Geriye dönük vergi indirimi aldım!

viranesinan78

Üye
Üye
22 mart 2013 de memur olarak başladım 5 nisan 2013 de vergi indirimi için başvurdum ağustos başında aynen deüişmeden yüzde 70 olarak kabul edildi ve geriye dönük olarak 5 aylık 300tl para hesabıma yatırıldı

Moderatörün son düzenlenenleri:

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba viranesinan78,

Memurluğun hayırlı, uğurlu olsun. Geriye dönük vergi indirimini de güle güle harca :) demek ki geriye dönük vergi indirim hakkı toplu olarak geri alınabiliyormuş. Ben yaklaşık 3 yıl boyunca özel bir şirkette vergi indirim hakkım olduğunu bile bilmeden fakat engelli kadrosunda çalışmıştım. Vergi indirim hakkını almak için yeni rapor çıkartmak zorunda kalmıştım ve ne yazık ki geriye dönük vergi indirim hakkımı alabileceğimi bilmiyordum şu an için de yıllar öncesinde kaldığı ve özel şirket olduğu için imkansız gözüküyor :(

Verdiğin bilgi ve paylaşımda bulunduğun için çok teşekkür ederim. Mutlaka başka arkadaşlara faydası olacaktır. Son yapılan düzenlemeyle birlikte demek duyduğum doğru yani vergi indirim hakkı almak için Ankaraya gönderilen raporlarda rapor oranının düşürülmesi sözkonusu değil. İşte bu gerçekten güzel bir haber ve olması gereken de bu yönetmeliğe göre ; Vergi indirim hakkını almak için başvuran engellilere hastanenin verdiği rapor oranı geçerli olacaktır.

Sağlıcakla kalın, paylaşımla kalın,

viranesinan78

Üye
Üye
gazoz ağacı teşekkürler...ben bu siteden çok faydalandım bende elimden geldiğince tecrübelerimi yaşadıklarımı arkadaşlarla paylaşmayı sürdürücem inşaallah...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Tekrar teşekkür ederim viranesinan78,

Arkadaşım inan bu sitede hepimizin birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var burada hepimiz kardeşiz ve arkadaşız birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için varız...

Hep birlikte daha güzel yarınlara, daha özgür daha engelsiz, gelecek parlak günlere dileklerimle,

elif74elif

Üye
Üye
merhaba,ben de 06/11/2012 den geçerli olmak üzere geriye dönük 2.derece engelli ödemesi almam gerekiyor ne kadar ödeneceğini nasıl hesaplarım bilen var mı?

M

mavibalina2012

Guest
Sayın elif74elif,

2013 yılında uygulanacak Aylık Sakatlık İndirimi Tutarları;

I. Derece Sakatlar (Çalışma Gücünün En Az %80'ini kaybedenler) 800 TL
II. Derece Sakatlar (Çalışma Gücünün En Az %60'ını kaybedenler) 410 TL
III.Derece Sakatlar (Çalışma Gücünün En Az %40'ını kaybedenler) 190 TL

Belirtmiş olduğum sakatlık indirim oranlarının yaklaşık %15 ile %20'si vergi indirim onay tarihi baz alınmak suretiyle geriye dönük olarak maaşınızın hazırlandığı birim tarafından düzenlenir...

Sağlıcakla ve esenlikle kalmanız dileklerimle....

BURSAYAREN

Üye
Üye
merhabe.eşim kızmdan dolayı vergi indirimine başvurdu.3 ay sonra 1. dereceden yararlana bilirsiniz yazısı geldi ama iş yeri ne toplu bir para nede 5 tl bile vergi indirimi vermedi..ne yapmamız lazım..lütfen cevap verirsiniz sevinrimm

M

mavibalina2012

Guest
Sayın Bursayaren,

Vergi indirimleri, maaş döneminin haricinde geriye dönük olarak ek puantaj hazırlanarak maaş verilen birim tarafından mutlak suretle ödenir.... Kuruma yazı yeni gelmiş ise biraz bekleyin ancak epeyce gecikme olmuş ise ilgili birime dilekçe ile başvurarak ve makam atlamadan gerekli silsileyi takip ederek gecikmenin nedenini sorun girişiminiz sözel yolla değil resmi yazı ile olsun...

Kurumunuz ödememe durumunu göze alamaz çünkü bu konuda yasal yaptırımlar söz konusudur....

Sağlıcakla ve esenlikle kalmanız dileklerimle....

leo

Üye
Üye
Kardeşim öncelikle hayırlı olsun.
Ben bir konuyu hatırlatmak istiyorum.diğer arkadaşlar yanlış algılamasın diye.Geriye dönük vergi indirimi olmaz.Bunu belirtmek isterim.Eğer başvuru yaptığın raporun onaylanırsa,başvuru tarihinden itibaren geçerlilik kazanır.Yani sen 5 nisan da başvurmuşsun sonuç ağustosta gelmiş,işte başvuru tarihi itibarıyla geriye dönük hesabına yatırılmış.Engelli raporun eskiden beri var ama vergi indirimi nedeniyle raporunu yeni aldıysan başvuru tarihin geçerli sayılır.Bütün engelli kardeşlerime Saygılarımla...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam leo,

Geriye dönük vergi indirimi hakkında ben de aynen sizin yazdığınız şekilde olduğunu biliyordum ama arkadaşlar farklı bir durum yansıtınca acaba mı dedim. Teşekkürler doğru cümleyi bana hatırlattığınız için :) .

Geriye dönük vergi indirimi olmaz.Eğer başvuru yaptığın raporun onaylanırsa,başvuru tarihinden itibaren geçerlilik kazanır.Engelli raporun eskiden beri var ama vergi indirimi nedeniyle raporunu yeni aldıysan başvuru tarihin geçerli sayılır. işte bu benim de 2. raporumu almama neden olan bir durumdu ve aslında garip olan hala düşünüyor olmam yani işkur yeni işe başlayanlara yada işverenler sadece engelli raporuyla mı işe alım yapıyorlar ? Bir gün engelli çalışan emeklilik işlemlerini araştırmaya başladığında bir bakıyor ki vergi indirim hakkı denilen bir belge var ve onu alamadığı için ( hiç haberi olmadığından ) emekli olamıyor ve haydi yeni rapor çıkarmaya ve yeni rapor vergi indirim hakkını vermediği gibi çoğunlukla % 40 ın altında verilmiş şekliyle geri dönüyor. Şimdi bu vergi indirim hakkı almadan yıllarca çalıştırıldığı için erken engelli emeklilik hakkından faydalanmak isteyen engelli vatandaşın suçu ne ? bilmemek mi? kendisine bilgi verilmemiş olması mı? SGK mı? işkur mu? kim en başta hata yapıyor ben bunu hala anlayabilmiş değilim :(

leo

Üye
Üye
Merhaba Gazoz Ağacı arkadaşım ,öncelikle ben teşekkür ederim,çok ince bir kişiliğe sahip olduğunuzu düşünüyor,yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum.Gelelim konumuza,geriye dönük vergi indirimi kesinlikle olmaz,kesin bilgidir.İş yerinizin isteyeceği vergi indirimi dilekçenizi bulunduğunuz ilde maliyeye götürerek onaylatacaksınız,maliye sizi en yakın yetkili hastaneye yazı yazarak rapor almanız için gönderecek.(Unutmayın engeliniz kesinse rapor hastanelerde ücretsizdir.Ama %40 ın altında çıkarsa ücrete tabidir.)Aldığınız raporun bir nüshasını size hastane veriyor,bir nüshasınıda raporu isteyen kuruma kendileri gönderiyor.Artık yeni kanuna göre yetkili hastane olan bir hastaneden alınan %oran ana merkezde düşürülmeyecek.Aynen kabul edilecek.Bu işler işte 3-4 ayı buluyor.Rapor maliyeye olumlu gelip onaylanırsa,bu 3-4 aylık vergi indiriminizi toplu olarak(3-4 aylık olarak)engelli oranınıza göre1.derece 80-100,2.derece 60-79,3.derece 40-59 arası olarak gruplardan
hangisiyse vergi indiriminiz o grup üzerinden hesaplanıp toplu yatacak.ondan sonraki yeni aylar aylığınıza eklenerek alacaksınız.
Ayrıca sonradan engelli olan arkadaşlarda aynı kanuna tabi olarakengelli emekliliğine sahipler.Bunun için yine vergi indirimi adı altında aldığınız raporla devletin engelli emekliliği tablosunda sgk girişi yaş ve iş günleriniz tutuyorsa hemen engelli (yaşlılık aylığı) aylığına başvurabilirsiniz.Prosedür hemen hemen aynı unutmayın.
2.husus işkurun engelliler özel iş arama sayfası var.normal Engelli raporunuzla işkura engelli olarak kaydınızı yaptırıyorsunuz.size verilen şifreyle hergün takip ediyorsunuz.Ayrıca mesleğinize yada yapabileceğiniz işlere göre de işkur size mesajla görüşmeye davet ediyor.Maalesef işverenler Devletten alacağı cezadan korktuğu için yanlızca engel kadrolarını doldurmak için ve resmi olması için raporunuza mütakiben sizi işe alıyorlar.bu kanun olmasa inanın bu işlerde olmaz.Ayrıca vergi indimi için başvurunuzu mutlaka sonuna kadar sonuçlanana kadar takip etmek zorundayız.takip etmezseniz olaylardan hiç haberiniz olmaz ileride dezavantaja dönüşebilir.
Ayrıca şunu belirtmek isterim sizlere,Bu raporları okadar suistimal edenler varki,haketmeyen kişiler kolaylıkla alıyorlar.İşte devletimiz bu olayların önüne geçmek için işi sıkı tutuyor.Kısa bir süre sonra bu işler tek noktadan idare edilir hale gelecek.Devlet bizlerin üzerine çok düşer hale geldi.ama tabii ki işler tam oturmuş değil.Kişiler suistimal ederken işverenlerde aynı suistimali yapıyorlar.Bu konuda bir tecrübemi sizlerle paylaşmak istiyorum.Şu anda sınavı kazanarak5 aydan beri devlet memuruyum.şükürler olsun)Bundan 2 yıl önce işkur biz engellileri engelli alımı var diğerek iş görüşmesine çağırdı.İsteğen grup Migros a.ş. Görüşmeye girdik.bana dediler ki 3-4 aylık yaz süresince siz evde oturun,biz sizin aylığınızı hesabınıza yatırsak kabul edermisiniz dediler,benim başımdan kaynar sular döküldü.Ben haketmediğim aylığı alamam dedim.Büyük bir üzüntüyle toplantıyı terkettim.Kurumu işkur yetkililerine şikayet ettim,ama sonuç inkar etmişler.Bir şey olmadı.Ama ben aylarca üzüntümle başbaşa kaldım.Allaha şükür elim ayağım tutuyor,ben nasıl haketmediğim bir aylığı alayım.Ama şu varki işkur yetkilileri engelli vatandaşları işe yerleştirmek için kurumları çok zorluyorlar.Bu da çok güzel bir şey.Eğer böyle olmazsa özelde hiç bir engelliye iş vermezler.
Sonuç olarak başvurunuzu sonuna kadar takip edin,araştırın,mücadelenizden hiçbir zaman vazgeçmeyin.Sağlıcakla kalın sevgili Gazoz Ağacı ve engelli kardeşlerim...LEO

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Her zaman yazdığım gibi bu sitede hepimizin birbirimizden öğrenecek daha çok bilgiye ve paylaşacak daha çok kardeşliğe, dostluğa, sevgiye ihtiyacımız var. İşte bazen arada bilgi paylaşımının ne kadar değerli ve önemli olduğunu, bilginin yanında içtenliğin, samimiyetin ve açık yürekliliğin de paylaşıma katılması gerektiğinin farkına varan arkadaşlar olabiliyor ve ben hepinizin bir günlük değil,bir ömür boyu bu sitede bu satırlarda yaşadığınız tecrübelerinizi ve sahip olduğunuz bilgileri çekinmeden, usanmadan, bıkmadan yazıya dökmenizi tüm gönlümle diliyorum.

Aslında önemli olan neyi bilip neyi bilmediğinin farkına varmak ve bilmediğini de bildiğini kabul edebilmektir. Ben bu siteden, bu sayfalardan çok ama çok şey öğrendim arkadaşlar. Hayata dair, insana dair daha çok şey öğreneceğimi de düşünüyorum sizlerden ama yeter ki arada kıskançlıkla hareket edilmeyen ve samimiyetin gölgelendiği satırlar olmasın ve ben belki de 6. hissimin gücüyle aslında kimlerin ne kadar amaçlı davrandıklarını ve sadece bilgiyi alıp işini görecek kadar bu siteye uğradıklarını farkedebiliyorum. Bu bazen beni üzse de kalan arkadaşlar bizimle olacaktır düşüncesiyle yola devam ediyorum.

Emekli olmak yada vergi indirim hakkı almak yada sorusu, sorunu her neyse gelen, öğrenen arkadaşların da bir gün en azından bir başka kişinin kendisiyle aynı çaresizliği yaşayabileceğini unutmamasını ve sahip olduğu bilgiyi, edindiği tecrübeyi diğerleriyle paylaşacak kadar cesaretli, yüreği açık olmasını diliyorum. Yazım kuralları önemli değil arkadaşlar biliyorum ki bazıları sırf bu yüzden yazmaktan vazgeçiyorlar önemli olan sizin paylaşımda bulunabilmeniz ve açık bir dille yazıya aktarabilmiş olmanızdır.

Leo arkadaşımın güzel yorumlarından ve samimiyetinden dolayı teşekkür eder, herkesin mutlaka bir gün paylaşımda bulunmaktan kaçınmayacağı forumlar dilerim.

Sağlıcakla kalın,

POLAT ALEMDAR

Üye
Üye
.................Geriye dönük vergi indirimi alamadım..2003 yılında malül emeklilik için müracaat yaptım tamda 2 ay uğraştım yok o hastane yok bu hastane emg çektirdim sonuçlar hepsi normal dediler VEL HASIL HİKMET YAZI GELDİ OLAMAZSIN DEDİLER DURUM VE ŞEKİL BUDUR ARKADAŞLAR...........:)

leo

Üye
Üye
Selam Arkadaşlar,

Her zaman yazdığım gibi bu sitede hepimizin birbirimizden öğrenecek daha çok bilgiye ve paylaşacak daha çok kardeşliğe, dostluğa, sevgiye ihtiyacımız var. İşte bazen arada bilgi paylaşımının ne kadar değerli ve önemli olduğunu, bilginin yanında içtenliğin, samimiyetin ve açık yürekliliğin de paylaşıma katılması gerektiğinin farkına varan arkadaşlar olabiliyor ve ben hepinizin bir günlük değil,bir ömür boyu bu sitede bu satırlarda yaşadığınız tecrübelerinizi ve sahip olduğunuz bilgileri çekinmeden, usanmadan, bıkmadan yazıya dökmenizi tüm gönlümle diliyorum.

Aslında önemli olan neyi bilip neyi bilmediğinin farkına varmak ve bilmediğini de bildiğini kabul edebilmektir. Ben bu siteden, bu sayfalardan çok ama çok şey öğrendim arkadaşlar. Hayata dair, insana dair daha çok şey öğreneceğimi de düşünüyorum sizlerden ama yeter ki arada kıskançlıkla hareket edilmeyen ve samimiyetin gölgelendiği satırlar olmasın ve ben belki de 6. hissimin gücüyle aslında kimlerin ne kadar amaçlı davrandıklarını ve sadece bilgiyi alıp işini görecek kadar bu siteye uğradıklarını farkedebiliyorum. Bu bazen beni üzse de kalan arkadaşlar bizimle olacaktır düşüncesiyle yola devam ediyorum.

Emekli olmak yada vergi indirim hakkı almak yada sorusu, sorunu her neyse gelen, öğrenen arkadaşların da bir gün en azından bir başka kişinin kendisiyle aynı çaresizliği yaşayabileceğini unutmamasını ve sahip olduğu bilgiyi, edindiği tecrübeyi diğerleriyle paylaşacak kadar cesaretli, yüreği açık olmasını diliyorum. Yazım kuralları önemli değil arkadaşlar biliyorum ki bazıları sırf bu yüzden yazmaktan vazgeçiyorlar önemli olan sizin paylaşımda bulunabilmeniz ve açık bir dille yazıya aktarabilmiş olmanızdır.

Leo arkadaşımın güzel yorumlarından ve samimiyetinden dolayı teşekkür eder, herkesin mutlaka bir gün paylaşımda bulunmaktan kaçınmayacağı forumlar dilerim.

Sağlıcakla kalın,

Sevgili gazoz ağacı arkadaşım,öncelikle bende size teşekkür ederim.Öyle güzel yorumlarınız varki,evet bunada gerçekten samimiyetinizi katmışsınız bana göre makaleleriniz mükemmel.köşe yazarı edasıyla yorumlarınızı büyük bir zevkle okuyorum.Siz ve sizin gibilerin daima var olması dileğiyle...sağlıcakla kalın.

AzMiCaN

Üye
Üye
Merhabalar arkadaşlar benim indirimim bu ay geldi 5. aydan itibaren yararlanması gerekir yazıyor . Maaş mutemedimize sordum 5. aydan itibaren alamam gerektiğini yazıyor maaşla birlikte alabilirmiyiz diye sorduğumda alıp alamayacagınıza bakacaz dedi yolladı bununla ilgili yönetmelik yada yasası ile ilgili yazı varsa paylaşırmısınız. . Kamuda Tkhk da çalışıyorum .

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam AzMiCaN,

Gelen yazı sonuçta resmi bir evrak olduğu için belirtildiği şekilde yani 5. aydan itibaren toplu olarak adınıza yatırılması gerekir diye düşünüyorum ama bu benim bahsettiğim tamamen özel sektör için geçerli. Kamuda da böyle bir uygulama mutlaka olması gerekir yoksa ayırımcılık olmaz mı ? Bu konuda en kesin kararı ilgili kanun maddesi yada yönetmelik verecektir ama bana kalırsa bu işin peşini bırakmayınız ve 5. aydan itibaren hak kazandığınız vergi indirimini toplu olarak almak için elinden geleni yapmalısınız.

Vergi indirim hakkınız hayırlı olsun dileklerimle,

AzMiCaN

Üye
Üye
teşekkür ederim söylemeden söylemeye fark var bakarız dedi bende kıllandım .

leo

Üye
Üye
Merhabalar arkadaşlar benim indirimim bu ay geldi 5. aydan itibaren yararlanması gerekir yazıyor . Maaş mutemedimize sordum 5. aydan itibaren alamam gerektiğini yazıyor maaşla birlikte alabilirmiyiz diye sorduğumda alıp alamayacagınıza bakacaz dedi yolladı bununla ilgili yönetmelik yada yasası ile ilgili yazı varsa paylaşırmısınız. . Kamuda Tkhk da çalışıyorum .
kardeşim bende tkhk nda çalışıyorum.Öncelikle vergi indiriminiz hayırlı olsun.
mutemetlik bakarız demesi,o ayki aylığınızın düzenlenip muhasebe tarafından onaylanmış yazısı düzenlenmişse diğer aydan itibaren toplu yatacak demektir.eğer ki maaşınız bu ay daha düzenlenmemişse mutlaka bu ay yatar merak etmeyin.ayrıca ne zaman başvurduysanız o aydan itibaren alırsınız,anladığım kadarıyla mayısta başvurmuşsunuz.eksiksiz alırsınız hakkınız hiç bir zaman yenmez,helede kamuda mümkün değil.başarılar saygılar

namso42

Üye
Üye
Herkese merhaba arkadaşlar.. Benim vergi indirimi bildiri kağıdım geçen ay geldi. Maaşa bu ay yansıyacağını söylediler.Bu ay maaşıma 1. derece engelli olmama rağmen 50 küsür tl kadar bir meblada fark yatacak olduğunu öğrendim. 1. derece engelliler için vergi indirimi 120 tl diye okumuştum yine bu sitede. Ayrıca Haziran ayının 10'unda başvurmuştum fakat bahsettiğiniz toplu ödeme hakkında da bişey söyleyen olmadı. Şimdi ben ne yapmalıyım. Verilen 50 tl miktar olarak doğrumudur? toplu ödeme için nereye başvurmam gerekir?

Bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim. TEŞEKÜRLER...

Tekerlekli Sandalye