Görme engellilere memurluk kursu

gülümse_hayata

Üye
Üye
ÖMSS için Selçuklu Halk Eğitim Merkezi ve Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi kurs düzenliyor. 27 Nisan'a kadar devam edecek olan kursta 27 görme engelli ders almaya başladı

29 Nisan 2012'de yapılacak olan Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) için Selçuklu Halk Eğitim Merkezi ve Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi 'ÖMSS Kursu' düzenliyor. Sağlık Meslek Lisesi'nde başlayan ilk derste görme engelli 27 vatandaş eğitim almaya başladı. ÖMSS Kursu 27 Nisan 2012'ye kadar devam edecek. ÖMSS Kursu hakkında bilgi veren Selçuklu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Latif Kaya, Selçuklu Halk Eğitim Merkezi olarak "Herkese, Her Zaman, Her Yerde Eğitim" parolası ile engelli vatandaşların sosyalleşmesi, özgüven tazelemesi ve ben de varım diyebilmesi için açılan yaygın eğitim kurslarında hizmet verdiklerini söyledi. Bugüne kadar engellilere yönelik açılan 27 farklı kursta 113 erkek ve 111 kadın kursiyere eğitim verdiklerini de dile getiren Latif Kaya, "Eğitim her engeli aşacağını çok iyi biliyoruz. Bu kapsamda 2012'de görme, işitme, ortopedik ve zihinsel engelli vatandaşlarımıza yönelik 26 kurs açmayı planlıyoruz. Bugün burada da bir kursumuzun açılışını yapıyoruz" dedi.

GÖRME ENGELLİLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM

Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şube Başkanı Veli Özağan ise, engelli olmayan insanların engelli insanlara sadaka vererek geçiştirdiğini belirterek, "Bundan engelli insanlarımız rahatsızlık duyuyor. Engelli insanlar evinden dışarı çıkmak istiyor. Bugün halâ engelli insanların yüzde 80'ni evlerinden dışarı çıkamıyor. Engelli kardeşlerimiz evlerinden dışarı çıkarak ülkemiz için yapabileceği işlerde çalışmak istiyor. Engelli insanların çalışması hem kendilerinin sosyalleşmesini hem de psikolojik olarak ben ne işe yarıyorum demeyecek. Devlet memuru olarak görme engelli insanlar da çalışarak ülkemize faydalı olacak. Devletimiz bu anlamda ilk defa ÖMSS ile görme engelli insanların da kamuda çalışmasını sağlayacak. Bunun çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

KURSTA GÖRME ENGELLİLERE 4 BRANŞTA EĞİTİM VERİLECEK

ÖMSS Kursu'nun 27 Nisan 2012'ye kadar devam edeceğini aktaran Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Musa Altunay ise, "Bize görme engelli insanların eğitim alabileceği sınıf ayarlayabilir misiniz diye müracaatta bulunulduğunda hiç tereddüt etmeden kabul ettik. Engelli insanlarımıza yardımcı olmaktan kıvanç duyarız. Okulumuzda Türkçe, matematik, coğrafya ve tarih dersi branş öğretmenlerimiz engelli insanlara eğitim verecek. Kursumuzun faydalı olmasını ümit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

DEVLET MEMURU OLMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIM

ÖMSS Kursu'nda eğitim alacak olan Döndü Belkuyu isimli görme engelli bir vatandaş, böyle bir sınavın yapılacak olmasını her zaman ümit ettiklerini bildirdi. Bu yıl ilk defa yapılacak olan ÖMSS'ye yönelik Görmeyenleri Koruma Derneği Konya Şubesi ve Selçuklu Halk Eğitim Merkezi'nin açtığı kurs nedeniyle kendilerini çok mutlu ve şansı hissettiklerini de açıklayan Belkuyu, "Kurs bizim için çok faydalı olacak. Sonuçta biz görme engelli olduğumuz için birçok arkadaşımız yazıları tam olarak görmüyor. Ayrıca uzun yıllardır ders görmediğimiz için derslerin içeriklerini unuttuk. Bu yönüyle kursun çok faydalı olacağını düşünüyorum. Çok azimliyim. Devlet memuru olmak için çevremden de yardım alarak derslerime çok iyi çalışacağım" dedi.

MUSTAFA AKÇA

Tekerlekli Sandalye