Görme Engellilik ve Eğitim

gülümse_hayata

Üye
Üye
GÖRME ENGELLİLER İÇİN ÖZEL EĞİTİM VEREN KURUMLAR HANGİLERİDİR ?

Ülkemizde Adana, Ankara (2), Çanakkale, Denizli, Erzurum, Gaziantep, İstanbul (2), İzmir, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya, Niğde, Tokat, Diyarbakır'da olmak üzere görme engelli çocukların okuyabileceği 16 adet Körler Okulu bulunmaktadır. Ayrıca 15 ve üzerindeki yaşlarda bulunan görme engellilere de temel ve mesleki eğitim veren rehabilitasyon merkezleri vardır. İki adet olan bu rehabilitasyon merkezlerinden biri Ankara, diğeri İstanbul'dadır. Bu merkezlerde, günlük yaşam için gerekli beceriler, okuma-yazma , baston kullanma ve bağımsız hareket, daktilo, telefon santralciliği, masörlük, bilgisayar, makrome işleri gibi eğitimler verilmekte ve görme engellilerin devlet veya özel sektörde işe girerek veya bağımsız bir iş kurarak topluma yararlı, üretici bireyler olarak yetiştirilmeleri amaçlanmaktadır.

KÖRLER OKULLARINA KAYIT KOŞULLARI

Ülkemizde 16 görme engelli ilköğretim okulu bulunmakta olup, hepsi de yatılı ve gündüzlüdür.

Görme engelli öğrenciler bu okullara kayıt için, Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinin 7'nci maddesine göre; Milli Eğitim Müdürlüğüne, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne, en yakın görme engelli ilköğretim okullarına veya en yakın okula doğrudan başvurabilirler.

Bu okullardan birine kayıt olmak isteyenler aşağıdaki işlemleri yerine getirmelidir.

• Bulunduğunuz ilin Valiliğine veya ilçenin kaymakamlığına bir dilekçe ile başvurunuz.

• Dilekçeniz Milli Eğitim Müdürlüğüne oradan da en yakın Rehberlik ve Araştırma Merkezine havale edilir.

• Milli Eğitim Müdürlüğü size bir dosya hazırlamanızı ve bu dosyada yer alması gereken belgeleri bildirecektir.

• Şayet bu konuda gerekli belgelerin bildirilmesinde bir aksilik olursa siz aşağıdaki belgeleri hazırlamalısınız.

• Tasdikli Nüfus Cüzdanı Örneği (Öğrenci için)

• Veli ya da vasinin ikametgah ilmühaberi

• Tam teşekkülü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu. ( Bu raporda çocuğun özrü, özür derecesi ve başka bir hastalığı olup olmadığı yer alacaktır. )

• Rehberlik ve Araştırma Merkezince doldurulacak çocuk tanıma fişi.

• Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinden alınacak inceleme raporu.

• İki adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf.

• İki adet veli adresi yazılı posta pulu yapıştırılmış zarf.

• Ekonomik durumu gösterir belge. (Öğrenci Devlet Parasız Yatılı okuyacaksa) Bu belge örneğine uygun şekilde Milli Eğitim Müdürlüğünde doldurulabilir.

• Veli ya da vasinin çocuğun yarı yıl ve yaz tatillerinde yanına alacağını gösterir taahhütname. (Bu belge daha sonra çocuğun okuyacağı okul müdürlüğünce hazırlanıp veliye imzalatılır.)

• İl Milli Eğitim Kurulu Kararı. (Milli Eğitim Müdürlüğünce hazırlanıp verilir.)

• Hazırlanan bu belgelerin dosyası öğrencinin yatılı ve gündüzlü olacağını belirten bir dilekçe ile Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilir.

• Görme engelliler ilköğretim okullarında gündüzlü veya yatılı öğrenim görmek isteyen öğrencileri il eğitsel tanılama, izleme ve değerleme ekibinin yönlendirme kararı ve il özel eğitim hizmetleri kurulunun yetiştirme kararı ile bu okullara yerleştirilir.

Bu okullardan birine kayıt olmak isteyenler aşağıdaki işlemleri yerine getirmelidir.

• Görme engelliler ilköğretim okullarını bitiren öğrencilerden ortaöğretime devam etmek isteyenler 8. sınıfın sonunda öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne başvuruda bulunurlar.

• İlköğretim ve Orta Öğretim Okullarında kaynaştırma yoluyla eğitimini sürdüren ve Braille (kabartma) yazıyı bilen öğrenciler Braille ders kitaplarını ücretsiz olarak Görme Engelliler Basımevi ve Akşam Sanat Okulu Altındağ- ANKARA adresinden isteyebilirler. (Tel: 0312 317 96 53 )

GÖRME ENGELLİLER İLKÖĞRETİM OKULLARI

Sıra No Okulun Adı İli Telefon-Faks

1- Oğuz Kaan Köksal Görme Engelliler İlköğretim Okulu Adana Seyhan 0322 256 49 54/ 256 65 45

2- Göreneller İlköğretim Okulu Ankara- Altındağ 0312 316 06 71/ 316 82 22

3- Mitat Enç Görme Engelliler İlköğretim Okulu Ankara-Y.Mahalle 0312 213 23 76/ 212 60 58

4- Yahya Çavuş Görme Engelliler İlköğretim Okulu Çanakkale-Gelibolu 0286 566 29 33/ 566 19 93

5- Denizli Görme Engelliler İlköğretim Okulu Denizli -Merkez 0258 377 11 45-46

6- Ali İhsan Arslan Görme Engelliler İlköğretim Okulu Diyarbakır 0412 228 78 14

7- Erzurum Görme Engelliler İlköğretim Okulu Erzurum 0442 342 42 80

8- Gap Görme Engelliler İlköğretim Okulu Gaziantep 0342 323 01 24/323 01 35

9- Veysel Vardar Görme Engelliler İlköğretim Okulu İstanbul- Sarıyer 0212 2011292-93

10- Türkan Sabancı Görme Engelliler İlköğretim Okulu İstanbul-Üsküdar 0216 6515002/6515008

11- Aşık Veysel Görme Engelliler İlköğretim Okulu İzmir-Bornova 0232 3887382/3880441

12- Kayseri Görme Engelliler İlköğretim Okulu Kayseri-Kocasinan 0352 3510404

13- Ertuğrul Gazi Görme Engelliler İlköğretim Okulu Kahramanmaraş 0344 2155531/ 2155108

14- Selçuklu Görme Engelliler İlköğretim Okulu Konya-Selçuklu 0332 2410442/2410792

15- Cemil Meriç Görme Engelliler İlköğretim Okulu Niğde 0388 2323220-21

16- Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler İlköğretim Okulu Tokat 0356 2280730/2280458

REHABİLİTASYON MERKEZLERİNE KAYIT KOŞULLARI

Ankara ve İstanbul'da bulunan rehabilitasyon merkezlerinde 15 yaş ve üzerinde olan görme engellilere meslek edindirme ve beceri kazandırma kursları verilmektedir. Bu kurslardan yararlanmak isteyenler Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu İl Müdürlüklerine başvurmalıdırlar. Başvuru sahibinden istenen belgeler şunlardır: Görme engelli olduğuna dair tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış heyet raporu, diploma, nüfus cüzdanı örneği, ikametgah belgesi, altı adet fotoğraf ve dilekçe. Herhangi bir okuldan mezun olmayanlardan diploma istenmemektedir.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek için Ankara ve İstanbul Rehabilitasyon Merkezlerinin aşağıdaki telefonlarını arayabilirsiniz.

Ankara : Yenimahalle Rehabilitasyon

Merkez Tel :0312 315 08 21

İstanbul : Emirgan Rehabilitasyon

Merkez Tel : 0212 277 91 60-61

Tekerlekli Sandalye