Gazın Sola Alınması + Ötv Muafiyeti

Rahatsız

Üye
Üye
Başlığı uzun yazmamın sebebi konunun googlede daha ön plana gelmesi, ben 2006 yılında hastane raporunda "özel tertibatlı otomatik araç kullanır" ibaresi bulunan sürekli raporumla otomobil aldım; açık konuşmak gerekirse özel tertibatı söktüm attım çünkü trafikte sürüşümü tehlikeye sokuyor sürekli rahatsız ediyor sürücü mahaline zaten zar zor sığdığım araçta, alanımı daraltıyor. Gazı sola aldırdım engelli olmadan da önce otomobil kullandığımdan sol ayakla araç kullanmayı kısa sürede öğrendim yani tertibat yok gaz solda, hem gaz hem fren sol ayakla yönetiliyor.

Şimdi önümüzdeki bir kaç ay içinde aracımı değiştireceğim eski raporum sürekli rapor olduğundan yenisini çıkarmaya gerek yok.
Eski raporuma göre araç alırsam ötv muafiyetinden yararlanıyorum o konuda da sorun yok.
Lakin ben yeni rapor almak istiyorum ve yeni rapordan "özel tertibat" yani gaz ve freni elden kontrol eden o ilkel demirci çıkması boruları istemiyorum. Sorular şunlar:
1. Raporda özel tertibat ibaresi olmasa yani o ucube demir borular takılmasa sadece gaz pedalı servis marifetiyle sola alınsa bu özel tertibattan sayılıp, ötv muafiyetinden yararlanma mı sağlar mı?
2. GAz ve freni elden yöneten mekanik zımbırtı olmadan sadace gazın sola taşınması "özel tertibat" olarak kabul ediliyor mu, eğer ki ediliyorsa ötv den de muafiyet sağlıyor demektir. Var mı bu konuda tecrübesi yahut fikri olan

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sizin sakatlığınız sol ayaktamı? Tam olarak sakatlığınızın ne olduğunu yazarmısınız?

Rahatsız

Üye
Üye
Sizin sakatlığınız sol ayaktamı? Tam olarak sakatlığınızın ne olduğunu yazarmısınız?

Halil bey sağ ayak amputasyon, sol ayakla tertibatsız gazı solda araç kullanabiliyorum yeni araç alırken tertibatla uğraşmak istemiyorum, gazın başka hiç bir işlem yapılmadan aparat vs takılmadan sola alınması özel tertibat sayılır mı ve bu şekilde ötvden muaf mıdır yasaya baktım çok muallak

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tertibatlı araç kullanmak zorundasınız. Ve fakat zaten gaz pedalının sola alınması tertibata girer. Dolayısıyla ÖTV den yararlanırsınız.

Rahatsız

Üye
Üye
Halil bey sağ ayak amputasyon, sol ayakla tertibatsız gazı solda araç kullanabiliyorum yeni araç alırken tertibatla uğraşmak istemiyorum, gazın başka hiç bir işlem yapılmadan aparat vs takılmadan sola alınması özel tertibat sayılır mı ve bu şekilde ötvden muaf mıdır yasaya baktım çok muallak

Halil bey net olarak şunu söyleyebilir misiniz; "hiç bir mekanik kol takmadan, gaz ve freni elden kullanmayı gerektirmeyen hiç bir alet edavat takmadan sadece gaz pedalını sola almak ötv muafiyeti için yeter " , bunu diyebiliyor muyuz kanun maddesi nedir?
Burada bunu doktorlara maliyeye anlatmak deveye hendek atlatmaktan zor daha geçen bir tanıdığa sol ayakla aracı kullanabiliyor olmasına rağmen o zımbırtıları o lanet boruları taktırmışlar.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sizi çok iyi anlıyorum. Genelde sağ bacaktan engellilere elden kumanda veriliyor. Burda belirleyici olan alacağınız rapordaki ibaredir. Raporda şöyle bir ibare olursa hiç bir sorun yaşamadan (en azından yasal anlamda) ötv istisnalı araç alırsınız. "gaz pedalı sağa alınmış otomatik vitesli araç kullanabilir"
Durumunuzu detaylı bir şekilde DR'a anlatın. Halden anlayan insan evladı biriyse bu ibareyi yazmaması için hiç bir sebep yok...

altin70

Üye
Üye
merhaba ben konuya müdahil oldum. nedeni ise bundan 2 ay önce rapor aldım, rahatsızlığım sağ ayakta hareket kısıtlılığı güçsüzlük, aldığım raporda sol ayaktan kumandalı gaz fren tertibatlı otamatik araç kullanır h sınıfı ehliyet alır ibaresi var, raporla vergi dairesine gösterdim problem yok ötv den yararlanırsınız ancak tertibat proje olacak dedi tertibat derken gazın sola alınması başka bir şey yok umarım biraz yardımcı olmuşumdur

Rahatsız

Üye
Üye
merhaba ben konuya müdahil oldum. nedeni ise bundan 2 ay önce rapor aldım, rahatsızlığım sağ ayakta hareket kısıtlılığı güçsüzlük, aldığım raporda sol ayaktan kumandalı gaz fren tertibatlı otamatik araç kullanır h sınıfı ehliyet alır ibaresi var, raporla vergi dairesine gösterdim problem yok ötv den yararlanırsınız ancak tertibat proje olacak dedi tertibat derken gazın sola alınması başka bir şey yok umarım biraz yardımcı olmuşumdur

sol ayaktan tertibatlı gaz ve fren tertibatı ne demek ben bu doktorları da kanunlarıda anlamıyorum hadi gazı sola taşıdın freni hangi sola taşıyacaksın
aracınıza yapılan muameleyle ilgili ilerleyen zamanda bizi de bilgilendirirseniz sevinirim. bu ötv li araçta çok fazla suistimal var millet hastane hastane dolaşıyor hasta anne babasını gösterip ona çıkarttığı raporla araç almaya çalışıyor esas hak sahipleri biziz rezil olanda bizizi hakkı yenende biziz.

altin70

Üye
Üye
rapor aynen öyle onların anladığı ben yazıyım nasıl hallederlerse halletsinler diyor, ehliyete polis raporu kabul etmeyebiliyor öda gözle şöyle bir muayene ediyor, işin ilginci bodrumda h sınıfı ehliyet verecek kurs yok oda ayrı bir dert yani her şey engel üzerine

Rahatsız

Üye
Üye
Sizi çok iyi anlıyorum. Genelde sağ bacaktan engellilere elden kumanda veriliyor. Burda belirleyici olan alacağınız rapordaki ibaredir. Raporda şöyle bir ibare olursa hiç bir sorun yaşamadan (en azından yasal anlamda) ötv istisnalı araç alırsınız. "gaz pedalı sağa alınmış otomatik vitesli araç kullanabilir"
Durumunuzu detaylı bir şekilde DR'a anlatın. Halden anlayan insan evladı biriyse bu ibareyi yazmaması için hiç bir sebep yok...

Hal,l bey ben başka sitelerdende bayağı baktım bu içerikte başlık yok kanun muallak şu yüzden muallak bakınız ne diyor

Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı

Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (b) alt bendi uygulamasında, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.

koyu yazdığım ve kırmızı yaptığım yerlere dikkat

diğer taraftan

c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması

Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir.Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

(Mavi işaretli yere dikkat üstte verdiğim kırmızı yerde bazı aksamların sola kaydırılması ötv muafiyetinden yararlanmaya engeldir derken burda mavi olan yer "gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar" diyor -bakın aparat demiyor- ötv muafiyeti için sorun teşkil etmez diyor şimdi ben bunu maliyeye yahut o "vijdanlı" doktora nasıl izah edeceğim)

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir.Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

bakın yeşil yerede ise eskiden yaşanan bir mağduruyeti giderdi eskiden sol ayağında sorun olan engellilere "sen ötv muafiyetli araç alamazsın sen sağ ayakla otomatik kullanırsın deniliyordu" sanırım 2011 yılında bu durum düzeltildi.

benim anlatmaya çalıştığım şu yukarıda kırmızı ve maviyle belirttiğim yerlerdeki çelişki
daha bundan bir hafta önce yine sadece sağ ayakta engeli olan bir şahısa yine teretibatlı kullanırsın diye rapor verdiler ve adam araca zor biniyorum koltuğu en geriye çekmek zorunda kalıyorum uzun yolda çok rahatsız ediyor oysa bakın medeni ülkeler neler yapıyor

Mercedes-Benz Türk - Engelliler için sürüş yardımcı ekipmanları - Pedal uyarlamaları

hemde bunu firmanın kendisi yapıyor....

Rahatsız

Üye
Üye
rapor aynen öyle onların anladığı ben yazıyım nasıl hallederlerse halletsinler diyor, ehliyete polis raporu kabul etmeyebiliyor öda gözle şöyle bir muayene ediyor, işin ilginci bodrumda h sınıfı ehliyet verecek kurs yok oda ayrı bir dert yani her şey engel üzerine

kardeş zaten bizim için her şey sorun elin engellisi dünyayı gezmeye çıkıyor tek başına biz sgk dan tıbbi ödemelerimizi 6 ay sonra alıyoruz birde ondan 300-400 tl vergi kesiyorlar

Rahatsız

Üye
Üye
emin olmak için az önce eski raporuma baktımda aynen şunlar yazıyor:
1. Sakatlık derecesi %40 dır. Hastalığı süreklidir
2. Fren ve gaz pedalı elden tertibatlı özel tertibatlı araç kullanabilir.
3. Karar oy birliği ile verildi

yani adam bana 2006 yılında aldığım raporda illa takacaksın o zımbırtıyı diyor

http://engelliler.gen.tr/f18/sola-alinmis-gaz-pedali-yardim-21461/

benzer bir konu

bu konuda ısrarcı olan hasatalara heyette "ısrarcı olma elindeki hakkı bile kaybedersin" yollu tehditvari üslup takınıyorlarmış
sanki biz ötv ödemiyoruzda bize lütfediyorlar biz otomobili ucuza almıyoruz ki biz bütün dünyada ödenmeyen bir vergiyi ötv yi vermiyoruz sadece
yani bize lütuf görülen hak görülen şey için devletin cebinden bir şey çıkmıyor çünkü ya alınmayan ya da cüzzi miktarda alınan bir vergi ülkemişde %45 yani kdv ile birlikte bir kendine birde devlete araba alıyorsun

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tekrardan merhaba, şu postta http://engelliler.gen.tr/f18/gazin-sola-alinmasi-otv-muafiyeti-24066/#post97744

Alıntıladığınız birinci kısım (Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı) sizinde söylediğiniz gibi muaalak ifadelerle dolu. Ve fakat ikinci kısımda alıntı yaptığınız (c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması) tam olarak sizi ilgilendiren kısımdır. Özel tertibat uygulaması, kimlerin ÖTV den yararlanacağına dair düzenlemeler zaman içerisinde değişmekte.. B.K.Z http://engelliler.gen.tr/f18/sol-ba...bat-olmaksizin-otvden-faydalanabilirler-1379/

Tekrar ediyorum raporunuzda "gaz pedalı sağa alınmış otomatik vitesli araç kullanabilir " ibareleri olursa herhangi başka bir tedilat olmaksızın ÖTV den yararlanırsınız.

Fakat 2006 yılında aldığınız raporla gaz pedalını sağa alamazsınız. Zira raporda açık bir şekilde tertibatın nasıl olacağı yazılmış.

Başa dönecek olursak, içinde bulunduğunuz durumun zorluğun farkındayım. Bizim yasaları, yönetmelikleri ilgili memur(lar)dan / amir(ler)den öğrenmek yerine, yasaları, yönetmelikleri onlara öğretmek / anlatmak gibi bir derdimiz var. Hele bu yasa ve yönetmelikler sık sık değişiyor ve kullanılan ifadeler muğlaksa derdinizi anlatmak deveye hendek anlatmak kadar zor.

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Hocam benim geçen yıl aynı yerde çalıştığım arkadaşım sadece pedalı sağa alarak ötv den yararlanmıştı. Başka bi zımbırtı takmadılar ona. ama o arkadaş başka yere tayin oldu. şimdi aradım telefonunu sanırım numarasını değişmiş ulaşamadım. Ortak arkadaşlarımızdan bulabilirsem numarasını sizin için arayıp yaptığı işlemleri soracağım. öğrenince buraya yazarım.

Rahatsız

Üye
Üye
Tekrardan merhaba, şu postta http://engelliler.gen.tr/f18/gazin-sola-alinmasi-otv-muafiyeti-24066/#post97744

Alıntıladığınız birinci kısım (Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı) sizinde söylediğiniz gibi muaalak ifadelerle dolu. Ve fakat ikinci kısımda alıntı yaptığınız (c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması) tam olarak sizi ilgilendiren kısımdır. Özel tertibat uygulaması, kimlerin ÖTV den yararlanacağına dair düzenlemeler zaman içerisinde değişmekte.. B.K.Z http://engelliler.gen.tr/f18/sol-ba...bat-olmaksizin-otvden-faydalanabilirler-1379/

Tekrar ediyorum raporunuzda "gaz pedalı sağa alınmış otomatik vitesli araç kullanabilir " ibareleri olursa herhangi başka bir tedilat olmaksızın ÖTV den yararlanırsınız.

Fakat 2006 yılında aldığınız raporla gaz pedalını sağa alamazsınız. Zira raporda açık bir şekilde tertibatın nasıl olacağı yazılmış.

Başa dönecek olursak, içinde bulunduğunuz durumun zorluğun farkındayım. Bizim yasaları, yönetmelikleri ilgili memur(lar)dan / amir(ler)den öğrenmek yerine, yasaları, yönetmelikleri onlara öğretmek / anlatmak gibi bir derdimiz var. Hele bu yasa ve yönetmelikler sık sık değişiyor ve kullanılan ifadeler muğlaksa derdinizi anlatmak deveye hendek anlatmak kadar zor.

Halil bey sanırım yanlış oldu "gaz pedalı sağa alınmış araç" yazmışınız zaten gaz pedalı normal araçta sağdadır ben sola taşıyarak ötvden yararlanmak istiyorum

Rahatsız

Üye
Üye
Hocam benim geçen yıl aynı yerde çalıştığım arkadaşım sadece pedalı sağa alarak ötv den yararlanmıştı. Başka bi zımbırtı takmadılar ona. ama o arkadaş başka yere tayin oldu. şimdi aradım telefonunu sanırım numarasını değişmiş ulaşamadım. Ortak arkadaşlarımızdan bulabilirsem numarasını sizin için arayıp yaptığı işlemleri soracağım. öğrenince buraya yazarım.

Hocam arkadaşınızın raporunda tam olarak ne yazıyor benim 2006 da aldığım raporda
1. Sakatlık derecesi %40 dır. Hastalığı süreklidir
2. Fren ve gaz pedalı elden tertibatlı özel tertibatlı araç kullanabilir.
3. Karar oy birliği ile verildi

yazıyor.

Arkadaşınızın engeli sağ ayaktan mı?
Eğer sağ ayaktansa aldığı raporda ötv muafiyetinden yararlanması için ne yazmalı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Halil bey sanırım yanlış oldu "gaz pedalı sağa alınmış araç" yazmışınız zaten gaz pedalı normal araçta sağdadır ben sola taşıyarak ötvden yararlanmak istiyorum

Pardon yazım hatası yapmışım. Doğrusu sizinde dediğiniz gibi olacak...

Tekerlekli Sandalye