H sınıfı ehliyet değişiminde yeni rapor istenecek mi?

ulvyblyk

Üye
Üye
Katılım
Kas 18, 2015
Mesajlar
3
Tepkime Puanı
0
Puanları
0
Yaş
47
Mrb arkadaşlar.1 ocaktan itibaren h sınıfı Ehliyetler değiştirecektir yerine de engel durumuna göre ehliyet verilecek.benim öğrenmek istediğim yeniden rapor çıkarmak mi gerekecek yoksa trafikte mevcut raporumuzdan bütün bu işlemlerinin halledilecek mi.
 

gülümse_hayata

Üye
Üye
Katılım
Kas 9, 2010
Mesajlar
16,300
Tepkime Puanı
5
Puanları
0
Yaş
47
Bilindiği üzere halihazırda özel tertibatlı olarak, imal, tadil veya teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacak engelli bireyler için “H” sınıfı ehliyet verilmektedir.
Ancak bu Yönetmelik uyarınca 1 Ocak 2016 tarihinden başlamak üzere engelli bireyler, engelli olup olmamalarına göre değil kullanacakları aracın niteliğine uygun olarak ehliyet alacaklar. Yani bu tarihten sonra özel tertibatlı araç kullanan engelli bireylere de artık “H” sınıfı ehliyet değil kullandığı araca göre ehliyet verilecektir.

Peki “H” sınıfı ehliyeti olanlar ne yapacak? “H” sınıfı ehliyeti olanlar bu sürücü belgelerini engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştireceklerdir.Halen H sınıfı ehliyeti olan vatandaşlarımız ise alacakları sağlık kurulu raporu ile bulundukları illerdeki trafik şube müdürlüklerine giderek ehliyetlerini A veya B sınıfı olarak değiştirebilecekler.
Değiştirme işlemi sırasında engelli bireyin kullanacağı araçta özel tertibat bulunması gerekiyorsa bu durumu gösteren ve özel tertibatın “Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik” doğrultusunda hazırlanan listede yer alan kodu ile birlikte yazılı olduğu engelli sağlık kurulu raporunu vereceklerdir. Ancak bu işlemin yapılması için beş yıl süre tanınmıştır.
 

ulvyblyk

Üye
Üye
Katılım
Kas 18, 2015
Mesajlar
3
Tepkime Puanı
0
Puanları
0
Yaş
47
Yani yeniden rapor almaya gerek yok mu
 

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Katılım
May 19, 2010
Mesajlar
14,316
Tepkime Puanı
98
Puanları
48
Yaş
48
Rapora gerek yok. Ehliyetlerin değişimi sırasında 15 TL bir ücret ödenecek. Zaten sadece engellilere verilen ehliyet sınıfları değil tüm ehliyet sınıfları değişecek ve yaklaşık 24-25 milyon kişinin ehliyeti değişecek. Yeniden rapor istense iş iyice içinden çıkılmaz hale gelir.
 
Tekerlekli Sandalye
Üst