Gülün gücünüz artsın!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Katılım
Nis 23, 2012
Mesajlar
9,303
Tepkime Puanı
49
Puanları
48
Yaş
51
Bilimadamları depresyona ve bağışıklık sistemine iyi geldiği belirlenen gülmenin, acıya dayanıklılığı da artırdığını ortaya çıkardı.

İsviçre’deki Zürih Üniversitesi’ne bağlı Psikoloji Enstitüsü’nde görevli Prof. Dr. Willibald Ruch, bir süreden bu yana sürdürdükleri bilimsel araştırmaların, gülmenin bağışıklık sistemini güçlendirip, insanın sağlık sistemine olumlu etki yaptığını belirlediklerini söyledi.

Prof. Dr. Ruch, acı ve gülmeyle bağlantılı araştırmaları sırasında, iki kabare ustasından destek aldıklarını, deneklere, herkesin daha önce izlediği komedi filmlerini izlettirdiklerini belirterek, ‘Komik filmi izlerken daha çok gülen deneklerin, yarım saat sonra yapılan acı testi esnasında daha fazla acıya dayanabildiğini belirledik’ diye konuştu.

SOĞUK BASINÇ TESTİ

İsviçreli bilim adamları, deneklere acı uygulanması sırasında ’soğuk basınç testi’ adı verilen yönteme başvurdu. Bu test sırasında deneğin elini buz gibi bir suda ne kadar süre tutabildiği belirlendi. Test öncesi daha fazla ve daha içten gülen deneklerin ellerini soğuk suyun içinde daha fazla tutabildiğini saptadıklarını anlatan Prof. Dr. Willibald Ruch, şöyle konuştu:

‘Araştırmamızın en ilginç yönü de işte burada yatıyor. Acının azalmasını üç etken mümkün kılabilir; İlginin başka noktalara yönelmesi, kana mutluluk hormonu olarak da tabir edilen ’Endorfin’in pompalanması ve son olarak da sinirsel açıdan rahatlamayı sayabiliriz. Ancak araştırmalarımızda bu üç etkenden hiçbirini tespit edemedik.’

Prof. Dr. Willibald Ruch, deneklere dramatik ya da trajik konulu filmlerin izletilmesiyle de aynı sonucu elde ettiklerini, ancak komik filmlerinin etkisinin daha uzun süreli olduğuna dikkat çekerken, şöyle devam etti:

‘Üzücü bir filmin verdiği acıya dayanıklılık hissi yarım saat sonra yok oluyor. Oysa komik filmlerde bunun devam ettiğini gözledik. Gülmenin kişinin keyfi ve mutluluğuna etkisi belki anlık olabiliyor. Ancak bedenine olan fiziksel yansıması daha kalıcı şekilde gerçekleşiyor. Mizahtan ağrı tedavilerinde bir yöntem olarak yararlanılabilir. Tedavide kullanılan ilaçların azaltılması için hastanelerle ortak bir araştırma başlatılacağız.’

Depresyona kahkaha

Gülme-eğlendirme faktöründen yararlanmak izleyen bazı çocuk klinikleri palyaçoları devreye sokarken, depresyon tedavisinde de mizahın gücünden yararlanılıyor.

gulen-bebek.jpg


Kaynak:Hürriyet
 

sinandeniz

Üye
Üye
Katılım
May 23, 2010
Mesajlar
890
Tepkime Puanı
0
Puanları
0
yuk yanlış bir araştırma ya aslında şöyle bir düşününce gerçek payıda var var gibide e buseferde gülünce nazar ediyorlar hadii şimdide nazar deyiyor diyorlar ya olamaz bukadar derdi sıkıntısı var ama halaaa katıla katıla gülüyor eyleniyor hayatla barışık cıvıl cıvıl nasıl olur gibi dedikodular başlıyoolayın diğer bir tarafıda o araştırmayı yapan bilim adamları kendi ülkelerine göre yapmışlar türkiyede öyle birşey yok ne var türkiyede o yaptı ben neden yapamıyorum o aldı ben neden almıyorum onun var benim neden yok şekillerinde sıralanıp gidiyo ama ne yalan söyleyim gülmeyi neşeli olmayı çok seviyorum herşeyim gitse bitse bile beni ALLAHA şükür hiçbirzaman terk etmeyen ve inş da hiçbir zaman terketmiyecek olan ' GÜLME ' ALLAH herkzin yüzünü daima güldürür inş :)
 

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Katılım
Nis 23, 2012
Mesajlar
9,303
Tepkime Puanı
49
Puanları
48
Yaş
51
Merhaba sinandeniz,

Aslında ben de senin gibi çoğu zaman hayata inat gülmeyi de güldürmeyi de çok seviyorum :) bir arkadaşım sen bunu kadere gıcıklık olsun diye yapıyorsun demişti :) ne olursa olsun hayatta gülünecek öyle anlar var ki aslında en çok da o an'ı doyasıya gülerek yaşamalı...hayat kısa arkadaşım ve tüm zararlı etkilerine karşın ( özellikle bayanlarda göz etrafı kırışıklıklarına yol açıyor... ayrıca senin dediğin gibi nazar değme etkisi de var ve ben nazara çok inanırım da :) ) yine de gülmek iyidir...

Yaşamın boyunca önce kendine, sonra hayata, sonra gülebildiğin kadar çok şeye gülmen dileğimle,
 

sinandeniz

Üye
Üye
Katılım
May 23, 2010
Mesajlar
890
Tepkime Puanı
0
Puanları
0
çok tşk ederim iyi dileklerinizden dolayı buradaki sitedeki ve hatta dünyadaki tüm engeli sıkıntısı olanların yüzü daim gülsün inşallah ama şunu üstüne basarak söylemek isterimki gülmek birşeylerden mutlu olduğunu hissetmek geleck hakkında pembe hayeller kurması insanın dünya da herşeye karşı ilacı
 
Üst