H sınıfı ehliyet gidiyor yerine A veya B sınıfı sürücü belgesi geliyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar 17 Nisan tarihli karayolları trafik yönetmeliğindeki değişikliklerde biz engellileri yakından ilgilendiren maddeler var. Bunlardan bir kısmını şu konuda açıklamıştım. http://engelliler.gen.tr/f18/trafik...-engelli-araclarinda-yeni-duzenlemeler-27137/

Yeni yönetmeliğe göre 1/1/2016 tarihinden itibaren engellilere verilen H sınıfı ehliyetler (sürücü belgesi) kişinin engel durumuna A sınıfı sürücü belgesi yada B sınıfı sürücü belgeleriyle değiştirilecek. Ehliyetlerin değiştirilme bedeli 15 TL olarak belirlenmiş. Kısaca H sınıfı sürücü belgeleri tarihe karışacak. :)

YASAL DAYANAK:

“H” sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce verilmiş olan ve 2918 sayılı Kanuna göre değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri beş yıl içerisinde tamamlanır. Gerekmesi halinde bu süre İçişleri Bakanlığınca uzatılabilir.

Sürücü belgelerinin değiştirilebilmesi için;

• a) İlgililerin Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirlenen sağlık şartlarını taşımaları,
  • b) İlgililerin bu Yönetmeliğin 76 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen hükümlülükle ilgili şartları taşımaları,
  • c) Herhangi bir nedenle sürücü belgesi geçici olarak geri alınmış ise iade edilme şartlarının gerçekleşmiş olması
  • gereklidir.

Bu madde kapsamında yapılacak değiştirme işlemlerinden harç alınmaz. Ancak indirimli değerli kâğıt bedeli olarak 13 Türk Lirası ve 2918 sayılı Kanunun 131 inci maddesinin son fıkrası kapsamında da 2 Türk Lirası bedel ödenir.

Belirlenen süre içerisinde değiştirilmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayılır. Ancak, ilgililerin başvuruları halinde, gerekli harçlar ve indirimsiz değerli kâğıt bedeli ödendikten sonra kendilerine geçersiz sayılan sürücü belgesinin karşılığı olan yeni sürücü belgeleri verilir. Ancak, sürücü belgeleri çeşitli nedenlerle geri alınmış olanlar ile mücbir sebeplerle sürücü belgelerini bu madde kapsamında belirlenen sürelerde değiştirmeyenlerden de belgelerinin değiştirilmesi sırasında harç alınmaz.

GülerAkköse

Üye
Üye
B sınıfı ehliyetten A veya B sınıfı ehliyete gecmek isteyenler ne yapacak ?

black bishop

Üye
Üye
benim anlamadığım şu ehliyetin türleri neye göre belirlenecek ? ve a ehliyetinin özelliği ile b ehliyetinin özelliği ne olucak ?

mekansız67

Üye
Üye
%56 engelleyım sol koldan ama sırf sol kol oldugum ıcın arac alamadgımız ıcın gıttım B SINIFI ehlıyet aldım saglık raporumun arkasında h sınıfı ehlıyet alabılır ıbaresınde degendırır yazıo ugrasmadan gıttım B sınıfı aldım sımdı H sınıfına nasıl cevırcez bılgısı olan varmı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ehliyetlerin sürücü belgelerinin tanımı, hangi sürücü belgesi ile hangi araçların kullanılması şu şekilde açıklanmış.

ç) A sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

e) B sınıfı sürücü belgesi otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir.

B sınıfı ehliyeti olanlar yine B sınıfı için ayrı müracaat edip sağlık durumları raporlarına işlenecekmiş. Yönetmelik öyle diyor. Ama uygulama henüz yürürlüğe girmediğinden yönetmelikte muallakta kalan sorularda yok değil.

Mehmet50

Üye
Üye
Benden anlamadım şimdi b sınıf ehlityet olan ötv nasil olacak

gülümse_hayata

Üye
Üye
ÖTV'de "H" Sınıfı Ehliyet Düzenlemesi

Engellilerin taşıt alımındaki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) istisnasında aranan "H" sınıfı ehliyet uygulamasının sona ermesi nedeniyle mevzuatta değişiklik yapıldı.

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Özel Tüketim Vergisi (2) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Düzenlemeyle uygulamada karşılaşılan tereddütlü konulara açıklık getirildi.

Buna göre, malul veya engellilerin taşıt alımlarında istisnadan yararlanabilmeleri için 1 Ocak 2016'dan önce alınan, 5 yıl geçerliliği bulunan H sınıfı veya aynı tarihten itibaren engellilik durumları dolayısıyla istisna kapsamındaki taşıtta bulunması gereken özel tertibata/tertibatlara ilişkin ibareleri içeren A, A1, A2, B, B1, BE ve M sınıfı sürücü belgeleri şartı aranacak.

Tekerlekli Sandalye