Geçici olarak çalışmak evde bakım ücretinin kesilmesine sebep olur mu?

Mertt

Üye
Üye
Merhaba, babam engelli olduğu için annnem evde bakım maaşı alıyor. Ben bu yaz, farklı bir ilde 1-2 ay çalışmayı düşünüyorum. Sigortalı olacak ve asgari ücret düzeyinde ücret alacağım. Bu evde bakım parasının kesilmesine sebep olur mu?(ailemle birlikte yaşıyorum)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kişi başı gelirin geçilip geçilmemesine bağlı bir durum. Eğer aldığın / alacağın maaş kişi başı gelirin aşılmasına neden olursa kesilir, olmazsa kesilmez. Bu arada gelirdeki hertürlü değişikliği SHÇ'e bildirmekle yükümlüsünüz....

Mertt

Üye
Üye
Kişi başı gelirin geçilip geçilmemesine bağlı bir durum. Eğer aldığın / alacağın maaş kişi başı gelirin aşılmasına neden olursa kesilir, olmazsa kesilmez. Bu arada gelirdeki hertürlü değişikliği SHÇ'e bildirmekle yükümlüsünüz....

1-)Kişi başı gelir hesaplanırken bu hesaba evde bakım parası da dahil ediliyor mu?
2-)Mahkemeden kazanılan tazminat, kyk bursu gibi aylık gelir sayılmayan şeyleri de shçek e bildirmeli miyiz?
3-)Diyelim ki 2 aylığına çalıştım ve bu sürede kişi başına düşen aylık gelir geçildi. Bu durumda evde bakım parası tamamen mi kesilir, yoksa 2 aylığına mı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşı hesaplamada alınan veya alınacak maaş hesaplamaya dahil edilmez,
Bütün gelirleri bildirmelisiniz,
2 ay çalışırsınız maaşınız kesilir işten çıkınca yeniden bağlatırsınız

Mertt

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim Mehmet Bey, ama ilk sorumda şunu demeye çalışmıştım: kişi başına asgari ücretin 3te 2 sinden fazla düşüyorsa evde bakım ücreti kesiliyor. Bu hesabı yaparken, hesaplamaya evde bakım parasını da dahil etmeli miyim?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde bakım maaşında eve giren tüm gelir dikkate alınır. Evde bakım maaşı hesaba dahil edilmez. Eve giren gelir kişi başına bölündüğü zaman 510 tl geçmemelidir önümüzdeki aydan itibaren bu miktar 540 tl olarak belirlenmiştir. Bahsi geçen bu miktar aşılmadığı sürece evde bakım maaşınız kesilmez.

kosovali1

Üye
Üye
iyi günler heyet incelemeye gelince biz evde olmazisek ve komşular iftira ederse çalışıyor yürüyor vesayre ne olur keserlermi bakım maaşını

kosovali1

Üye
Üye
ve raporum sürekli yüzde 92,5 ağır engelli bizi sevmeyen bazı komşular var

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tek başına komşuların beyanı yeterli olmaz. Söylenenlerin doğruluğu kurum tarafından incelenir.

kosovali1

Üye
Üye
heyet incelemeye gelince biz evde olmazisek ve komşular iftira ederse çalışıyor yürüyor vesayre ne olur keserlermi bakım maaşını ben yazdım ve halil beyde, Tek başına komşuların beyanı yeterli olmaz. Söylenenlerin doğruluğu kurum tarafından incelenir. yani doğruluğu nasıl bir yöntemle incelenir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yetkililer inceleme yapar işte. Örneğin bu kişi kendi ihtiyaçlarını karşılıyor derse kurum bunu dr raporuyla tekrardan isteybilir vb. gibi.

üçüz

Üye
Üye
heyyet raporu

afyon hakem heytei kalp 10 üroloji 15 gastro 25 gögüs 20 fizik anlamadık heyetde 56 dediler 39 yazmış lar acien lütfen yazdıgı ora 4+2+4+10+7+2 spl kalça 8derece sağ kalça 20 derece demiş anlayamadık ..

ramke84

Üye
Üye
peki kezmezlermi roporla ıspatlanırsa

Kurum iki turlu inceleme yapar, ilk olarak istenen kosullara uymak, rapor oranı, kisi basi dusen geliri asmamak vb. ikincisi olarak evinize gelerek engelli bireyiniz hakkinda sorular sorarak, gunluk ihtiyaclarin ( yemek yemesi, banyo tuvalet vb.) ne kadadarinin kendisinin yapabildigi gibi, inceleme yapar. Diyelimki evde olmadiginiz bir zamanda kurum evinize geldi, gunu belli olmayan bir gunde tekrar gelirler ozaman da evde olmaz iseniz komsulariniza sorma geregi duyabilirler. Bu olasi durumlar haricinde evinize gelen yetkililerin nasil kanaati olusacagi durumunda bilgimiz olmadigi icin maasinizin kesilip kesilmemesi yonunde bilgi sahibi olamayiz.

kosovali1

Üye
Üye
gülüm abla sen bişe sole keserlermi

Tekerlekli Sandalye