Gökkuşağı

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bir yaz gününde ışık,su ve hava kısa bir süreliğine buluşunca gökkuşağı oluşur.Ne kadar güzel bir manzara!Atmosferin bu olağanüstülüğü yerel bir yağmur sırasında yada hemen yağmurun arkasından görünür...

Gökkuşağının altından geçebilirmisiniz?Fizik kurallarına göre hayır.Gökkuşağı su ve ışıktan oluşmuştur.Sırtınız güneşe dönükken gökkuşağı her zaman karşınızda olacaktır.

İşte bizler , hepimiz gökkuşağının renkleriyiz arkadaşlar. Ben yürüme engelliyim rengim mavi, işitme engelli sarı, konuşma engelli pembe, görme engelli beyaz, zihinsel engelli yeşil renk bence....Hepimiz ama hepimiz hayatın birer rengi değil miyiz? Aynı gökkuşağının mükemmel güzelliği gibi değil miyiz?

Hayattan rengi alsan geriye ne kalır ki?
İşte benim çıkış noktam da bu reklamdaki slogan oldu... Bizler bu dünyada varız, olmalıyız ve inanın ki gökkuşağı gibi hepimiz ayrı bir renge, özelliğe sahibiz. Bizler olmasaydık geriye ne kalırdı ki?
Biliyorum her engellinin ayrı bir öyküsü var , acıları var, önüne konan engelleri var...
Yine biliyorum ki ben her engellinin kendi dünyasında bambaşka bi güzelliği, içtenliği, saflığı, temizliği var. Bizler bu hayatın tüm renkleriyiz ve bizim dünyamız gökkuşağının ortaya çıkması gibi yağmurdan sonra gelen güzellik gibi... Öylesine muhteşem...öylesine inanılmaz ve bir o kadar erişilmez....

Tülayca

Üye
Üye
Her engel grubuna ayrı bir ren vermek, o rengle tanımlamak.... Çok farklı bir yaklaşım olmuş. Farklı bir yaklaşım olmakla birlikte hayatı ve "engeli" sevdiren umut dolu bir yazı. Umutsuz ve sıkılgan bir öğleden sonra(mı) neşelendirdirdiğin için teşekkürler gazoz ağacı. :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sevgili Tülayca,

Ben bu siteye 1 mayısta üye oldum ve seninde bildiğin gibi sonradan ortopedik engelli oldum ben. Üye olduğum günden beri forumları defalarca okudum aslında ezberledim demek daha doğru olur. Senin yazılarını da okudum ve kendime öylesine yakın buldum. Acılar paylaşıldıkça hafiflermiş derlerdi hiç inanmazdım ben. ama artık inanıyorum ve içimdeki suskunluğumu bozdum ben artık. Sessiz çığlıklarımı yazıya dökmeye başladım.

Tatlım senin deokuyup beğenmene çok sevindim.
Çoook teşekkür ederim. Arkadaşım olmana da çok sevindim.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sevgili Tülayca,

Ne zaman bu siteye girsem içimi huzur kaplıyor ve aslında şimdi dikkat ettim de sitenin açılış sayfasında gökkuşağı logosu var tam da adresin üstünde. Demek engellileri gökkuşağının renkleri olarak görmek, hissetmek benden önce bu siteyi kuranların aklına gelmiş...

Ben çoook uzun zaman hangi kesime ait olduğumu anlayamadım gülme ama resmen kimlik bunalımı yaşar gibi yani Almanya giden türk aileleri vardır ya hani çocukları orada doğup büyümüş türk çocukları? Hani 2 ülkede de yabancı muamelesi gören, kimliğini bulamayan sorunlu türk gençleri, ne Almanyaya ne de Türkiyeyeuyum sağlayamamış gibi. Heh işte ben aynı öyleydim ve inan sonradan engelli olmak zor ayrı bi zorluğu var.

Ama şimdi çok daha farklıyım hele bu siteye üye olduktan sonra hele konuşmaya başladıktan sonra artık nereye ait olduğumu anladım ben.
Engelliyim ve bunu kabul etmek bile inanılmaz rahatladım artık.

Doğru yolu bulmuş sapkınlar gibi off tuhaf oldu benzetmem ama öyle işte.

Tülayca

Üye
Üye
Merhaba Gazoz Ağacı,
Sen kendi benzetmenlerini tuhaf buluyorsun ama inan ben çok beğeniyorum benzetmelerini. İçten, samimi ve edebi sözler bunlar. Ve evet bende yeni fark ettim site logosunun gökkuşağı renklerinden oluştuğunu. Belkide site logosunu en iyi anlatan yazıyı sen yazdın. Bu arada içsel çatışmalarını çok çok iyi anlıyorum. Bende zamanında yaşadım halende yaşıyorum. Ama bu çatışmaların dozu her geçen gün azalıyor. Tabi birde insan bu sitede kendi gibi olanları görünce onlarla benzer süreçlerden geçtiğini görünce yalnız olmadığını anlıyor ve tarifi imkansız bir güç buluyor kendisinde. Paylaşımlarının devamı diileğiyle sevgiyle kal...

gurbettekikuzeyli

Üye
Üye
Madem ki her engele bir renk düşüyor, benim ki nerede? bana renkte kalmamış. Maviyi ben istiyorum vermezseniz valla mızıkçılık yaparım.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Hangi rengi seviyorsanız o renk sizsiniz zaten merak etmeyin mavi sizindir :)

Dileyen istediği rengi alabilir tabii ki ama mızıkçılık yapmak yok :)

gurbettekikuzeyli

Üye
Üye
Bütün renkleri ortak kullanalım ve hepimizin olsun. Dileyen dilediği gibi boyasın dünyasını. sağlıcakla kalın. yok mızıkçılık yapmak, siz paylaşımcı olunca...

Sairane

Üye
Üye
güzel bir yazı. gerçekten. sizi tebrik ederim. yazmak güzel şeydir. haa bu arada bende maviyim :D

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sevgili gazoz ağacı

Yazını gülümseyerek okudum çok beğendim yüreğine emeğine sağlık arkadaşım özellikle şu kısım çok hoşuma gitti Hepimiz ama hepimiz hayatın birer rengi değil miyiz? Aynı gökkuşağının mükemmel güzelliği gibi değil miyiz? Her insan eğrisiyle doğrusuyla hatasıyla her ne olursa olsun bir değer bunu hiç unutmamamız lazım yazın için teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye