Görme engelliler satranç öğrenecek

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Nevşehir Görmeyenler Kültür, Birleşme ve Dayanışma Derneği (GÖR-BİR) ile Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile ilk defa açılan kursla özel oymalı tahtası ile 10 görme engelli kişi satranç oynamayı öğrenecek.

Kursun açılışı dolayısıyla düzenlenen kursta konuşan GÖR-BİR Dernek Başkanı Erol Mutlu, tüm dünyanın en popüler sporları arasında yer alan satrancı görme engelli üyelerine de öğretmeyi amaçladıklarını söyledi.

Daha önce saz, bilgisayar, rapido kalem yardımı ile çini tabak boyama gibi kurslar düzenlediklerini kaydeden Mutlu, "Dernek olarak üyelerimizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelerini sağlamaya özel önem veriyoruz. Bu nedenle de eğitici, öğretici ve istihdam sağlayıcı kurslar düzenliyoruz. Kurslarımız sayesinde üyelerimizbilgisayarkullanmayı, internete girmeyi, saz çalmayı öğrendi. Şimdi de satranç oynamayı öğrenecekler. İnşallah, 4 aylık süre sonunda satrancı oynayacak duruma gelecekler." dedi.

Kurs öğreticisi Bahadır Dedeoğlu ise, "Satranç günümüzün en popüler sporları arasındadır. Görme engellilere özel şekilde üretilmiş olan satranç takımları ile kısa zamanda öğreneceklerine inanıyorum. Burada siyah taşın altına çivi konulmuştur. Böylece siyah ve beyaz taşlar ayırt edilecek. Taşların adları ve oynanış yöntemlerini ise tekniğine uygun şekilde öğreteceğim. Satranç oynamayı öğrenenlerle birlikte turnuvalara katılmayı da planlıyoruz. Görme engellilerin el becerileri ve hafızaları güçlü olduğu için satranç oynamayı kısa zamanda kavrayacaklarına da inanıyorum." diye konuştu.

Tekerlekli Sandalye