Fark yaratanlar

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba çalışan, çalışmayan herkese,

Akbank A.Ş. nin engelli personel alımı ilanlarına bakınca şu cümle dikkatimi çekti;

'' Engelleri birlikte aşacağımıza inanıyoruz!'' gerçekten hoş bir cümle :) benim bile başvuru yapasım geldi. İşin şakası bir yana engelli personeller zaten yeterince fark yaratıyorlar. Çalıştığım bankada yıllardır ''Farkındalık yaratanlar'' ödülünü hep engelli arkadaşlarımın alıyor olması bir tesadüf olabilir mi?

Bu konuda daha önce yazıp yazmadığımı hatırlayamıyorum ama bildiğim ve herkesçe bilinmesini istediğim gerçekler var. Bunları sıralamaya kalksam ne sayfalar yeter yazmaya nede kısıtlı zamanım. O sebeple en çok içimden gelenleri şu anda hiç karalama yapmadan olduğu gibi yazmak istiyorum;

* Engelli personeller zaten çalışma hayatının içinde tüm engellerine rağmen yeralıyorsa, en başında çalıştığı kurum için Farkındalık yaratmayı başarmıştır :)
* Bankacılıkta engelli, engelsiz ayırımı yapılmasızın tüm yapılması gereken işler ekip çalışması adı altında ortak bir çalışmanın ürünüdür ve bu konuda engelli personel her zaman çalışkanlığı ve öz disipliniyle engelsiz çalışma arkadaşlarına FARK ATAR..
* Sağlık koşullarının tüm yetersizliğine rağmen engelli personeller diğer çalışma arkadaşları gibi rahat değildir ama yine de sık sık rapor almazlar :(
* Şükretmeyi bilmek denen kavramı sağlıklı bireylerden çok daha fazla özümsedikleri için, kolay kolay şikayetçi olmazlar hallerinden
* Maddi koşullarının iyileşmesi anlamında yaşadığı rahatlamanın yanında engelli bir personel manevi anlamda da bir çok eksiğini kalabalık ortamda, toplum içinde yeralmakla çalışarak kapatmaya çalışır.
* Çalışma yaşamı engellilerin zaman içinde kaybolmuş özgüven eksikliğinin hızla yerini özgüvene dönüştüren, mucizevi bir tılsım değmişcesine hayata, yarınlara daha güvenli bakmasını sağlayan yeni bir gelecek inşa etmesine yolaçar
* Bu konuda yapılmış istatistiksel bir çalışma var mı bilmiyorum ama benim yıllardır birikmiş gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki, iş bulan her engelli kendisine çok daha rahatlıkla EŞ de bulabilmektedir :)

Çalışan, çalışmayan her engelli zaten bu dünyada sevgi dolu yüreğiyle bir fark yaratıyor o yüzden önemli olan fark yaratanın farkına varabilmek olmalı o da işe alım sürecinde yeralan İnsan Kaynakları yöneticilerine kalıyor ki bana göre çalışabilecek durumda olan, çalışmak isteyen her engelli personel adayı topluma, iş hayatına kazandırılması gereken bir cevherdir. Tıpkı yeraltında yatan, henüz işlenmemiş ama uzun yıllar toprak altında kalmaktan kullanılmayan kömür madeni gibi her bir engelli bu ülke için bir değer, farkına varıldığında fark yaratmayı başaran bir değerdir.

Yazdıkça konudan uzaklaşıyorum ve yine anlatmak istediklerimi tam olarak yazabildiğimi sanmamakla beraber;

Sizler, her biriniz ayrı ayrı bu yaşama anlam katan, bedende engelli yüreklerde engelsiz gökkuşağı renklerisiniz. Ayrıca bir fark yaratmanıza bile gerek yok zaten yeterince farklıyız diğerlerinden.

Hep daha güçlü, daha mutlu, daha sevgi dolu, daha tutkulu yaşama sevincinizle bu ülkenin umutsuz yarınlarına umut olmanız dileğimle,

Tekerlekli Sandalye