Gören Göz'ün denemesi tamam, martta devreye girecek

gülümse_hayata

Üye
Üye
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak ''Gören Göz Projesi''' nin denemelerinin yapıldığını ve çok başarılı sonuçlar alındığını belirterek, ''Mart ayından itibaren de Gören Göz Projemizi devreye sokacağız. İlk 5 bin cihazı da bedelsiz olarak İstanbul'da dağıtmaya başlayacağız'' dedi.

Yıldırım, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye'nin ilk ''Engelsiz'' Havaalanı Kuruluşu sertifikası verilmesi nedeniyle havalimanında düzenlenen törende, ''Yine insanımız için vatandaşımız için hayırlı güzel bir hizmetin başlatılması vesilesiyle bir aradayız.

Aslında bunu niye bir tören olarak yapıyoruz anlamış değilim. Normal şartlarda her sorumluluk sahibi insanın, ister kamu görevlisi olsun, isterse kendi işinde gücünde sade bir vatandaş olsun, hepimizin görevi engelli vatandaşlarımızın önündeki engelleri kaldırmak olmalıdır. Bunu bir ayrıcalık, bir meziyet, bir maharet olarak görmekten artık vazgeçmemiz lazım'' şeklinde konuştu.

Türkiye'de nüfusun yüzde 12'sinin yani 8,5 milyon üzerinde vatandaşın engelli olduğunu kaydeden Yıldırım, ''Ama bu 8.5 milyonu 74 milyona tamamlayan diğer nüfus da potansiyel engellidir. Herkes, hepimiz bir gün bu kardeşlerimizin konumuna gelebiliriz'' dedi.

Yıldırım, önemli olanın bu konuma gelmeden, engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak tedbirleri düşünüp, akıl edip uygulamaya koymak olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

''Onlar bizden yardım istemiyor. Onların bizden istediği gölge etmemek, önlerindeki engelleri kaldırmak. Onlar da ulaşımda, iletişimde, hayatın her yerinde 'ben de varım' demek istiyor. Onların bu arzusunu yerine getirmek için bize düşen görev, onlara merhamet duygusuyla yardım etmek değil, seyahat edecekleri yollarda, fiziki mekanlarda, eğitim kurumlarında, sağlık kurumlarında hayatlarını devam ettirebilmeleri için gereken her türlü alt yapıyı, hizmeti yapmaktır.''

-GÖREN GÖZ PROJESİ-

Engelli vatandaşlar için çok önemli bir projeyi sonlandırmaya yaklaştıklarını anlatan Yıldırım ''O da 'Gören Göz Projesi.' Yapılan hesaplara göre Türkiye'de 1,5 milyon görme engelli vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımıza çok büyük kolaylık sağlayacak 'Gören Göz Projesi' de bir teknoloji ürünü. Adeta üzerinizde taşıyacağınız bir cihazla hiç bir dış destek almadan sesli uyarılarla, mesajlarla istediğiniz yere gidebileceksiniz. Bunun denemeleri yapıldı, çok da başarılı sonuçlar alındı. Mart ayından itibaren de, Gören Göz Projemizi devreye sokacağız. İlk 5 bin cihazı da bedelsiz olarak İstanbul'da dağıtmaya başlayacağız. Hayırlı olsun'' şeklinde konuştu.

Yıldırım, bu anlamda hükümetin başından beri çok önemli bir sosyal sorumluluk üstlendiğini, Türkiye'de ilk defa özürlülere yönelik kapsamlı bir yasal düzenlemeyi geçen yıllarda yaptıklarını belirterek, ''Bununla da kalmadık, tüm özürlü vatandaşlarımızı gerek rehabilitasyon merkezlerinde, gerekse evde bakımlarına yönelik çok ciddi bütçeler ayırdık. Bugün asgari ücret seviyesinde yaklaşık 400 bin engelli vatandaşımıza evde bakım hizmeti verdik. 1 katrilyonluk bütçeyi 2010 yılında bu iş için harcadık'' dedi.

Yıldırım, bunun yetmeyeceğini, bu işte yerel yönetimlere de görev düştüğünü kaydederek, bu anlamda Sabiha Gökçen Havalimanı'nda görev yapan herkesi gösterdikleri duyarlılıktan dolayı tebrik etti.

''Bu aslında bu Türkiye'ye, Türk halkına, Türkiye'yi yönetenlere verilen bir mesajdır'' diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hepimiz sorumluluğumuzu yerine getirelim, etrafımızdaki engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları zorlukları görelim. Bu tedbirleri almakta daha fazla gecikmeyelim. Verilen mesaj budur. Bunu bir maliyet gibi görmek yapılabilecek en büyük yanlıştır. Ulaştırma Bakanlığı olarak biz asli görevlerimiz dışında ulaşım, karayolu, demiryolu, deniz yolu, havayolu ve her türlü haberleşme, posta hizmetlerinin yanında geçen yıl bir sosyal sorumluluk projesi başlattık.

Dünya Özürlüler haftasında başlattığımız proje ile 30 engelli vatandaşımıza iş bulduk. Nasıl bir iş? Evlerinde çalışıyorlar. Bilgisayarları var, programları var ve her gün yüzlerce vatandaşımızın telefonuna cevap veriyorlar. Onların yollarını bulmaları için, seyahat etmeleri, tedavi olmaları için onlara hizmet sunuyorlar. Destek beklerken, yardım beklerken, destek veren, yardım eden konuma geldiler. Bir kaç kişiyi evinde ziyarete gittim. Yeniden hayata gelmiş gibiler. Evlilik planları kuruyorlar, ev almayı düşünüyorlar. Hayat dolular. 30 kişi ile başlayan bu proje, bugün 250'ye yaklaştı. Ben bu sosyal sorumluluğa herkesi davet ediyorum.''

Engelli vatandaşlar için yapılan çalışmaların bunlarla sınırlı olmadığını anlatan Yıldırım, Devlet Demir Yollarının trenle seyahat edecek engelli vatandaşların yanında refakat edenlerden ücret almayacağını belirtti. Yıldırım, ''Bu Devlet Demiryollarının devlete maliyeti ne olacak, ne olursa olsun. Bu vatandaşlarımızın yüzlerindeki tebessüme karşılık bunların hiç bir kıymeti yok. Ben 8,5 yılda 92 katrilyonluk ulaştırma, haberleşme yatırımı yaptım bu ülkede. Engelli vatandaşlarıma yaptığım, bu anlamlı yatırım kadar beni mutlu etmedi. Bunun ayrı bir yeri var, bunun ayrı bir paylaşımı var. O kadar duygu yüklü hale geliyorsunuz ki, tarifi imkansız. Ancak yaşamak lazım'' diye konuştu.

.zaman.com.

Tekerlekli Sandalye