Gelir Testinde G0 G1 G2 G3 Ne Demek?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Genel sağlık sigortası (GSS) testi yapan vatandaşlara gelir testi sonucunuz, G0, G1, G2 yada G3 gibi rakam ve harflerden oluşan kodlar verilmektedir. Peki nedir bu kodların anlamı?

• G0: Geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (primlerini devlet öder / yeşil kart kapsamında),
• G1: Geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar (brüt asgari ücretin üçte birinin % 12’si tutarında prim öderler),
• G2: Geliri aylık brüt asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olanlar (brüt asgari ücretin % 12’si tutarında prim öderler),
• G3: Geliri aylık brüt asgari ücretin iki katından fazla olanlar (brüt asgari ücretin iki katının % 12’si tutarında prim öderler).

2016 Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Tutarları

GSS.png

gececi01

Üye
Üye
sayın sağlık teknikeri yani bu durumda ben hiç bir sosyal güvenliğim olmamasına rağmen 7 kişi ile birlikte evde bakım maaşı alıyor olmam 940 tl benim evime giren bu parayı 7 kişiye bölmeden 549 ile 1300 tl arasında olduğundan tarafıma G1 çıkarıldı dğrumudur hani toplam kazanç evdeki kişiye bölünüyordu bölünüyor ise 940 tl evde bakım maaşı 7 ye böldüğümüzde 140 tl kişi başı bu nasıl adalet nasıl anlayış anlamakta saçımı başımı yonuyorum

gülümse_hayata

Üye
Üye
Gececi01
Aylık 1.647 tl geçmiyorsanız karara itiraz edebilirsiniz söylediğiniz gibi geliriniz düşükse G1 kararı saçmalıktan başka birşey değil. Şayet üzerinize her hangi bir mal,yapılan bir sosyal yardım, burs,tarla arsa herhangi birşey yoksa bu karar kesinlikle yanlıştır. Öyle saçma sapan durumlardan dolayı bu verilen kararlar değişiyorki şaşıp kalıyoruz. Evinde eşyası güzel kaliteli diye gelirini yüksek düşünüp G1 kararı verilenler bile var.

gececi01

Üye
Üye
evde bakım maaşı 940 tl kızım adına aldığımız 2015 model ötv den muaf araç ve henüz yeni çıkan 2022 maaşı eğer ötv den muaf araç için g1 çıkıyosa ozaman ötv hakını bana neden tanıyo insanlar hastası için arabadamı almasın bunun haricinde üzerimde hiç bir şeyim yok keşke olsada bunlarla uğraşmasam

Tekerlekli Sandalye