul Üniversitesi'nde doktora yapmaktayım. Özellikle ampütasyon sonrası gelişen Fantom Ağrısı* ile ilgileniyorum. Bu bağlamda doktora tezimi fantom ağrısının giderilmesinde ayna terapisi denilen yeni bir yöntemle ilgili yapıyorum.

* Fantom ağrısı, bir uzvun kesildikten sonra sanki hala yerindeymiş gibi hissedilmesi ve ağrımasıdır. Örneğin; sağ diz altı ampütasyonu geçiren bir kişinin sağ topuğunun ve sağ ayak parmaklarının ağrıdığını söylemesi durumu fantom ağrısıdır.

Eğer fantom ağrınız varsa; ya da fantom ağrısı olan yakınlarınız, arkadaşlarınız varsa, doktora tezimin uygulaması kapsamında kendilerine ücretsiz olarak ayna terapisi eğitimi verebileceğimi sizlere duyurmak isterim.

Ayrıca facebook kullanıcısı ilseniz Fantom Ağrısı isimli sayfada da ayna terapisi ve fantom ağrısı ile ilgili bilgilendirme amaçlı notlar ve videolar paylaşıyorum, konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için oraya da bakabilirsiniz.

Foruma telefonumu yazmak istemiyorum, o nedenle eğer ayna terapisi konusunda yardım almak isterseniz buradan bana ulaşabilirsiniz

İlginiz için teşekkür eder, ağrısız günler dilerim!

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ben bunu çok duydum hastanelerde hayalet agrıda deniliyor yakın bir sürede kolundan amputasyon olan bir tanııdıgım var bilegini sürekli birisinin sıktıgını söylüyor söz konusu şey aynı şey sanırım, ayrıca mesela bende hatta birçok omurilik felçlisinde ayaklarda his olmamasına ragmen yanmalar oluyor buda aynı kapsama giriyormu bilmiyorum his yok ama yanma var

M

Meltem.Yildirim

Guest
Evet bileğini sürekli sıktığını söylemesi hissini de fantom hissi/ağrısı olarak tanımlayabiliriz.
Omurilik felçli birey için de yanma hissetmesi, yine fantom hissiyle pararlel bir olgudur. Felçli hastalarla da ayna terapisi dediğimiz yöntem çalışılmıştır ve bir ölçüde başarı elde edildiğini bildiriren 1-2 çalışma mevcuttur.

Fantom ağrısı olan hastalarımıza ulaşmam konusunda tüm forum haklının desteklerini ve haberlerini bekliyorum.

Sevgiyle ve sağlıkla...

Ben bunu çok duydum hastanelerde hayalet agrıda deniliyor yakın bir sürede kolundan amputasyon olan bir tanııdıgım var bilegini sürekli birisinin sıktıgını söylüyor söz konusu şey aynı şey sanırım, ayrıca mesela bende hatta birçok omurilik felçlisinde ayaklarda his olmamasına ragmen yanmalar oluyor buda aynı kapsama giriyormu bilmiyorum his yok ama yanma var

Moderatörün son düzenlenenleri:

sedat.2323

Üye
Üye
merhaba ben 1995 yılında sağ dizüstü amputasyonu geçirdim yaklaşık 4 yıldır bu ağrıyla karşılaştım gitmediğim tedavi merkezi olmadık ameliyat kalmadı sinir blokesi yapıldı. belimden katater takılarak morfin verildi. bir türlü sağlığıma kavuşamadım bana yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi çalışmalar

Tekerlekli Sandalye