Gönüllüler, 10 bin anne ve bebeğin ihtiyacını karşıladı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Dost Eli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin gönüllüsü 70 kadın, ihtiyaç sahibi aileleri ve bebekleri tespit etmek için üç yıl önce 'Yoksul Bebek Timi' kurdu.

Kadınlar, başta devlet hastanesi olmak üzere tüm hastaneleri tek tek dolaşarak yeni doğum yapmış ihtiyaç sahibi anne ve bebekleri tespit ediyor. Bebek timleri, bugüne kadar 10 bin anne ve bebeğin doğum sonrası ihtiyaçlarını giderdi.

Her sabah dernekte buluşan gönüllüler, başta Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi olmak üzere tüm devlet ve özel hastaneleri kapı kapı dolaşıyor. Yenidoğan servislerini ziyaret eden bayanlar, görevli doktor ve hemşirelerden o gün doğum yapacak anne adayları ile doğum yapanların bilgilerini alıyor.

Ardından maddi durumu iyi olmayan aileler tespit ediliyor ve onlara yardım paketleri hazırlanıyor. Yoksul Bebek Timi kurulduktan bu yana gönüllü olarak görev alan Nimet İnfal (34), "Anne olmuş bir kadının bebeğinin ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını düşünmekten o mutluluğu yaşayamaması bizi çok üzüyordu. Bu üzüntüyü bir nebze de olsun azaltmak için böyle bir projeyi hayata geçirdik." diyor.

Bebek timinin el uzattığı binlerce çiftten biri olan Kazakistanlı Raşit Talgat (27) ve Balzhan Khalel çifti. Selçuk Üniversitesi öğrenciyken tanışıp evlenen ve yeni anne olan Balzhan Khalel de bebek timi sayesinde kendisinin ve bebeğinin tüm ihtiyacının karşılandığını söyledi.

Yardım için minnettar kaldığını dile getiren Khalel, "Gurbette olduğum için ne yapacağımı kara kara düşünüyordum. Bebeğimin ve benim yardımıma Hızır gibi yetiştiler. Annelik sevincime bu yardım da eklenince çok duygulandım." şeklinde konuşuyor.

zaman.com

Tekerlekli Sandalye