Görme Engellilere Kurs

gülümse_hayata

Üye
Üye
Altı Nokta Körler Derneği ve Türkiye İş Kurumu (İŞ-KUR) ortaklığında yürütülen kursa 10 görme engelli kursiyere eğitim veriliyor.

Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Akif Karakaş dernek binasında açıklamada bulundu. Karakaş, İş Kur'un mesleki eğitim projeleri kapsamında kendi şubeleri ile İş Kur Diyarbakır İl Müdürlüğü ile ortaklı görme engellilere yönelik temel sekreterlik ve bilgisayar işletmenliği projelerinin devam ettiğini söyledi.

GÖRME ENGELLİLER

Türkiye genelinde 700 bin görme engellinin yaşadığını belirten Karakaş, Diyarbakır'da bu rakamın 9 bin olduğunu kaydetti. Karakaş, bunların yüzde 1,5'nin eğitim alabildiğini, binde 3'ünün ise istihdam edildiğini ifade etti. İstihdam edilebilen görme engelli vatandaşların bir çoğunun kısıtlı mesleki alanlarda çalıştığını kaydeden Karakaş, "Burada amacımız görme engelli arkadaşlarımıza yeni bir meslek alanı yaratıp kendilerinin bundan sonraki süreçte gerek kamu sektörü gerek özel sektörde istihdam edildikleri zaman kendilerini daha faydalı ve yararlı iş alanlarında kanıtlamaktır. Burada 20 Ocak'tan beri 10 görme engelli arkadaşımıza 660 saat toplamda 5.5 ay sürecek bir programda, temel sekreterlik ve bilgisayar işletmenliği kursu vereceğiz. Arkadaşlarımız eğitimlerine devam ediyorlar.

İŞ KUR SAYESİNDE

İş Kur'a bu projenin gerçekleşmesinde yardımcı olduklarından dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. 2007 yılından beri 55 görme engelli arkadaşımıza sertifika dağıttık. Bu arkadaşlarımızın yaklaşık 20-25 tanesi şu an bu sertifikalar sayesinde kamu kurumlarında istihdam edilmiştir. Temennimiz ulaşamadığımız görme engelli arkadaşlarımıza ulaşıp bu kursları devam ettirerek kendilerine bu sertifikaları dağıtarak faydalı olmalarını sağlamaktır. Kursumuzda konuşan programlı bilgisayar desteği ile görme engelli arkadaşlarımıza bilgisayar kursu veriyoruz. Kurs bittikten sonra İş Kur ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını vereceğiz" şeklinde konuştu.

35 BİN GÖRME ENGELLİ

Devlet kadrolarında 35 bin görme engelli açığının olduğunu belirten Karakaş, bir an önce bu açıkların kapatılması yönünde gerekli olan çalışmaların yapılması gerektiğini vurguladı. Özel sektörde de engelli açığının had safhada olduğunu kaydeden Karakaş, "İş adamlarımızdan temennimiz onların da yapmış olduğumuz bu kursları görüp mezun olan arkadaşlarımıza kendi sektörlerinde iş alanları sağlamasıdır" dedi.

Murat Yazıcı adlı kursiyer, Altı Nokta Körler Derneği'nin açmış olduğu kursa kendisinin ve arkadaşlarının yararlandığını söyledi. Yazıcı, ilerde kamu kurum ve kuruluşlarında veya özel sektörde işe girmeyi amaçladığını, dernek başkanı ve İş-Kur'a teşekkür ettiğini belirtti.

Tuba Fidan adlı kursiyer ise bu kursa bilgisayar öğrenmek için geldiğini ifade ederek, "Burada bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Öğrendiklerim bana yetiyor. İş Kur'a ve derneğimize teşekkür ederim" diye konuştu.
Diyarbakır Söz

Tekerlekli Sandalye