Görme Engelli Dursun Pertesoy’un Amacı Sadece Engellilere Yardım

gülümse_hayata

Üye
Üye
Görme engelli Dursun Pertesoy, kendisi gibi engeli bulunan vatandaşlara yardım için büyük bir fedakarlığa girişti. Pertesoy, tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olanlar için çöpten malzeme topluyor.

100. Yıl Mahallesi'nde oturan Dursun Pertesoy isimli görme engelli vatandaş, yürüme engeli bulunan vatandaşlara yardım için kolları sıvadı.

Gecenin bir yarısında çöp konteynerlerini karıştırıp içindeki işe yarar malzemeleri toplayıp satan Pertesoy, kendisi gibi engeli bulunan vatandaşlara yardım etmeyi amaçlıyor. Özel yaptırdığı aracıyla birlikte sokak sokak dolaşan Pertesoy, yetkililerden yardım bekliyor.

dursun-pertesoy.gif

TEKERLEKLİ SANDALYE İÇİN

Tek gözü doğuştan görmeyen ve diğer gözünü de geçirdiği bir kazada kaybeden Dursun Pertesoy isimli bir vatandaş, engelli vatandaşlar için anlamlı bir çalışma başlattı. "Engellinin halinin engelli anlar" diyerek çıktığı yolda sokak sokak dolaşan Pertesoy, çöp konteynerinden ayıkladığı malzemeleri satarak engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye almayı amaçlıyor.

ÖZEL ARAÇ YAPTIRDI

Konteynerlerden ayıkladığı çöpleri taşımak için 570 liraya özel bir araç yaptıran Pertesoy, aracın üzerindeki "Sizde biz bendesel engellilere bir tekerlekli sandalye alma kampanyasına katılmak istemez misiniz? Pet şişe, plastik ürünlerinizi, gazete, kitap dergi ve hurdalarınızı bağışlayarak sizde bir bedensel engelli arkadaşınıza tekerlekli sandalye vererek kampanyamıza katılmak istemez misiniz?" yazısıyla insanlarında kendisine destek vermesini istiyor. Projeyi daha geniş kitlelere yaymak için broşür bastırmak istediğini fakat parası olmadığı için bunu yapamadığını ve sadece kendi imkanları ile engelliler için bir şeyler yapmaya çalışan Pertesoy, Sakatlar Federasyonu'ndan da destek bekliyor.

BİN BEŞ YÜZ LİRA KAZANDI

Çöpten çıkan pet, cam şişeler, plastik eşyalar, kıyafet, alüminyum, hurda vb. ürünleri geri dönüşüm yerlerine sattığını belirten duyarlı vatandaş, bulduğu radyo, televizyon, ev eşyası vb araçları da Ankara'nın 2. el eşya satış yeri olarak bilinen İtfaiye Meydanı'nda sattığını söyledi. Bu şekilde bir ayda 1500 lira kazandığını anlatan Pertesoy'a sadece eşi yardım ediyor. Pertesoy'un topladığı malzemeleri, eşi ayrıştırıyor.

"HERKES ENGELLİ OLABİLİR"

Engelliliğin kişinin kendi tercihi olmadığını vurgulayan Pertesoy, "Unutmayın herkes bir gün engelli olabilir" dedi. Üç ayda bir 1200 TL sakatlık maaşı alan Pertesoy, "Benim sabit bir gelirim var. Ama hiç parası olmayan engellileri tanıyorum. O yüzden onların sıkıntılarını hafifletmek amacıyla böyle bir işe giriştim. Her ne kadar gece karanlığında gözlerim görmese de, gücümün yettiği kadarıyla da bu işi devam ettireceğim" diyerek herkesi yardıma çağırıyor.

Tekerlekli Sandalye