Farklı Hastalıklarla Rapor Oranım Kaç Olur?

Maniacks

Üye
Üye
Öncelikle Merhaba
Sol Bacağımda DVT(Derin Ven Trombozu) bulunuyor Geçtiğimiz Yıl İçerisinde Pulmanör Emboli Rahatsızlığı Geçirdim yani akciğere Pıhtı attı ve buna bağlı olarak akciğerin bir kısmında Nekroz dedikleri doku kaybı oluştu. Bunların Yanında Akdeniz Anemisi Taşıyıcısıyım. Bilen birileri cevaplayabilir mi Başvursam % kaç oranında Rapor Alabilirim.

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=20623]Maniacks[/MENTION]

Tam olarak nekadar oran alırsınız bunu biz söyleyemeyiz. Fakat alınabilecek rapor oranları aşağıdaki gibidir. Hastalığın vermiş olduğu etkiye göre oranlar belirlenir,birden fazla hastalık için balthazard formülü uygulanarak oran belirlenir.

Sakatlık oranı cetveline göre Akdeniz anemisi için alınabilecek oranlar şöyle;

Thalassemi (Akdeniz Anemisi)

1-Intermedia:% 40
2-Major:% 70
3-Ağır veya terminal vakalar:% 80

1-Doğuştan veya kazanılmış akciğer, plevra ve göğüs kafesi hastalıkları veya akciğeri tutan diğer bütün hastalıklarda,solunum ve dolaşım fonksiyonunda bozukluk yapmışsa; Solunum Fonksiyon Testlerine göre değerlendirme yapılır;

a- Az etkilenme varsa:% 20
b- Orta derecede etkilenme varsa:% 40
c- Ağır derecede etkilenme varsa veya kronik korpulmonale gelişmişse:% 80

free-hifi

Üye
Üye
İyi günler annem bugün heyete girdi. 80 fizik , 48 Romatoloji, 60 nöroloji balthazard a göre 90 i geçiyor da heyet bunun harici bir rapor verebilir mi? S0nucu pazartesi alacağım

[device_name] cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

free-hifi

Üye
Üye
3 bölümde vücudun aynı yerini kapsıyor diye fizik 80 Romatoloji 18 den hesap yapılıp bizi 84 ile ugurladilar...

[device_name] cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
baltazara göre ne çıkarsa heyet onu vermek zorunda. kafasına göre oran veremez, versede yasa dışı iş yapmış olur.

Bora72

Üye
Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Ben 1998 yılında Trafik kazası geçirdim. Omurgamı 2 yerden kırdım. L1 ve TH12 den. Sonrasında operasyon yapılarak 8 tane vida takıldı. Bu nedenle Askerlik yapamaz raporu verdiler. Bu sene de Uyku apnesi teşhisi konuldu. 6 sene önce özelde yaptırdığım test Ağır uyku apnesi iken, şimdi dağılım göstermiş ama pik yapan değer düşmüş. (30 un üzerindeyken şu anda 21) Tabiki Orta derece uyku apnesine dönmüş. Bu durumda sizlerin tecrübesine göre %kaç civarında rapor verirler.

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=20833]Bora72[/MENTION]

UYKU İLE İLİŞKİLİ BOZUKLUKLAR*

1-hafif %5
2-Orta %10
3-Ağır %35

NOT: *Bu başlık;uykuyu başlatma ve sürdürme ya da uyuyamama, uykuyla indüklenen solunumyetmezliği de dahil olmak üzere, aşırı uyuma bozukluğu, uyku-uyanıklık döngüsübozuklukları ve uyku, uyku evreleri bozuklukları ile parasomnileri kapsar.

Bora72

Üye
Üye
Teşekkür ederim bilgilendirme için. Bende muhtemelen %10 civarında buradan bir puanlama alırım.
İki adet omurga kırığı ve ameliyatı nedeni ile kaç alacağımı merak ediyorum aslında. Oradan toplamda %30 gibi alma şansım var mı?

Bir de kollestrolüm hep yüksek. Yaklaşık 10 yıldır ilaç kullanıyorum ve ömür boyu da kullanacağım. (Raporlu bir ilaç)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Rapor oranları hastalığın size verdiği etkiye göre farklılık göstermektedir. Ayrıca birden fazla hastalığı olanlarda balthazard formülü ile hesaplama yağılmaktadır.

Balthazard formülü ile hesaplama https://rapor.engelliler.gen.tr/

Ayrıca kolestrol için rapor oranı verilmediğini biliyorum.

Omurga kırığınız için alabileceğiniz oranlar;

Tablo 4.1- Ayakta durabilme, yürüme ve hareket bozuklukları(santral sinir sistemi veya spinal kord lezyonlarına eşlik eden)

1-hafif-Ayağa kalkabiliyor:
Kısa mesafe yürüyor fakat eğim, yükselti, basamaklar, derin sandalyeler ve uzun mesafelerde zorluk çekiyor:% 20

2-hafif Orta-Ayağa kalkabiliyor:
Kısa mesafeyi zorlukla ve yardımsız yürüyor, fakat yürüyüşü düz zeminlerle sınırlı:% 40

3-Ağır Orta-Zorlukla ayağa kalkıyor ve ayakta durma pozisyonu elde ediyor
Yardım olmaksızın yürüyemiyor:% 60

4-Ağır-Yardım,mekanik destek ve veya bir yardımcı cihaz olmaksızın ayağa kalkamıyor:% 80

Bora72

Üye
Üye
Bazı arkadaşlarım orta uyku apnesi için %35 aldıklarını duyuyorum. Bu konuda sizin bilginiz var mı?

gülümse_hayata

Üye
Üye
%35 Ağr uyku apnesinde verilir orta olanda nasıl almışlar ilginç doğrusu etkileri çok fazla desek ozamanda zaten orta değil ağır derler başkada diyebilecek birşeyim malesef ki yok.

Bora72

Üye
Üye
Merhabalar,

1998 de geçirmiş olduğum omurga ameliyatımın Sağlık Bakanlığı sisteminde olup olmadığını nasıl anlayabilrim?

Teşekkürler.

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=20833]Bora72[/MENTION]

Bildiğim kadarıyla bilgiler sistemde arşivlenir ama bunu nasıl öğrenebilirsiniz bilemiyorum.

Hakan.60

Üye
Üye
Ameliyat bilgisayar sisteminin aktif kayıt yaptığı dönemde degil.bu sebeble o ameliyat bilgileriniz ve notlarınız sadece o hastanenenin arşivinde size ait hasta dosyasında duruyordur.
Hangi hastanede ameliyat oldu iseniz oraya giderek arşivden dosyanızı istersiniz ve gerekli belgenizin fotokopisini alabilirsiniz.
Hastaneye dilekçe ile başvurarak dosya bilgilerinizi sisteme kayıt edilmesini isteyebilirsiniz. (Kayıtlı değilse)

Tekerlekli Sandalye