Fatma ŞAHİN "Ulaşabilirlik Destek Programı Tanıtım'da"2013 Engelli Atamaları Hakkında

YassaX

Üye
Üye
Fatma ŞAHİN "Ulaşabilirlik Destek Programı Tanıtım'da"2013 Engelli Atamaları Hakkında

Ulaşabilirlik Destek Programı Tanıtımı Yapıldı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ulaşabilirlik Destek Programı (UDEP) Lansmanı ve İmza Töreni'ndeki konuşmasında engellilere yönelik çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

''Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Herkes mutlu olmadıkça biz mutlu olmayacağız'' anlayışıyla yola çıktıklarını belirten Bakan Şahin, herkesin tüm kaynaklardan eşit faydalanmaları için insan odaklı anlayışla çalıştıklarını söyledi.

Yerel yönetimlerin altyapıyı, kaldırımları, toplu taşıma araçlarını, kapalı alanları düzenlemeleri için 7 aylarının kaldığını vurgulayan Şahin, ''Bunu yapanla yapmayanların ayırt edildiği, izlendiği ve sonuçlandığı bir sisteme geçiyoruz'' diye konuştu.

Bakan Şahin, verilecek cezalara ilişkin ise şunları söyledi:
''Özel sektörde her seferde bin-5 bin lira arasında yılda 25 bin liraya kadar, kamuda ise her seferde 5 bin-25 bine kadar yılda 500 bin liraya kadar ceza verilebilecek. Yaptırım bakımından ve kamunun yükümlülüğü bakımından çok önemli olduğu görülüyor. Herkes bu cezaları almamak için hızlı davranmalı''.

Özellikle dezavantajlı gruplara yönelik pozitif ayrımcılık yaptıklarını ifade eden Bakan Şahin, bu konuda ulaşılabilirlik çalışmalarının önemli olduğunu belirtti.

Engellilerle ilgili 2005'e kadar hiçbir hukuki altyapının olmadığını, Türkiye'de ilk defa engellilere yönelik kanunun bu tarihte çıkarıldığını vurgulayan Şahin, engellilere eğitimde, sağlıkta, istihdamda fırsat eşitliği sağlamak için çalıştıklarını bildirdi.

Engellilerin hizmet alacakları yere güvenli ve bağımsız olarak gidebilmesinin önemine dikkati çeken Bakan Şahin, bunun için gerekli altyapının oluşturulması gerektiğini kaydetti.

Bakanlık olarak 41 bin engelli öğrenciye taşımalı eğitim desteği sağladıklarını dile getiren Şahin, engelli raporunun alınması konusunda yaşanan sıkıntıların giderilmesine yönelik Sağlık Bakanlığı ile çalıştıklarını söyledi.

Engelli Atamaları

Bakan Fatma Şahin; engellilerin kamuda istihdamına yönelik çalışmaları 2013 yılının başında tamamlayacaklarını belirterek, ''Kamudaki boş olan kadroları dolduracağız'' dedi.

Engellilerin istihdamına yönelik önemli adımların atıldığına dikkati çeken Şahin, şunları söyledi:
''Kamuda geçen yıl başardığımız bir sınav modeli var. Her engelliyi kendi içinde sınav yapıyoruz. Bu dünyada uygulanan en önemli ve tek model… İşitme engellileri, görme engellileri, zihinsel engellileri kendi içinde sınav yaptık. Ramazan ayında Sayın Başbakanımızın da katılımıyla 7 bin engellimizin işe yerleştirilmesini sağladık. Şu anda 23 bin engellimizin kamuda boş olan kadrolarını yeniden istihdam alanı oluşturmak için de müsteşarımız, Devlet Personel Başkanlığı ve Çalışma Bakanlığı ile birebir çalışıyor. Hangi kadroda ne boşluk var, bunları nasıl dolduracağız. İlgili kanuna göre engelli istihdamında bir yılda ikinci defa alımı yapamıyoruz. 2013 yılının başında bu çalışmaları tamamlayacağız ve kamudaki boş olan kadroları dolduracağız''
.

''Tekerlekli Sandalyede Oturdum''

Engellilere yönelik yapılanların özümsenmesi, davranış haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Şahin, şöyle devam etti:
''Engel bedende değil, engel gönüllerde, kalpte ve vicdanlarda. Engelsizler engellileri görmek istemiyor. Hep kendisinin engelsiz olarak, genç, sağlıklı olarak hayata devam edeceğini zannediyor. Hep yaşlanmayacağını, hasta olmayacağını, engelli olmayacağını zannederek hayatına devam ediyor. Ben ameliyattan çıktıktan sonra tekerlekli sandalyede oturdum. Elimde bastonla bu şehirlerde ne kadar zor yürünebileceğini gördüm. Ameliyattan sonra bunu yaşadım. Ama bunun için illa ameliyat olmaya da gerek yok. Bunu bizim en önemli insani ve vicdani görev alanlarımızdan birisi olarak görüyoruz''.

Protokol İmzalandı

Konuşmaların ardından Bilecik, Burdur, Çankırı, Kilis, Mardin, Rize, Van'dan gelen vali, belediye başkanlarıyla projeler imzalandı.

Projeyle kentlerde ulaşabilir hale getirilecek alanlar belirlenecek. Bu alanlarda kamu tarafından yoğun kullanılan binalar, sağlık yapıları, eğitim yapıları, ibadethaneler gibi binalar, kaldırımlar, yaya geçitleri, alt ve üst geçitler, toplu taşıma durakları belirlenecek.

Buraların ulaşılabilir hale getirilmesine yönelik çalışmaların bilimsel ölçütlere, TSE standartlarına uygun biçimde Genel Müdürlükçe verilecek eğitim ve teknik bilgi desteğiyle uygulamaya geçirilmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında belirlenen 7 ildeki yerel yönetimlere bütçe aktarılacak. Valilikler aktarılan bütçelerin projeye uygun harcanması, izlenmesi ve denetlenmesini sağlayacak.

KAYNAKÇA : Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı | Ulaşabilirlik Destek Programı Tanıtımı Yapıldı

Saygılar ...

YassaX

Üye
Üye
Vijdanatilla ; Rica Ederim ...

Saygılar ...

osman35

Üye
Üye
görcez bakalım 2013 de kaç kşi atanacak

sebboy

Üye
Üye
kamuda ve özelde çalışan engellilere evlerine servisle ulaşım sağlanacakmış anladığım kadarıyla umarım doğrudur

derderbo

Üye
Üye
bakan hanimin 2013 te bakalim hangi yalanini itiraf edecek.secimlere kadar nekadar tutarsa okadar saliyacak.
Engellilere bos umut vermekten varzgecse kendi ruh pisikolojisi icin iyi olur

Tekerlekli Sandalye