H sınıfı ehliyet alma ve ötv indirimden yararlanmada izlenecek prosedür?

koray

Üye
Üye
Bugün sürücü kursuna verilmek üzere sağlık araporu almaya gittiğimde doktorum yaptırdığı emg sonucunda h sınıfı belge alabilceğimi söyledi.Ayrıca özel donanımlı araç kullanmam gerekiyormuş.Böyle bir sonuç çıkacağını önceden bildiğim için internette biraz araştırma yapıp ötv indirmiyle ilgili birkaç yazı okumuştum.Burayada bakınca aynı şeyleri gördüm.Anladığım kadarıyla vereceği raporda tam olarak " H sınıfı ehliyet alabilir, özel donanımlı araç kullanbilir" ifadesinin yazması gerekiyor(Yanlış isem düzeltin lütfen) Ötv konsunda tam emin olamadığımız için doktorum raporu henüz düzenlemdi yarın tekrar gideceğim.Yukardaki yazdığım ibaresi olması ötv den muaf olmama yeterli midir?Birde ben bu raporu sürüc kursuna vermek üzere alıyorum şuan.Sağlık raporu olarak.Ben sıfır araba almak için gittiğimde tekrar böyle bir rapor almam gerecekmi yoksa sürücü kursuna verdiğim bu belge ilerde işlemlerimde kullanılacak mı?Yapılacakalr hakkında hiç bir bilgim olmadığı için bilenler prosedürü anlatabilir mi?

Son olarak benim 2 ayağımda da düşük ayak var.Bu yüzden bir güç kaybı var.Sanırım el gaz-freni gibi birşey yapıalcak ama bu işlemi kim yapacak.Aracı benim kullanabilceğim hale getirecek olan galeri mi yoksa aldıktan sonra bunu ben para verip prohe çizdirip özel olarakmı yaptırmalıym?Birde bu el gaz-fireni nasıl bişeydir?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Doğru anlamışsın Koray.
ÖTV ve MTV muafiyetinden yararlanabilmen raporunda H sınıfı ehliyet alabilir, özel donanımlı otomobil kullanabilir ibarelerinin olması gerekiyor. Bu iki ibare olduğunda vergi indirimli otomobil alabilirsin.

Raporunda özel donanımlı otomobil kullanır h sınıfı ehliyet alabilir yazıyorsa (ki yazıyormuş zaten) senden ikinci bir rapor istenmez o raporla tüm işlemlerini yapabilirsin.
Aracı senin kullanımına uygun hale getirecek donanımı makina mühendisi cizecek ve makina mühendisinin çizdiği projeye göre araca donanım takılacak.
Fren ve gazı elle kumanda etmek şöyle bir düzenek olabilir. Tabi bu düzenek kişiden kişiye değişebilir bu bir örnek.

koray

Üye
Üye
Bukadar çabuk cevap beklemiyordum :) İlginiz için teşekkür ederim.

Tekerlekli Sandalye