Gürcistan, Romanya gibi ülkelerden araç ithali hakkında

• Konuyu başlatan matagun19
  • Başlangıç tarihi
M

matagun19

Guest
Arkadaşlar merhaba.Aracımı değiştirmeyi düşündüğüm şu günlerde internette bulduğum engelli otomobili ithalatı ile uğraşan bir aracı firma ile bağlantıya geçtim.Gürcistan ya da Romanyadan engelli aracı getrme konusunda yardım istedim.ilgili kişi Avrupa Brliğine üye olmayan ülkelerden bunun mümkün olmadığını,Almanyadan ithal edilebildiğini söyledi.İşin tuhaf yanıda bu kişi Gürcüydü ve Gürcistan'dan normal araç Almanya'danda engelli aracı getiren birisiydi.Bu benim kafama takıldı ve e-devletten Ulaştırma Bakanlığına dilekçe sundum.Aşağıda bugün gelen cevabı aynen kopyalıyorum.Sonuç olarak;aracın engellilere uygun olması halinde Ülke sınırlaması olmadığı yazmaktadır.Umarım benim gibi merak eden arkadaşlarında işine yarar.

T.C.
GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI
Gümrükler Genel Müdürlüğü

Tarih:27/11/2015
Sayı:12006835/
18723479-622.03
Konu:Mehmet ATAGÜN-Engelli Araç İthali

Sayın Mehmet ATAGÜN
( atagunmehmet@hotmail.com )

İlgi: 20.11.2015 tarihli E-dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçeniz incelenmiştir. Engelli kişilerin hangi şartlara tabi olarak hangi tür araçları gümrük vergilerinden muaf olarak ithal edebilecekleri hususu, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karar"ın 104 üncü maddesi ile 6/7/2011 tarih ve 27986 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 1 Seri No'lu Gümrük Muafiyet Tebliği'nin "Engellilerin Kullanımına Mahsus Eşya" başlıklı yedinci bölümünde düzenlenmiştir.

Anılan Tebliğin 27 nci maddesi gereği; muafen özel tertibatlı engelli aracını ithal edecek kişinin ortopedik özürden kaynaklanan engelinin bulunması gerekmekte olup, araç Türkiye’ye getirilmeden önce engelli kişi, vasisi veya kanuni temsilcisi tarafından Ankara Gar Gümrük Müdürlüğü’ne (Tel: 0312 397 7547 , Adres: İstanbul Yolu 6. Km TCDD Gümrüklü Ambarları Behiçbey-ANKARA) müracaat edilir. Anılan gümrük müdürlüğü nezdinde her ayın ilk Salı günü oluşturulan komisyondan olumlu rapor alınması halinde, kişinin özel tertibatlı aracı Türkiye'ye getirterek serbest dolaşıma giriş müracaatında bulunması mümkündür. Bahse konu aracın özel tertibatı yurt dışında yapılmış olmalıdır ve aracın kayıt ve model yılı dahil üç yıldan eski olmaması gerekmekte olup, bu kapsamda sadece otomatik vitesli olan aracın ithali mümkün bulunmamaktadır. Bu kapsamda serbest dolaşıma sokulan araç için sağlanan vergi muafiyeti gümrük vergisi, ÖTV ve KDV'yi kapsamaktadır. Mevzuatta araç ithal edilecek ülkeye ilişkin herhangi bir sınırlandırıcı hüküm bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye Bakanlığımız kurumsal internet sayfasında yer alan,
Engelli Kişilere Tanınan Muafiyetler
adresinden ulaşabilirsiniz.
Bilgi edinilmesini rica ederim.
© 2015 Microsoft Koşullar Gizlilik ve tanımlama bilgileri Geliştiriciler Türkçe

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Güncel bilgiler için teşekkürler mutagun.

Tekerlekli Sandalye