Görme Engelli Gençten Özel Lise Çağrısı.?!

F

Fırtına

Guest
6565.jpg

Adana 'da doğuştan görme engelli, lise 3'üncü sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Cüneyt Arat, sadece görme engellilere eğitim veren liseler kurulması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a çağrı da bulundu.

Merkez Yüreğir İlçesi'nde bulunan Atatürk Lisesi'nde 3'ncü sınıfa giden doğuştan görme engelli Cüneyt Arat, anne ve babası ayrı olduğu için, Dağlıoğlu Mahallesi'nde babaannesi Asiye ve dedesi Hüseyin Arat ile birlikte kalıyor. Sesli programlar sayesinde cep telefonu ve bilgisayar kullanabilen Cüneyt Arat, engelli sorunlarına dikkat çekebilmek için yerel radyolarda programlar yapıyor. Yaşama umutla baktığını söyleyen Arat, "Ben engellenmediğim sürece engelli değilim.. Ama maalesef engelleniyoruz. İlköğretim sonrasında 'kaynaştırma eğitim' modeli uygulandığı için gören kişilerin eğitim gördüğü liselere gönderiliyoruz" diye konuştu.

'NORMAL LİSELERDE ZORLANIYORUZ'

Derslerinin çok iyi olduğunu ve liseyi bitirdikten Ankara 'da, Siyasal Bilimler Fakültesi'nde okumak istediğini aktaran Arat, şunları söyledi;

"Bizler sosyalleşmek için normal liselere gönderiliyoruz. Ama bu liselerde çok zorlanıyoruz. Çünkü gören arkadaşlarla aynı sınıflarda eğitim alıyoruz. Öğretmenlerimizin çoğunun, engellilere eğitim verecek eğitimi yok.. İyi niyetle yardımcı olmak istiyorlar, ama ne yazık ki olamıyorlar.. Bize, gören arkadaşlar gibi sınavlarda şekilli sorular soruluyor. Bazı arkadaşlar bu nedenle sınıfta kalıyor. Engelliler de, engellilere yönelik eğitim veren liselerde özel tekniklerle verilen eğitimden yararlanmak istiyor.."

BAŞBAKANA SESLENDİ

Karşılaştığı sorunların çözülmesi için 27 Mart'ta Adana'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü anlatan Arat, şöyle konuştu;

"Başbakan Erdoğan, benimle yakından ilgilendi. Görme engelliler için lise yapılması talebimi değerlendireceğini söyledi. Bunu yeniden hatırlatmak istedim. Başbakanımız beni Adana Valiliği'ne yönlendirmişti. Onlar da bana bilgisayar vereceklerini bildirdiler. Aynı duyarlılığı Kemal Kılıçdaroğlu da gösterdi. Sorunlarımızın çözümü için çalışacağını belirtti.."

Tekerlekli Sandalye