H ehliyeti olan babamın üzerine alınmıs aracı bende kullanabılırmıyım

batuhan_06

Üye
Üye
öncelikle teşekkür ediyorum forum ve yöneticilerine..dışarda hatta kurumsal anlamda cevap aradığım soruların bırcoğuna burda ulaşabıldım..

babam % 55 engell ( sağ kol protez) raporları var ve biz 2010 ylında ötv indiriminden faydalanarak bır araç aldık.. h sınıfı ehliyeti var... araçta silecekleri kullanabilmek için küçük bir aparat var..( gercı sözüm ona kolaylık sağlamak ıcın düşünülmüş ama sürüşü zorlaştırmaktan başka bırseyede yaramıyor..)

5. yılımız 2015 ocak ayında dolmus olacak ve ikinci bir araç almayı planlıyoruz..
Ancak yenı alacağımız aracı bende kullanmak ıstıyorum babamın üzerinde, mümkün müdür kullanabılır mıyım aracı ?

o kadar cok farklı forumlarda bilgi kirliliği var ki birinde kullanılırsın denilirken diğerinde kullanamazsın deniyor... alacağımız araç yıne otomatık olacak ve sanırım yenıden silecek ıcın takılmış aparat yenı aractada takılı olacak.. bu durumda ben babamın üzeinden kullanabılırmıyım aracı merak edıyorum yada ruhsata benımde kullanacağım şerhi düşebilir ve bu sayede kullanabılırmıyım ?
H ehliyeti var otomatık araç kullanmak zorunda, sag kol protez .

.sanırım cok detaylı yazdım
şimdiden yardımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğer araç otomatik vitesli ise o aracı siz dahil sürücü belgesi olan herkes kullanabilir?

batuhan_06

Üye
Üye
abi çok teşekkür ediyorum...yanı o kadar çok bilgi kirliliği varki insanın tamamen motivasyonu kırılıyor..araç otomatik olacak zaten ancak araçta küçükte olsa aparat olduğu için ve engeli %90 altında olduğu için kullanamazsın denıyordu...siz eminmisiniz kesin bilgidir umarım..yanlış anlaşılmasın lütfen bilgiyi sorgulamak değilde daha ziyade insan emin olabilmek istiyor..konuyla ilgili biildiğiniz ve takip edebileceğim mevzuat yada karar nitelğinde resmı bır ibare varmı ...? çünkü o yazıyı göstererek başvuru yapmak isterim..

batuhan_06

Üye
Üye
axor isimli üyenin sorusu : "merhabalar.. biz abimin raporu ile bir engelli aracı almak istiyoruz kendisinin raporu %73 engelli olarak gorunuyor buna göre aldıgımız arabayı sadece o mu kullanabilir yoksa kendisiyle beraber başka birini de tayin edebilir mi ? yardımcı olursanız sevinirim.."

cevabınız : "Araçta özel donanım varsa ki zaten sakatlık oranı %90'ın altında olanlar özel donanım olmadan araç ÖTV indirimli araç alamaz kendisinden başka kimse kullanamaz

halil abı axor un sorusuyla benim sorum aynı ancak ona kullanamazsınız derken bana kullanabılırsınız demişsin...
aradaki fark nedir..mesela neden ona kullanamazsınız engelliden başkası kullanamaz derken bana kullanabılırsın dedin ? ben ayrımını yapamadım..

batuhan_06

Üye
Üye
abi yanlış anlama lütfen sadece anlamaya çalışıyorum...aynı durumlara sahip insanların sorularına farklı kullanamaz cevabı verırken benım soruma pozitif yanı kullanabilirsin demişsin ..sadece anlamaya çalışıyorum o yüzden soruyorum umarım yanlış düşünmüyosun...

" soru : meraba.babamın sağ eli bilekten yok.2009 yılında h ehliyeti aldık.şuan sıfır araba almak istiyor.h ehliyeti ile ötv ve mtv indiriminden yararlanabilir mi?ya da tekrardan rapor alması lazım mı?diğer bir sorum ise babamın alacağı aracı yakını kullanabilir mi.teşekkür ederim.iyi günler "
"cevabınız : Sağ elden, koldan engelliler ÖTV MTV indiriminden yararlanır. Ancak bunun için sağlık kurulu raporunda "h sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır." ibarelerinin olması gerekmekte. Anladığım kadarıyla 2009 yılında aldığınız raporda sadece "h sınıfı ehliyet" için olur verilmiş. Dolayısıyla tek başına h sınıfı ehliyet yeterli olmuyor. Ona ek olarak birde özel donanımlı araç kullanır ibaresinin eklenmesi gerekmekte. Ve özel donanımlı (tertibatlı) aracı sahibinden başka hiç kimse kullanamaz.

okatur

Üye
Üye
yasalar günden güne değişiyor Batuhan, o zaman öyle olan bugün böyle olabiliyor...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
okatur'unda yazdığı gibi yasa ve yönetmelikler sürekli değişiyor. Örnekse önceden engelli kiş adına alınan araçlara engelli plakası takma zorunluluğu varken şimdi yok.
solayak.jpg

batuhan_06

Üye
Üye
halil bey ,,
yukarıdaki genelge sadece sol bacak engelliler için mi geçerli..birkaç yerde tartşma konusu oldu....şayet sadece sol bacakta engeli var ise bu şahıslar otomatık vites aalabilir ve bu otomatik vitesli araç özel donanım statüsü kapsamında olur...ve böylelikle otomatik vitesli olduğu için herkes tarafından kullanılablir..
peki sağ kol engeli olan ve otomatik vites aracı teribatsız olduğu için sahibinden başkası kullanabilirmi ? yoksa bu genelge sadece sol alt bacağından engeli olanlarımı kapsar
teşekkür ederim..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır zaten sağkoldan engelli olanlara otomatik vitesli araç kullanır ibaresi yazılmıyor. Kural şu.
1- Kişi sol bacaktan engelli ise ve raporunda otomatik vitesli araç kullanır ibaresi varsa,
2- Kişinin sakatlık oranı %90 ve üzeri olup araçta özel donanım yoksa o aracı herkes kullanabilir.

batuhan_06

Üye
Üye
teşekkür ediyorum. zahmet veriyorum kusura bakmayın lütfen....ancak babamın engel oranı %90 altı ve % 56 ve sağ kol protez..otomatik araç kullanıyor...bu genelgeye göre babamın üzerine olan aracı ben kullanabiliyormuyum ? araçta silecekler hariç hiçbir donanım bulunmuyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Estefurullah bu forum soralara yanıt vermek için açıldı. Dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Birşey sorayım babanız o aracı ÖTV indirimlimi aldı? ve raporunda "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi varmıydı?

batuhan_06

Üye
Üye
evet ötv indirimiyle alındı...raporda tertibatlı araç alabilir ibaresı vardı ancak otomatik vites yoktu..2010 yılında almıştık aracı..h sınıfı ehliyeti var..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tertibatlı aracı engelli kişiden başkası kullanamaz. Bu açık ve tartışma götürmez bir kuraldır.

Limooni

Üye
Üye
Sağ kolundan sakatlığı olanlar;
- H sınıfı sürücü belgelerinde "otomatik vitese sahip araç kullanır" ibaresi yoksa, vites kolunun yükseltilmesi ile özel donanımlı araç kullanmak zorundalar. Başka(sı) aracı kullanamaz.
- H sınıfı sürücü belgelerinde "otomatik vitese sahip araç kullanır" ibaresi varsa eğer, ozaman tüm otomatik vitesli araçları hiç bir sınırlama olmadan kullanabilirler. Ama bu kişiler de vergi (ÖTV- MTV) avantajından faydalanamazlar.

batuhan_06

Üye
Üye
mesut bey eminmisiniz bu şekilde yasal düzenlemenin bulunduğuna yada kesin bir bilgiyle konuşuyosunuz umarım ..?
H sınıfı ehliyetinde otomatik vitese sahip araç kullanır ibaresi yok ve 5 yıl önce ötv indiriminden faydalanarak aracı aldık ayrıca vites kolunun yükseltilmesinede ihtiyaç duyulmadı şuan araç otomatik ve hiçbir donanım yok araçta..sadece silecekler yer değiştirildi ve buda donanım kabul edilmiyor...

sağ koldan engelli insanlar ötv indiriminden faydalanabiliyor özür oranı farketmeden..tekrar araştırın ...eksik yada yanlış bilgi insanları yanlış yönlendirmeye sebebiyet veriyor...şayet kesin bilgi sahibi iseniz lütfen o zaman kesin hükümlerle yazın aksi halde insanlar okuduklarına inanıp araştırmadan hüküm veriyorlar...
teşekkür ederim..

Limooni

Üye
Üye
Tekerlekli Sandalye