H sınıfı ehliyet alma yaşı kaçtır?

Cgt_

Üye
Üye
Öncelikle 1997 Mayıs doğumlu olduğumu belirtmek isterim. Birkaç soruya kesin cevap arıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Benzer konular önceden açıldıysa özür dilerim..

1-> %78 engelli raporum var ve belden aşağısını kullanamıyorum. Onun haricinde hiçbir sıkıntım yok. Gayet yerinde bir fiziğim var. Araştırmalarıma göre 17 yaşında H sınıfı ehliyeti alabiliyorum. Yani 2014 mayıstan sonraki ilk ehliyet sınavına girebilir miyim? Bu bilgi doğru mudur?

2-> 17 yaşında ehliyeti alır almaz indirimden yararlanabilir miyim? 18 yaşını beklemem şart mı?

3-> Arabayı sadece elle kullanabilmem için gerekli aparatları benim taktıracağımı söylemişti bayi. Bunları nerede, nasıl ve kaç liraya taktırabilirim?

4-> 2014 model 55.200 Euro ücretinde 1984 cc bir aracı kaç liraya alırım? Belli bir cc üzerindeki araçlarda indirimden faydalanamayacağımı duymuştum. Eğer bu doğruysa sınır kaç cc dir?

Teşekkürler..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 18'den gün almak gerekmektedir. ÖTV İndirimden yararlanabilmen için aracı haraket ettirecek özel bir donanıma ihtiyaç duymak gerekli. (not: sakatlık oranı %90 üzeri olanlar özel donanım şartı aranmaksızın ÖTV indiriminden yararlanır ancak aracı kendileri kullanacaksa yine donanım taktırmak zorundadırlar. Tabi ihtiyaç duyuyorlarsa.)

Bacaklarını kullanamadığına göre aracın elle hareketini mümkün kılan bir donanımla ÖTV indirimden yararlanırsın. Donanımın nasıl bişey olacağına dair bişey söylemek zor. Bunu senin ihtiyaçların belirleyecektir. Binek otomobiller için motor silindir hacmi 1600 cm3 dir.

Tekerlekli Sandalye