H sınıfı ehliyet raporu nasıl alınır?

reflex66

Üye
Üye
Merhaba bende olan tanılar yazıyım başta;

* iga nefriti (böbrek) (kortizon kullandım, şu an kullanmıyorum)
* avesküler nekroz (kanlandırma ameliyatı olsun sağ ve sol femur başı, sol bacağımın üstünde durdukça ağrı yaıyor diz kapağımda da hissediyorum)
* üretra darlığı

bu durumda h sınıfı ehliyet ve rapor alabilmem söz konusu mudur? rapor ve ehliyeti için nasıl bir başvuru yapılıyor, hastaneye hasta dosyamı götürmem gerekiyor mu? teşekkür ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğer H sınıfı sürücü belgesi almaktaki amacın ÖTV indiriminden yararlanmaksa, tek başına H sınıfı ehliyet ÖTV indirimi için yeterli değildir. ÖTV indirimli araç almak için kısaca gerekli şartları sıralayayım.
1- sakatlık oranı %90'ın altında olan kişinin ÖTV'den yararlanabilmesi için ya aracı hareket ettirici özel bir donanıma ihtiyaç duyması (bu ihtiyaç genellikle uvuz kayıplarında olur. elin, kolun olmayışı vb. gibi) yada sol bacaktan engelli olup raporunda "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi olması gerekmekte.

2- Sakatlık oranı %90 ve üzeri olanlar için aracı kendisi kullanacaksa h sınıfı ehliyet alır raporu, kendi kullanmayacaksa tek başına rapor oranı yeterlidir.

H sınıfı ehliyet için gerekli belgeler

Diğer sürücü belgelerinde hangi belgeler gerekiyorsa, hangi işlemler yapılıyorsa H sınıfı sürücü belgesi içinde aynı belgeler gerekmekte.

Gerekli belgeler nelerdir?

• a) Sağlık Kurulu raporu (H sınıfı ehliyet alabilir raporu)(Rapor güncel olmalıdır, yani başvuru tarihinde alınması gerekir.)
  • b) 1 Ad.Sabıka kaydı (Savcılıktan temiz kağıdı)
  • c) 1 Ad.Diploma Noter Tastiği, (en az ilkokul mezunu olmak)
  • d) 14 Adet fotoğraf
  • e) İkametgah belgesi

reflex66

Üye
Üye
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. avesküler den sol bacak olduğu için sanırım alabilirim. bi şansımı deneyeceğim

seyyahi

Üye
Üye
Halil bey bu ötv indirimi sol bacak değilde sol elden olursa da geçerli mi? birde ben B sınıfı sürücü belgemi h sınıfına çevirmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim h sınıfı sürücü belgesi alır otomatik vites araç kullanır raporum var.

Tekerlekli Sandalye