Güncel Engelli Emeklilik Şartları SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı

ferhataylı

Üye
Üye
Halil Bey merhaba. Ben 01.08.2005 tarihinde özel bir işletmede SSK girişim var. 85 günden oluşan farklı tarihlerde birikmiş günüm bulunmakta. 12.09.2012 tarihinde ise öğretmen olarak atandım göreve başladıktan sonra %46 sürekli engelli raporum var. Sorum şu Halil Bey, ben malulen emeklilik başvurusu yapmak istiyorum benim hangi kanuna göre emeklilik süresini doldurmam gerekecek. Değerlendirme yapılırken 2005 tarihi mi dikkate alınacak yoksa 2012 tarihi mi? Şimdiden vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.

ETC

Üye
Üye
Hayatı sıhhi yönden idame ettirmeye çalışan tüm engelli dostlarıma,
Pandemi adı verilen bu zor günlerde bilhassa ve kalben sağlık ve huzur niyaz ederim.

Sağlık Bakanlığında,
11 Nisan 2011 tarihinde engelli memur olarak göreve başladım.
(Engelli Memur sınavını kazanarak çalışmaya başlamadan önce engellilik durumu ile memur olanlardanım)
O günden bugüne 3.720 gün Kamu çalışma sürem, 9 yıl 11 ay 25 gün hizmet sürem bulunmaktadır.
Engelim yüzde 45'tir. 3. derece vergi indirim belgem mevcuttur.

2008 Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ise 88 gün SSK primim mevcuttur.

Söz konusu durum dahilinde,
Şayet, "göreve başlamadan önce engelli olma" ölçütlerini karşılıyorsam,
Ne kadar çalışma süresi ve kaç yılda engelli emeklisi olabilirim?

Yoksa bahsi geçen süreç için yüzde ile belli bir kategoriye mi tabiiyim?

(2008 Ekim öncesi sigortalılığım mevcut iken, bu durumda 5434'e mi yoksa 5510!a mı tabiiyim? Tabii isem emeklilik şartlarım ve sürelerim nedir?)
Göstermiş olduğunuz ilgi ve sağduyuya minnet duyduğumu belirtir, saygı ve huzurla nice umutlu ve sağlıklı günlere erişmenizi canı gönülden niyaz ederim.

öğretmen4838

Üye
Üye
Merhaba.
1997 de kamuda göreve başlayan ogretmenim yani memurum.
2013 TE engeli raporu aldım yüzde 43 ve 2014 TE maliye den çalışma gücü kaybim yüzde 43 olarak.onaylandi ve vergi indirimim maaşıma yansıdı ve kurumunda engelli memur statüsüne geçtim.Sgk Hitap da 18 yıl çalışma ve emekli olabilir yazmakta.toplam çalışma yılım 25.
Ben şimdi engelli emekliliği için başvursam ben de bu son çıkan maluliyet ve çalışma gücü kaybim tesbit yonetmeliginemi dahilim ?
Yoksa geçici 1.madde var yani eski memurlarda uyguladıkları geçiş maddeeyemi dahilim ?
Emekli olabilirmiyim ?

Zelinda74

Üye
Üye
Merhaba.
1997 de kamuda göreve başlayan ogretmenim yani memurum.
2013 TE engeli raporu aldım yüzde 43 ve 2014 TE maliye den çalışma gücü kaybim yüzde 43 olarak.onaylandi ve vergi indirimim maaşıma yansıdı ve kurumunda engelli memur statüsüne geçtim.Sgk Hitap da 18 yıl çalışma ve emekli olabilir yazmakta.toplam çalışma yılım 25.
Ben şimdi engelli emekliliği için başvursam ben de bu son çıkan maluliyet ve çalışma gücü kaybim tesbit yonetmeliginemi dahilim ?
Yoksa geçici 1.madde var yani eski memurlarda uyguladıkları geçiş maddeeyemi dahilim ?
Emekli olabilirmiyim ?
Merhaba,ben de 1996 da göreve basladim, öğretmenim, engelli emekliligine başvurdum, %41 oranla ama redddedildi, yeni yönetmelik uygulandı yani

öğretmen4838

Üye
Üye
Anlaşılan şu SGK giriş yılına bakmazsizin tek hastalıktan yüzde 60 altı oranı olan memur,bagkurlu ve işçi herkese emeklilik için red veriyor.Herkesi malulen emeklilik üzerinden değerlendiriyor.

Ama bu yaptığı kanuna aykırı ,yönetmelik kanuna aykırı olamaz.

Red verdiği insan sayısı arttıkça tepki büyüyecektir ya bu yönetmeliği iptal edecek veya mahkeme yoluyla herkes emekliliğini kazanacaktır..

İsen Buga

Üye
Üye
Aslında red yazısı geldiğinde gerekçeli yazıp Malülen değilde engelli emeklilik talep edilen dilekçe yazılır bununla birlikte engelli emeklilik olmayacaksa bütün olumsuzluklara rağmen gerekçeli açıklama istenir. Yani bir iki dilekçe ile değil birkaç dilekçe ile sonuç alınmıyorsa Mahkemeye başvurulur. Sistem böyle..

Not: Emekli olana kadar işten çıkış vermeyiniz. Çıkış yaparsanız emekli olamadığınızda işe geri dönemezsiniz, herhangi bir işte çalışmadığınız sürece yeniden emeklilik dilekçesi veremezsiniz.

öğretmen4838

Üye
Üye
SGK yüksek sağlık kuruluna verin itiraz dilekçesini diye yazmaya başlamış SGK gelen red yazılarinda..

Bence red kararı alan herkes önce yüksek sağlık kuruluna oradan da red gelirse mahkemeye başvursun.

Ne kadar çok başvuru olursa yüksek sağlık kurulu mağduriyetlerin farkına varıp çıkardığı yönetmeliği iptal veya genişletmek zorunda kalıp engelli yönetmeliğine uygun hala getirecektir.

Kanunlarda engellilere verilen erken emeklilik hakkı yönetmelikle geri alınmıştır..

Sorun özellikle tek hastalıktan bırakın yüzde 40 ı ,malul sayılacak derecede yani yani yüzde 60 ve üstü raporu olmayanlar için çığ gibi büyüyerek devam ediyor..

Engelli dernekleri ve sendikalarinin harekete geçmesi lazım..

Zelinda74

Üye
Üye
SGK yüksek sağlık kuruluna verin itiraz dilekçesini diye yazmaya başlamış SGK gelen red yazılarinda..

Bence red kararı alan herkes önce yüksek sağlık kuruluna oradan da red gelirse mahkemeye başvursun.

Ne kadar çok başvuru olursa yüksek sağlık kurulu mağduriyetlerin farkına varıp çıkardığı yönetmeliği iptal veya genişletmek zorunda kalıp engelli yönetmeliğine uygun hala getirecektir.

Kanunlarda engellilere verilen erken emeklilik hakkı yönetmelikle geri alınmıştır..

Sorun özellikle tek hastalıktan bırakın yüzde 40 ı ,malul sayılacak derecede yani yani yüzde 60 ve üstü raporu olmayanlar için çığ gibi büyüyerek devam ediyor..

Engelli dernekleri ve sendikalarinin harekete geçmesi lazım..
Şu anda benim bildiğim 5 kişi itiraz dilekçesi verdi, ben de dahil,bakalım ne sonuç gelecek,dediğiniz gibi yönetmelikle hak elden alındı

BLUE MAnN

Üye
Üye
Anlaşılan şu SGK giriş yılına bakmazsizin tek hastalıktan yüzde 60 altı oranı olan memur,bagkurlu ve işçi herkese emeklilik için red veriyor.Herkesi malulen emeklilik üzerinden değerlendiriyor.

Ama bu yaptığı kanuna aykırı ,yönetmelik kanuna aykırı olamaz.

Red verdiği insan sayısı arttıkça tepki büyüyecektir ya bu yönetmeliği iptal edecek veya mahkeme yoluyla herkes emekliliğini kazanacaktır..
topluca mahkemeye başvuru yapılmalı o zaman
Benim anlamadığım sağlık raporuna neden vergi indirimi almak için uğraş veriyoruz 2003 yılında %40 olarak aldığım raporla işe başladım 2006 da sonra 2010 da başka işe başladım emeklilik sürem doldu ama vergi indirimi almam gerekiyormuş bu süre doldu raporum da var ben vergi indirimi istemiyorum ki emekli olmak istiyorum. Biraz da gençlere yer açmak açmak lazım.

Ufuk Alp

Üye
Üye
28 Eylül 2021 tarihli Maluliyet ve Çalışma Gücü Kaybı Tespiti İşlemleri Yönetmeliği kapsamına girmeyen sadece emeklilikleri vergi indirimi şartına bağlı olan, sigorta başlangıç tarihleri 1 Ekim 2008 tarihinden önce olan 4A sigortalılarıdır.
Bunun dışında kalan 4B'li Bağkurlular da, 4C'li devlet memurları da, sigorta başlangıç tarihi 1 Ekim 2008 tarihinden sonra 4A lı SSK'lılar da malesef yeni yönetmeliğe tabidirler.
Yönetmelik ekindeki hastalık listesinde olma şartıyla Balthazard formülü uygulanmaksızın tek hastalıktan en az hafif düzeyde çalışma gücü kaybı (40-49), orta düzeyde çalışma gücü kaybı (50-59) ve ağır düzeyde çalışma gücü kaybı (%60 ve üzeri) şartlarını sağlayamayanlar erken emekli olamayacaklar.
Bor çok kişi yeni yönetmeliğin 1 Ekim 2008 öncesi girişi olan devlet memurları ve Bağkurluları kapsamadığını düşünüyor ama malesef öyle değil. Yönetmelik incelendiğinde 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası'nın erken emeklilik hükümlerini düzenleyen 28. madde ve eski memurlarda geçiş hükümlerini düzenleyen geçici 4. maddeyi de kapsadığı görülecektir.
Yönetmelik henüz ilk çıktığı zamanlarda da bir çok yerde dile getirdim, engellilerin en büyük haklarından birisi kırpılıp büyük oranda zorlaştırılıyor, bu yönetmelik sonrası birden fazla hastalıkla ancak %40 ı geçen engelliler emekli olamayacaklar, kitlesel tepkiler oluşturun dediğimde bir çok kişi beni ortalığı karıştırmakla suçlamış, o yönetmeliğin yeni bir şey olmadığını, sadece malulen emekliliği kapsadığını savunmuşlardı.
Geldiğimiz nokta bu malesef.

Zelinda74

Üye
Üye
Çok fazla kişi etkilenmedi heralde bu durumdan ya da olayın farkına varamadılar henüz, hicbir yerde ne doğru dürüst haberi yapıldı ne de bir tepki oluştu, biz 3,5 kişi kendi aramızda konuşup duruyoruz, sabah akşam video çeken sgk uzmanları,hicbirbsekilde durumu ortaya koymadılar, olan bizlere oldu,emekli olamadığımızla kaldık

Erkancan3434

Üye
Üye
Arkadaşlar önemli bir sorum olacak 1550 tl emekli maaşı alıyorum ziraat bankası promosyon olarak sayfasında 625 tl yazıyor bu yıllık olarak mı yoksa bana 3 yılda 625 tl mi verecek başka bankaların sayfasına baktım akbank 3 yıl oraya maaş taşırsam 1850 tl veriyor bu neden ziraat bankasının sayfasında yazmıyor 3 yıl kabul edersem bana 625 tl verecekse hiç vermesin başka banka maaş tutarıma göre 1850 tl veriyor bu bu parayı tek sefer demi ve kaç günde alırım konu ile alakalı bilgisi olan varsa lütfen yazsın teşekkürler

septik

Editör
Editör

Erkancan3434

3 Yılda bir promosyon ödemesi yapılıyor. Akbank daha yüksek promosyon verebilir ama her maaş miktarına farklı ödeme yapar, siz gidip akbank veya diğer bankalarla maaşım şu kadar ve sizin bankaya taşırsam alacağım promosyon ne kadar olur diye görüşmeniz lazım.

Erkancan3434

Üye
Üye

Erkancan3434

3 Yılda bir promosyon ödemesi yapılıyor. Akbank daha yüksek promosyon verebilir ama her maaş miktarına farklı ödeme yapar, siz gidip akbank veya diğer bankalarla maaşım şu kadar ve sizin bankaya taşırsam alacağım promosyon ne kadar olur diye görüşmeniz lazım.
Abim benim farklı bir durumum daha var ben yeni emekli oldum hesabım sgk açtı 2 ayın sonunda ziraat bankasından hesap acilmiş ev devletten emekli banka hesap bilgilerine baktığım zaman

Ayliginizda bloke bulundugundan dolayi, sadece sube degisikligi yapmaniza izin verilmis olup, banka degisikligi yapmaniz engellenmistir.

bu nedir bir türlü anlamadım hiç bir kuruma icra borcum yok bankaya borcum yok hayatım boyunca bir kez olsun icralık olmadım uyaptan kontrol ettim yine yok bankaya ben promosyon baş vurusu yapmadım onlardan 10 tl bile olsa promosyon parası almadım mobilden giriyorum kendi hesabımı göremedim bankadan mobile aktarmanız lazım dedi bloke olayını sordum biz göremeyiz banka şubesine gidin dedi bu ne anlama geliyor anlamış değilim hesap yeni olduğu için mi bloke yazıyor bloke demek ne demek bankayı hiç bir şekilde taşıyamıyorum izin verilmiyor sadece şube değişimi yapa bilirsiniz yazıyor eee ben mesela ziraat bankasıyla çalışmak istemiyorum hiç bir anlaşma yapmadım illa emekli maaşın benden alın diye mi bloke koymuş :(

septik

Editör
Editör
Bankanın müsteri hizmetlerini arayıp öğrenmeye çalışın, neden maaşınızın bloke edildiğini, daha önce borç olmadığı halde maaşın bloke olduğunu hiç duymamıştım.

Erkancan3434

Üye
Üye
Aradım çok aradım buradan göremeyiz dediler yarın şubeye giderim başkasının borcu için koya bilirler mi anlamadım kızımın kredi borcu vardı ama icralık olmadı sadece taksit ödeme günü geçti ki zaten ona bile kefillik durumum yok her şeyi aklıma geliyorum ki kızımın borcunu asla benden isteyemez kefil değilim anlamadım bakalım yarın giderim sinirden duramıyorum

septik

Editör
Editör
Belki bir hata olmuştur, sabırlı olmaya çalışın, şubeye gidince herşey çözülür. Tabiki en doğrusunu sizin bilmeniz lazım borcunuz yoksa içiniz rahat olmalı.

Erkancan3434

Üye
Üye
Belki bir hata olmuştur, sabırlı olmaya çalışın, şubeye gidince herşey çözülür. Tabiki en doğrusunu sizin beilmeniz lazım borcunuz yoksa içiniz rahat olmalı.
Yok kendimi biliyorum buna rağmen uyap sistemini kontrol ettim sadece burada insanı üzen konu sebepsiz yere bir devlet bankası müşterisinin hesabına bloke konması bddk şikayet ettim emekli bir insan icralık bile olsa kendisi izin vermeden hesabına haciz veya bloke koyulamaz personel bir hata yapmış şanslı kişi ben olmuşum sanırım bilgi için çok teşekkürler

septik

Editör
Editör
Estafurullah, bildiğiniz konularmış zaten, aynen yukarda belirtiğiniz gibi sebepsiz yere bloke olması mümkün değilken ayrıca emekli maaşlarına zaten konulmuyor. Mutlaka bir hata vardır.

Tekerlekli Sandalye