H sınıfı Alır Otomatik vites Kullanır ?

murat1071

Üye
Üye
Halil Bey;
Ben Normalde %67 özürlüyüm.Bilindiği gibi %90 altına H sınıfı ehliyet olmadan ötv den yararlanılamıyor.Ben hastaneden H SINIFI ALIR OTOMATİK VİTES ARAÇ KULLANIR + Ö.T.V İNDİRİMİ ibareli rapor aldım ancak benim %67 oran özürümü raporda %18 indirmişler ama ibare aynen H SINIFI ALIR OTOMATİK VİTES ARAÇ KULLANIR + Ö.T.V İNDİRİMİ ibareside var yani.H SINIFI EHLİYETİM de var otomatik vites yazıyo ehliyette sizce ötv indirimde sıkıntı olrumu %18 ile ilgili ???

TEŞEKKÜRLER

murat1071

Üye
Üye
sol bacağımdan protez kullanıyorum acaba raporda ibareye bakılır yüzdeliğemi SOL BACAĞIMDAN UZUN BACAK YÜRÜME ORTEZİ kullanıyorum

İsen Buga

Üye
Üye
%90 derece altında olup ÖTVsiz araç alımında bu 3 uzuv kaybı için % oranına bakılmaz.
Sağ kol,
Sağ Bacak
Sol Bacak

bunların kaybı nericesinde ÖTV.siz araç alabilirsin. dolayısıyla siz bu kategoriye giriyorsunuz. ÖTV.siz araç alup güle güle kullanmanız dileğimle.

Not: ÖTV.siz yada 2 el araç alımında ilk MTV ödeniyor sonraki MTV ödenmiyor dolayısıyla araç alımından sonra MTV için ayrıca defterdarlığa bildiriyorsunuz.

Bobb16

Üye
Üye
Benimde iş kazası sonucu sağ kol dirsek altından yok ben araç almayı düşünüyorum h sınıfı ehliyet alır otomatik vites araç kullanır raporu alsam ÖTV indiriminden yararlanabilirmiyim

Remzi ACAR

Üye
Üye
h sınıfı ehliyet almak ÖTV siz araç almak için yeterli diye biliyorum

batuhan_06

Üye
Üye
bobb 16...benım babamda senınle aynı durumda.. h sınıfı ehliyet ve ötv ındırımlı araç aldı sende rahatlıkla alırsın

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyet alır ibaresi tek başına ÖTV indirimli araç almak için yeterli değil malasef. H sınıfı ehliyetin yanısıra raporda ya "özel donanımlı araç kullanır" yada sol ayaktan engelliler için "otomatik vitesli araç kullanır" ibarelerinin olması gerekmekte.

taktemur

Üye
Üye
H sınıfı ehliyet alır ibaresi tek başına ÖTV indirimli araç almak için yeterli değil malasef. H sınıfı ehliyetin yanısıra raporda ya "özel donanımlı araç kullanır" yada sol ayaktan engelliler için "otomatik vitesli araç kullanır" ibarelerinin olması gerekmekte.

halil bey sol alt ekstremiteden %24 raporum var .2011 yılında almış olduğum "ötv indirimi"raporum ve ayrıca sürücü belgesi için aldığım "h sınıfı sürücü belgesi alır, otomatik vites araç kullanır"ibareli raporla ötv indirimli araç aldım.5 yıl sonra daha daha yeni sattım.yeniden araç almak için bayiye başvurduğumda 01.01.2015 yılında değişen kanunla "ötv indirimi" yazan yere "otomatik vites araç kullanır" -ibaresinin yazılması veya kodlanması gerekir- dediler. raporu eskişehirden almıştım. şimdi ise işim gereği ankaradayım ne yapmam lazım aydınlatırsanız sevinirim. teşekkürler...

balkesli

Üye
Üye
h sınıfı ehliyetinizi b engelli yapmanız gerek. bunun için rapor alacaksınız aile hekimine gidip oradan sevk alacaksınız aileme hekiminin sizi sevk ettiği doktorlara çıkacksınız yetkili bir hastanede sonra il sağlık müdürlüğünde heyete gireceksiniz uygun görürlerse raporunuza otamatik vites kodu yazacaklar bu raporla eminyete gidip ehliyetinizi değiştireceksiniz ehliyetinizi değiştirmeden araç alamazsınız.

Ekli dosyayı görüntüle 7891

Ekli dosyalar

• 16032016337.jpg
    16032016337.jpg
    56.2 KB · Görüntüleme: 84
Tekerlekli Sandalye