Friedreich Ataksi (FA) Hastalarında işitsel sorunlar

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Friedreich ataxia (FA) otosomal resesif kalıtımsallığa bağlı kalıtsal nörodejenaratif bir hastalıktır. Friedreich ataxia hastalarının %10’unda işitme sorunları(auditory neuropathy) görülmektedir.

Auditory Neuropathy, çevredeki seslerin beyine ve işitim sinirlerine düzenli bir şekilde ulaştırılamamasından kaynaklanan çeşitli ses kayıplarına verilen genel bir addır. Bilindiği üzere işitmenin gerçekleşebilmesi için, ses frekanslarının işitme sinirlerine ve beyine ulaşması ve orada tanımlanması gerekmektedir.

Friedreich ataxia Sinir hücrelerini dejenere ederek, vücutta duyu organlarının hissetme yoğunluğunu giderek azaltmakta ve en sonunda yok etmektedir.

Avustralia Melbourne üniversitesi Kulak Fonksiyonları Departmanı ve Murdoch Çocuk Araştırmaları Enstitüsü’nün ortak yürüttüğü bir deneyde, Friedreich ataxia hastalığına yakalanmış 14 kişiden 9 ‘u normal sesleri algılarken, diğer 5 kişinin konuşmaları yanlış anladığı veya hiç anlamadığı gözlenmiştir. Öte yandan Amerikan Nöroloji Akademisi yaptığı bir deneyde ,audiometrik testler uygulanan gözlem dahilinde ki 5 Friedreich Ataxia hastasının hiçbirinin işitsel bir sorunu gözlenmediğini rapor etmiştir.

İşitsel Sorun yaşayan FA Hastalarının Genel Şikâyetleri

*Az bir miktar da olsa işitme sorunu yaşıyorum. Daha çok sesleri ayırt edememe diyebiliriz. Genelde birden fazla ses duyduğumda ayırt edemiyorum ve anlamıyorum.

* sağ kulağımda uzun bir süredir uğuldama var. Sol kulağımda ise sesleri alamadığımı hissediyorum. İşitme yetisini kaybetmiş gibi.

* Zaman zaman -özellikle geceleri- artan kulak uğuldaması yaşıyorum.

*Kulaklarım ya uğulduyor yada çınlıyor. Bazen her ikisi de birlikte oluyor. Geceleri uyuyamıyorum.

E

ENB ÜYESİ

Guest
evet fa hastaları bende dahil genelde işitme kaybından ziyade sesleri analiz etme yani anlama problemi yaşıyor!
nedenini arkadaşımız üstte anlatmış keşke birde tedavisi olsa!

Tekerlekli Sandalye