Gelir kriterine göre bakıcı maaşını çekip çekmeme kararsızlığı

sunayca

Üye
Üye
Selamlar.
Eşimin rahatsızlığı nedeniyle ona baktığım için bakıcı maaşı alıyorum.
Eşim malulen emekli : 791 tl maaşı
Kendim 19 ocakta emeklilik başvurusu yaptım,sgk sayfasından bakılınca 1491 tl maaş alabileceğim görünüyor.
Liseye giden çocuğum 3 ayda bir devletten eğitim bursu alıyor
8 ve 16 yaşında iki çocuk olmak üzere 4 kişilik aileyiz.
Emeklilik başvuru tarihi itibarıyla geçerli olacağı için , ama daha kesinleşmediği işlemlerde olduğu için ocak ayı bakıcı maaşı aylığını çekebilirmiyiz.
Çocuğun burs ücreti de gelir sayılıyor mu ??

septik

Editör
Editör
Burda shçk ile görüşüp durumu analatın normal şartlar altında almadığınız bir maaş için bişeyi sorgulayamazlar

Can35

Üye
Üye
19 ocakta emekli başvurusu yapmışsınız subat 20'sinden sonra elinize yukarıdaki rakam geçecek bu parayı 50 güne bölüp 30 ile çarpınca aylık emekli maaşınız çıkar yada sgk gidin ne kadar maaş bağlandığını net rakamı öğrenebilirsiniz öğrendiğiniz maaşınıza yüzde 4 ile çarpıp üzerine ekleyin bundan sonra alacağınız maaşınızdır ..
eşinizin maaşınızı ve kendi maaşınız eklediğinde evde 4 kişi olduğundan kişi başı 572 tl*4=2290 tl geçmemesi lazım.....
burs ücretinin gelir sayılıp sayılmacağını sheç sorun...
ilk emekli maaşınızı aldığınız itibaren 15 gün içinde sheç (sgk'dan aldığınız maaş tutarının gösteren kağıdı)verin (kağıdı sgk kaşeletiniz daha iyi olur resmi olduğu belli olsun) :)

R

rahim

Guest
kardeş milli eğitim bakanlığının verdiği parasız yatılılık ve bursluk sınavı sonucu kazanılan burs parası gelire dahil ediliyormuş.ben hem bakanlığa hemde il shçek müdürlüğüne sordum her ikiside dahil edileceğini söylediler bende bildirdim.burs 3 ayda bir alındığı için alınınan parayı 3 e bölüp aylık gelire ekliyorlar.sanırım anlaşıldı.

sunayca

Üye
Üye
Teşekkürler can35 ve rahim

Tekerlekli Sandalye