Friedreich ataksisi hastası malulen emekli olur mu?

Iyi akşamlar ben % 76 noroloji hastasıyım adı fredrich ataksy.2009 ekim ayindan sigortaliyim ve 1500 gün sigortam var şimdi benim sorum şu 2009 da işe girdiğimde % 52raporum vardi daha sonra bu oran % 51 e düştü 3 yıl sonra falan % 64 e çıktı ve daha sonra tek noroloji bölümünden girdim ve bir tek nöroloji den % 76 rapor âldim sizce ben bu durumda 2019 ekim ayına kadar 300 gün sigorta daha yapsam 2019 ekim ayında Malülen emekli olabilir miyim

GT-I8552 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Iyi gunler ben babam dan dolayı yetim maasi aliyordum işe girdim ve devlet Hastanesinde desteksiz yürüyor yüzde 68 yazmışlar sgk ye ise girdiğim i yazdım ve ise gecsem malul ayligi mi etkilemez yazıyor peki sgk nin diğer rapordan haberi yok ilerde sorun teşkil edermi

yasin1991, senin anlattığın şekilde şartların malulen emeklilik uygun görünüyor. 10 yıl hizmet süresi, 1800 gün prim şartını yerine getirdiğinde malulen emkli olabilirsin. Bir sorunla karşılaşacağını zannetmiyorum.
kosavalı senin sorunu tam anlayamadım.

Ben babam dan dolayı yetim maasi aliyordum işe girdim ve devlet Hastanesinde yüzde 68 rapor aldim ve destek siz yürüyor diye rapor aldim ama sgk nin bu rapor dan haberi yok ilerde sorun teşkil edermi

yasin1991 bennde aynı hastalıkdan malulen eemkli oldum. sadece 1 kere konturol muayene verildi 2 sene sonra tekrar emekli oldum toplu olarakta parayı verdiler %60 la oldum

Şu an görünmeme bilinmeme gibi bir durum yok siz bildirmesenizde sistemde yine görürler. İlerde ne gibi sorun yaşarsınız bilemem ama olası hertür değişiklikler bildirilmeliki başınız ağrımasın. Bu konuda çok bilgi sahibi değilim o yüzden detaylı bir açıklama yapamıyorum.

Malul olmak için bakıma muhtaç olmak gerekmezmi

Malulen emekli olmayımı soruyorsun anlamadımki eğer öyleyse

Çalışma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği SGK Sağlık Kurulu’nca tespit edilen sigortalı “malûl” sayılır.Malullük aylığına hak kazanmak için malul sayılmak tek başına yerine getirilmesi gereken bir şart değildir. Bunun yanı sıra sigortalının en az 10 yıl sigortalılık süresinin bulunması, ayrıca en az 1800 gün prim ödemiş olması ve işten ayrılmış olması gerekir. Özellikle belirtmeliyiz ki, sigortalı başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul ise sigortalılık süresi aranmaz, en az 1800 gün prim ödemesi yeterli olur.

Kosavalı yukarıda da yazdığım gibi sadece % 68 olman yetmiyor. Sigortalılık süren ve priminde önemli ancak bu şartlarda uygunsa malul sayılırsın yukarıya yazdığımı dikkatli oku lütfen.

Kosovalı, burada herkes bilgisi ölçüsünde soruları yanıtlamaya çalışıyor. Her sorunun illa bir cevabı verilecek diyede bir kaidede yok. Kimse bilmeyebilirde. Bu yüzden lütfen her defasında aynı soruyu üst üste sorup "neden cevap verilmiyor" diye yazma. Sorunun cevabını bilen olursa çıkıp cevaplar zaten. Bir soruyu bir kere sorman yeterli.

Geri