Günümün dolması için 20 gün sigortalı görüneceğim, maaşım kesilir mi?

yasminn

Üye
Üye
merhaba,

doğum borçlanması çıkınca 106 gün borcum çıkıuor. sigortalı çalışıyor görünürsem evime en az "asgari ücret" girdiği düşünülerek paramı keserler, bunu biliyorum. bende 15 gün kalana kadar bağ-kur ödemesi yapıcam, 15 gün kala sigortalı görüneceğim. bu durumda gelirim istenen gelirin üzerine çıkmıyor.

raporumda "ağır" özürlü ve "çalışamaz" yazıyor.

sigortadan emekli olmak için böyle bir yol izlesem sorun olur mu? "madem çalışıyorsun o zaman maaşı keselim demekki sağlıklısın" diye arıza çıkarırlar mı?

sevgiler,
yasemin

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
İstege bağlı prim yatırırsaniz maaşı hemen kestirmeniz gerekiyor, ancak bir yerde sigortalı bağ-kur'lu çalışırsanız 90 günü geçmeden maaş kesilmez, yönetmelikte bu konu çok açık, size önerim primi ödemeden önce sgk ve malmüdürlüğüyle görüşüp emeklilik için bi kısa süre prim yatıracağınızı belirtin onlarda benim dediğimi söylerler ama "maaşınız kesilmeyecektir" ibaresi içinde bulunan bi yazılı evrak alabilirseniz süper olur ilerde sorun çıksa bile o evrak size yeterli olur. Normalde o kadar kısa sürede birşey olmaz diyor yönetmelik ancak saçma sapan şekilde cezalı duruma düşürmesin sizi sgk.

yasminn

Üye
Üye
isteğe bağlı prim öderken neden maaşım kesilir Mehmet Bey?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yasmin hanım siz 2022 maaşımı yoksa evde bakım maaşımı alıyorsunuz?

sinandeniz

Üye
Üye
yani bence tabi 2022 engelli maaşından bahsediyor iseniz yasemin hanım varsın kessinler madem 20 gün eksik bir piriminizi yatırdıktan sonra emekli olacakmışsınız 2022 maaşınında kesilmesi sorun olmaz buda benim görüşüm tabi taktir size aittirben sadece görüşümü söyledim :)

yasminn

Üye
Üye
hayır. sadece evde bakım için uğraşıyorum. aralıkta ilk maaşım yatacak. evde bakımımı keserlerse çok üzülürüm çünkü emeklilikle evde bakım birleşince ancak nefes alacağız oğlumla. 2022 almıyorum

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ben 2022 Maaşı alıyorsunuz sanmıştım pardon! 20 gün isteğe prim yatırsanız bunu daha önceden kuruma bildirip emekli olacağınızı bunun için 20 günlük bir isteğe bağlı prim yatıracağınızı söylerseniz maaşınız kesilmeyecektir, zaten isteğe bağlı primde aktif çalışan haline gelmiyorsunuz sadece 20 gün yatıcaksınız dediğim gibi bu durumu shçek'e önceden bildirin sıkıntı yaratacaklarını sanmıyorum

yasminn

Üye
Üye
isteğe bağlıda sorun yok, onu 2 ay ödeyeceğim zaten, ben son 20 gün ssk primlerini ödeyip sigortadan emekli olmak istiyorum.

yani bir iş yerinde 20 gün çalışıyor görünürsem, çalışabildiğimi düşünüp maaşımı keserler mi?

tşkler

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Anladım bu durumu hem isteğe bağlı prim yatıracağınız hemde son 20 günün bir iş yerinden prim yatıracağınızı emekli olacağınızı kuruma belirtin kurumun bilgisi dahilinde böyle bir işlem gerçekleşirse sorun olmayacaktır meraklanmayın.

yasminn

Üye
Üye
kuruma, çalışmaya başlamadığımı, sadece emeklilik için bu işlemi yaptığımı söyliyeyim. hatta maaş bağlanınca sınırın üzerine çıkacağımı düşünmesinler diye onlara hesap yapar, emekliliğin gelirimin sınırını aşmadığını ifade ederim. ve emekli olduktan sonra yapacağım bildiriyi şimdiden yapmış oluyorum diye de belirtirim.

sorun olmaz diyorsunuz deilmi mehmet bey?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Tabikide olmaz herşeyden önde samimi ikrar var ve kurumun bilgisi dahilinde gerçekleşiyor, zaten kurumun en çok istediği şey böyle durumlarda blgi verilmesi, siz prim falan eylemini gerçekleştirmeden kurumla bu konuda paslaşın bilgiyi aktarın hiç bir sorun çıkartmayacaklardır. Son olarak bu konuda neticeyi bizimle paylaşın lütfen..

yasminn

Üye
Üye
mehmet bey hızlı ve çözüme ulaştıran mesajınız için teşekkür ederim. söylediğiniz gibi yapıp süreci emsal olması amacıyla forumda paylaşacağım.

sevgiler
yasemin

karahan

Üye
Üye
evde bakım hastasına dışarıdan isteğe bağlı ödesek bakım maaşımız kesilirmi mehmet bey.

karahan

Üye
Üye
mehmet bey birkaç sorum daha olacak ben eşime baktığımdan dolayı evde bakım parası almaktayım eşim hastalanmadan önce eşimin ssk girişi vardı eşimin 100/93 ağır engelli raporu var eşim malülen emekli olması için prim günü ne kadar yatırılması lazım birde hangi kuruma ssk danmı yoksa isteğe bağlıdanmı primlerini ödeyelim cevabınız için teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
10 yıl hizmet süresi 1800 gün primle emekli olur eşiniz. eksik prim varsa isteğe bağlı yatırabilirsiniz...

karahan

Üye
Üye
evde bakım hastasına isteğe bağlı sigorta ödediğimi SHÇEK yetkililerine bildirmem gerekirmi çünkü evde bakım parası maaşını bağlatırken hastanın ve bakımını yapan kişinin SSK BAĞKUR. dan hizmet dökümlerini istemişlerdi.

kadirekinci

Üye
Üye
Halil bey,
Engelli kardeşimden dolayı evde bakım maaşı ve 2022 maaaşı alan annem istege bağlı sigorta primi yatırırsa maaşlar kesilir mi?

Annem'de 2022 maaşı alacak kendisi için.

Ve herhangi bir teşvik v.b durum söz konusu mu acaba?:eek:

gülümse_hayata

Üye
Üye
İsteğe bağlı sigorta yaptırmak evde bakım maaşı için sorun olmaz fakat 2022 maaşı için sorun olabiliyor.

İsteğe bağlı sigorta yatıranların 2022 maaşlarını kestirme zorunlulukları var, kısacası hem 2022 maaşı alıp hemde isteğe bağlı siğorta yatıramazsınız.

kadirekinci

Üye
Üye
İsteğe bağlı sigorta yaptırmak evde bakım maaşı için sorun olmaz fakat 2022 maaşı için sorun olabiliyor.

İsteğe bağlı sigorta yatıranların 2022 maaşlarını kestirme zorunlulukları var, kısacası hem 2022 maaşı alıp hemde isteğe bağlı siğorta yatıramazsınız.

Annem engelli kız kardeşimin, kardeşim 18 yaşından küçük olduğu için 2022 maaşını alıyor, dedikleriniz aynı şekilde geçerli olur mu?

Tekerlekli Sandalye