Görme engelli kızım için bakım parası ve 2022 maaşı alabilir miyim?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
mrb halil bey benim size bir sorum olacaktı şayet cevaplarsanız sevinirim ...şimdi benim 22 aylık iki gözünden özürlü bir kızım var..geçen sene saglık kurulu heyetinden 1 yıl değerlendirmeye alındı ve bu sene gittiğimizde yüzde 50 özür raporunda ağır özürlü hayır çalışamaz diyor. birde onun altında sürekli x yazısı var..yüzde50 raporla evde bakım aylığına eşim alabilirmi ....ben işsizim iki yıldır sagdan soldan aile ve çevreden yardım alıyorum ...benim ne yapmam lazım üzerimde hiç bir mal varlığı yok ne benim nede eşimin...halil bey.. ben yüzde 50 özür raporunu itiraz edebilirmiym. yoksa il sosyla hizmetlerinemi gidip shcek mi gidm.. ne önerirsiniz. allah aşkına bir yardımcı olunuz bana... ben hammalık yapıyoum ve 2 yıldır işim yok. ssk ve bagkur girişim yok..evimi bile zar zor gecindiriyorum..evimdeki eşyalrım bile 2 el olup 2 el eşya pazarından aldım.. oda sagın solun yardımyla evlendim 3 yıl oluyor..rica edim hail bey bir yardımcı olunuz ne yapmam gerekli...birde özürlü kızımn yüzde 50 olan raporla 2022 maaşı ne kadar olur. evde bakım parası ne kadar olur.. bilgi verirmisiniz. tşkler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Merhaba,
Kızınızın raporunda “ağır özürlü” ibaresine hayır yazıyorsa evde bakım ücreti almanız çok zor. Zira bakım parası alabilmek için hastalığı-sakatlığı bulunan kişinin ağır özürlü olması ve alaçağı sağlık kurulu raporunda bunun belirtilmesi gerekiyor.

Ama siz yinede bi şansınızı deneyin isterseniz. Fakat çok bakım ücreti alabilmeniz bu raporla çok düşük bir ihtimal. Bu arada SHÇ in açılı Sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumudur. İkisi de aynı şey yani.

2022 maaşı alabilirsiniz, şartlarınız uygun gözüküyor. 2022 maaşı için elinizdeki raporla bulunduğunuz ildeki defterdarlığa başvurun. 3 ayda 500 küsur tl maaş alırsınız.

Tekerlekli Sandalye