Gelire dahilmi

xxxlach

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar evde bakım maaşı kişi başı gelire dahilmidir yardımlarınız için şimdiden teşekürler.

TURKCELL T40 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

septik

Editör
Editör
2022 Engelli aylığı için soruyorsanız evet bakım maaşı gelire dahildir.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
bakım maşımız geçmıyor ama sosyal hizmetler geçiyor dıyor sadece 1 ay dıyor nasıl ispatlarız

septik

Editör
Editör
[MENTION=16596]xxxlach[/MENTION]

Size bakım maaşı bağlamadan önce hanenin tüm gelirleri toplamını hanede yaşayan kişi sayısına bölerler ve çıkan rakam uygunsa ki 2017 yılı için 847 tl dir, bakım maaşı bağlanır, yani sonradan bağlanmış olan bakım aylığı gelir hesabına katılamaz, geliriniz uygun seviyede olduğu için bağlanmıştır zaten.

'' bakım maşımız geçmıyor ama sosyal hizmetler geçiyor dıyor sadece 1 ay dıyor nasıl ispatlarız ''

Sormuşsunuz, gelirlerinizi belgeleyip örneğin maaş bordrosu gibi kira alıyorsanız ödenen kira makbuzu gibi ve diğer gelirleri belgeleyin ve shçk na belgelerle beraber itiraz edin. Şuan bakıma muhtaç kişinin yaşadığı hanedeki kişi sayısını 847 tl ile çarpın çıkan rakkam mevcut gelirinizi aşmıyorsa tek yol itiraz etmektir.

Bakım maaşı alırken 2022 engelli maaşıda gelire dahil ediliyor 2022 engelli maaşı alırkende bakım maaşı gelire dahil edlmektedir.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
septik öncelikle teşektürler biz evde 6 kişiyiz 2 agır engelli olunca 7kişi sayılıyoruz 784 le 7ile çarptıgım zaman 5488 tl oluyor eve giren maaş ben 1367 tl annem 1118tl iki kardeşimde 2022 maaşı aya bolundugu zaman 514 tl ikici kardesimde 514 tl toplam 3515 tutuyor yani 1543 tl tutuyor oglumda 1300 maaş aliyor bu durumda bizim maaş geçiyor mu sorun senin oglun 1 ay tam calışiyor ceza kesiyorlar bunda bir hata varmı bana yardımcı olurmusunuz

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yani eve giren geliriniz 3515 lira artı birde oğlunuzun maaşı 1300 asgari ücretli doğrumu anladım? Şayet durum bu şekildeyse yeni asgari ücretle oğlunuzun maaşı 1404 olduğunu varsayarak hesaplayalım.

3515+1404 =4919 lira geliriniz var evdeki kişi sayısına böldüğümüz zaman 702 tl kişi başı düşen miktar çıkıyor. Bu durumdada evde bakım maaşı almanıza bir engel gözükmüyor.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
gülümse hayata teşekkür ederim şuan devam edıyor sadece gelır 1 ay geçmış oysa hesaplamamız doğru benım oğlum çalışınca sorun çıkarıyorlar oysa lımıtımız 1973 tl lımıtımız var oğumu nekadar aldığını nasıl ispatlarım onlar benden sgkdan döküman istedıler onda ne kadar maş aldığı yazmıyor bende maş aldığı bankadan belgeyı göstereyım dıyorum kabul etmediler burda haksızlık var özel işte çalışanlar nasıl ispalıyorlar ne kadar maş aldığını bu haksızlıktan benı kurtarın

gülümse_hayata

Üye
Üye
Özelde de çalışsa devlet daireside olsa sigortalı çalışanlar maaş bordrosunda alınan maaş ortadadır. Siz de bu şekilde oğlunuzun maaşını ispatlarsınız kurum yasal gözüken maaşa bakar.

septik

Editör
Editör
Gülümse hanıma ek olarak, sizden sgk dökümü istiyorlarsa dökümanıda sgk dan alın, maaş bordrosu ile birlikte götürün, belki sgk ya yatan prim üzerinden hesap ediyorlardır gelirini.

Cevap yazdıktan sonra aklıma geldi, bordro konusu baya karışık bir durum oldu, işyeri orjinal belgeyi vermeyebilir, araştırınca internette şöyle bir açıklama gördüm,
''10 kişiden fazla personel istihdam eden işyerlerinde ücretlerin 01.01.2009 tarihinden itibaren bankaya yatırılması zorunlu olduğu için ücret bordroları veya ücret hesap pusulaları personele verilmemekte ve imzalatılmamaktadır.''
''4857 sayılı İş Yasası gereğince, ücretler , Fazla mesai gibi ödemeler ile alt işveren personeli ücret ödemleri nedeniyle İş Kanununa göre 5 yıllık, Borçlar Yasasındaki 10 yıllık zaman aşımı süreleri boyunca imzalı bordroları ispat edici belge olarak personelin dosyasında bulundurmak gerekmektedir.''

Belki bu sebeble shçk sizden sgk dökümü istiyor olabilir.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim benim aklıma septik söylediğide aklıma geldı ama bu haksızlık deyilmi birde bana sen bizden dahamı iyi bilcen hesaplamayı diyor memur hesap ortada önemli olan eve giren PARA sınırı geçmemesi

ws10

Üye
Üye
Septik bey merhaba. Biz yaklaşık 3 hafta önce taşındık ve sosyal hizmetlere adres değişikliği için müracaatta bulunduk. Fakat elimizde kendi adımıza fatura olmadığı için ikamet değişikliği yapamadık. Bugün sosyal hizmetlerden aradılar ve ikamet değişikliği yapmadığımızı,onun için işlem yapamadıklarını söylediler. Benim sorum şu acaba maaş durdurulmuş mudur ? Bu ay maaşımız yatar mı ? Teşekkürler...

GT-I9500 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

septik

Editör
Editör
[MENTION=1238]Yalnız Kartal[/MENTION]

Kendinizi bu kadar bunaltmayın, sonuçta yasalara bağlı bir konu ve kurum, shçk memurlarıda görevlerini yapmak zorundalar ve bunun için istedikleri evrakları vermeniz gerekiyor sizden oğlunuz için sgk dan istenilen dökümanları shçk na iletin, verdiğiniz bilgilere bakarak evde bakım maaşı bağlanmaması için hiç bir sebeb görünmüyor, sgk dökümlerini verdikten sonra takip edin bir sorun çıkarsa itiraz ederiz.

[MENTION=16551]ws10[/MENTION]

Sizden adres değişikliğine dair bir belge gitmediği için dosyanızda bir işlem yapamamışlar, evde bakım aylığınız kesilmez, bu ay yatar diye düşünüyorum, Ayrıca yeni adresinize ait faturanız olmasada nasıl olsa adres değişikliğini nufus idaresini bildirmek zorundasınız, hem yeni adresinizi nufus idaresine bilririsiniz hemde nufustan bir yazı istersiniz aldığınız yazı ile shçk na giderek işleminizi tamamlarsınız.

Tekerlekli Sandalye