Gözden engelliyim 1800 günle emekli olurmuyum?

yeralp

Üye
Üye
Bu habere göre %69 göz den engelli raporum var sürekli 1200 SGK gün var. 1800 ü ve 10 yıl tamamlarsam emekli olabilir miyim?

Aralarında kalp, kanser, epilepsi gibi yaygın hastalıkların ilacının da olduğu 8 bin 844 ilacı karşılayan devlet, ağır hastalıkları yaşayanlara maddi katkıda da bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kanser başta olmak üzere ağır hastalıklara yakalananlara aylık bağlıyor. Bunun için çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu gerekiyor. Bu rapor için il veya ilçedeki SGK merkezlerine başvuru yapılmalı. Kişi, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğunu belgelese bile en az 1800 gün prim ödemesi gerekiyor.

1800 gün prim gerekiyor

Malulen emekli olabilmek için çalışma gücü kaybında dikkate alınan rahatsızlıkların ilk kez sigortalı olunan tarihten sonra başlamış olması gerekiyor. Malül kişinin en az 10 yıl sigortalı olması da aranan diğer bir şart. Başkasının bakımına muhtaç derecede durumu ağır olan hastalarda 10 yıllık sigortalılık süresine bakılmıyor. Ancak, en az 1800 gün prim ödemeleri isteniyor.

Maluliyet aylığı

Maluliyet Tespit İşlemleri Yönetmeliği’nde maluliyet süresi ayrıca belirtilmeyen tüm kanser hastalıklarında, tanı konulduğu tarihten itibaren bir yıl içinde başvurmak koşuluyla 18 ay süreyle maluliyet aylığı bağlanıyor. Bazı hastalıklarla ilgili tanı konulduğunda ise 12 ya da 24 ay aylık bağlanabiliyor. Kemik iliği nakli yapılanlar 12 ay, kan kanseri tedavisi görenler ve verem hastaları 24 ay malül aylığı alabiliyor.

Uyku bozukluğunda bile

Kanser ve organ naklinin yanı sıra çalışmaya olanak vermeyen genetik hastalıklar, MS, parkinson, alzheimer, demans, sara ve bazı psikiyatrik hastalıklar, kalp yetmezliği, sindirim sistemi kanamaları, astım, KOAH, uyku bozuklukları için de malûl aylığı bağlanabiliyor.

Hangileri kapsamda?

Kanser
Epilepsi (sara)
Demans
Beyin tümörleri
Parkinson sendromu
Serebral palsi
Multiple Skleroz
Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı)
Şizofreni
Bipolar bozukluk
Görme azlığı
Retina kanamaları
Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı
Anemi
Kol, bacak gibi organ kaybı
Behçet hastalığı
Gastrointestinal kanamalar
Karaciğer sirozu
Karaciğer nakli
Kalp yetmezliği
Kalp kapak hastalıkları
Kalp nakli
Böbrek nakli
Akciğer nakli
Tüberküloz
AIDS

BLA-L09 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

yeralp

Üye
Üye
Dediğiniz yere baktım pek bişey anlamadım. Ben %69 raporum var SGK girişim 2012 raporu 2013 de aldım. Şuan prim günüm 1200 ne zaman emekli olabilirim. Şartlar nedir. Bilginiz varsa yardımcı olur musunuz.
Siz gazetelerin haberlerini dikkate almayın. Gazete haberleri %99,9 gerçeği yansıtmaz. Yada abartılıdır. Malulen emekli olmak için gerekli şartlar belli.şu konuyu okuyunuz https://engelliler.gen.tr/f11/detaylariyla-malulen-emeklilik-icin-gerekli-sartlar-24320/

gececi01

Üye
Üye
Siz gazetelerin haberlerini dikkate almayın. Gazete haberleri %99,9 gerçeği yansıtmaz. Yada abartılıdır. Malulen emekli olmak için gerekli şartlar belli.şu konuyu okuyunuz https://engelliler.gen.tr/f11/detaylariyla-malulen-emeklilik-icin-gerekli-sartlar-24320/

1800 gün pirim tamam anlıyorumda 10 yıl tamamlamak ne demek anlayamıyorum

ayrıca bu soruyu başka sayfadada yazdım lakin cevap vermediniz acaba benim ismimde kullanıcı adımda bir yasak veya sorunmu var

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
10 yıl hizmet süresi yada 10 yılı tamamlamak şu şekilde. örneğin 2011 da sigorta başlangıcın var diyelim. prim sayın 1800 gün. senin 10 yılı doldurman için bir yıl daha beklemen gerekli. 2021 yani

gececi01

Üye
Üye
10 yıl hizmet süresi yada 10 yılı tamamlamak şu şekilde. örneğin 2011 da sigorta başlangıcın var diyelim. prim sayın 1800 gün. senin 10 yılı doldurman için bir yıl daha beklemen gerekli. 2021 yani

yani sigorta başlangıç tarihin 1800 günü dolduracağın ana kadar 10 yıl geçmiş olması lazım üzerinden

mesela ben

1995 yılında sigorta başlangıcım var 2020 ye kadar geçen süre 25 yıl yatan prim sayısı 2200 gün dolayısı ile ben 10 yılı doldurmuş oluyorum malül isem emekliliği hakederim doğrumu anladım

son bir soru daha sayıl Halil Yılmaz

diyelimki benim ortapedi kalp ve böbrekden toplam %65 raporum var 1995 yılında sgk girişim ve toplam 2200 gün pirim var malülen emekli olabilirmiyim.

gececi01

Üye
Üye
Dediğiniz yere baktım pek bişey anlamadım. Ben %69 raporum var SGK girişim 2012 raporu 2013 de aldım. Şuan prim günüm 1200 ne zaman emekli olabilirim. Şartlar nedir. Bilginiz varsa yardımcı olur musunuz.

aslında sizin oranınız 85 lerde iken heyet 69 yapmış siz 69 ile emekliliğe giderseniz en az %10 da maliye kırpıyor 59 yapıyor ve hakedişiniz kayboluyor neden heyet 85 den 69 yapar neden maliye 69 dan 50 ye yada 55 e çeker bilemeyiz kanun ve yasada karşılığı elbette vardır mesela benim hikayemde şöyle

2003 yılında %40 rapor aldım su indirimi ücretsiz otobüs kartı tren müze vs
2019 yılında %40 rapor oldu %18 şimdi %18 rapor alır eve gidersem sorun yok eski 40 ile indirimli su ve ücretsiz ulaşıma devam ama yeni %18 sizi bir üst sosyal olanaklardan soyutlar
2020 yılında %18 rapora ek kalp krizi ve böbreğimin 1 tanesi yokmuş raporu aldım yeniletmeye başladım şuan için heyete daha girmedim ama doktorların verdiği oran %80 heyete gidince rapor 65 olur bu rapora göre eski rapordan bir tık ileri gider engelli maaşıda alırım ama iş emekliliğe giderse maliyede 55 olur ve kaybederim dolayısı benim %120 veya 99 almalıyımki malulen emekliliği net hakedebileyim bizler direk %60 görünce emekli olabileceğimizi zannediyoruz halbuki kazın ayağı öyle değil

adam diyorki kanser direk emekli olur ee kardeşim kanserli hasta zaten ortalama 8 ay yaşıyor
adam derki 2 gözü görmeyen emekli olur ee kardeşim sen 2 gözü olmayana 10 milyar versen nolur vermesen nolur zaten 2 gözü görmeyen evde bakım ve 2022 maaşı alsa emekliden iyi kazanır
adam derki aklı olmayan yahu zaten aklı olmayan dünyadan emekli

önemli olan sen insanın vücut değerlerinin yarsını kaybettiğinde onurlu bir şekilde yaşayabileceği maaşı verir malulen emekli yaparsan işte adalet budur ama şuanki durum ne doktor heyet balthazard maliye ve ankara sonuç sıfır

septik

Editör
Editör
yani sigorta başlangıç tarihin 1800 günü dolduracağın ana kadar 10 yıl geçmiş olması lazım üzerinden

mesela ben

1995 yılında sigorta başlangıcım var 2020 ye kadar geçen süre 25 yıl yatan prim sayısı 2200 gün dolayısı ile ben 10 yılı doldurmuş oluyorum malül isem emekliliği hakederim doğrumu anladım

son bir soru daha sayıl Halil Yılmaz

diyelimki benim ortapedi kalp ve böbrekden toplam %65 raporum var 1995 yılında sgk girişim ve toplam 2200 gün pirim var malülen emekli olabilirmiyim.

Sizin sgk başlangıcınız 1995 yılı olduğu için süre sıkıntısı yok, malül emeklilik için 1800 günlük sgk priminizde mevcut buda tamam, sorununuz tek bir hastalığa bağlı en az %60 iş gücü kaybı olan bir sağlık raporunuzun olmayışı.

En son satırınızda sorduğunuz kalp, ortopedi, böbrek toplamında alınacak raporunuz isterse %100 olsun toplam 3 hastalığınızın sonucu olur, size bu hastalıklardan sadece en ağır olanına %60 oran verilirse malül emeklilik hakkı kazanabilirsiniz.

Javel

Üye
Üye
Merhaba geçen hafta devlet Hastanesi'nde muayene oldum sol gözüm hiç görmüyor, ayrıca 2 sene önce devlet Hastanesi'nde boyun fıtığı ameliyatı oldum protezde takıldı ancak halen ağrım ve sıkıntılarım devam ediyor belimde'de 3 adet fıtık var yeni çektirmiş olduğum tomografi ve bulgu raporlarımda elimde mevcut yazmış olduğum sağlık sıkıntılarımdan dolayı heyete girmek istiyorum yüzde 40 rapor alabilme ihtimalim nedir?? Yüzde 40 rapor alabilirsem 1996 SGK girişliyim 24 senelik sgk'lıyım 5 bin gün primim var emekli olabilirmiyim. Yorumlarınızı bekliyorum herkese sağlıklı günler dilerim..

Tekerlekli Sandalye