H sınıfı ehliyet ve ikinci el araç almak?

thenika

Üye
Üye
Selam,
Sol elimde parmak eksikliği(%25) ve gözümden (%35) olmak üzere %60 oranında raporum var.
H sınıfı ehliyetim ve engelli kadrosunda çalıştığım için vergi indirim yazılarım mevcut.
Yaptığım araştırmalar ve forumdan edindiğim bilgilere göre ÖTV'den yararlanamıyorum.
peki ben şimdi nasıl bir araç kullanacağım ?
2.el otomatik vites alsam yeterli olucak mı ?
bunun prosedürleri nelerdir.?
yardımcı olursanız sevinirim...
teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet sizinde söylediğiniz gibi "sol üst ekstremitede sakatlığı" olanlar ötv den yararlanamıyor. Bu kişilere genelde şu yönde rapor veriliyor. H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır. En uygun rapor bu. Zira sol üst ekstremitede sakatlığı olan bazı arkadaşlara h sınıfı ehliyet alır özel donanımlı araç kullanır raporuda veriliyor ama buradaki özel donanımın ne olduğu tam bir muamma. Sonradan baya baya sorun çıkıyor. O nedenle H SINIFI EHLİYET ALIR, OTOMATİK VİTESLİ ARAÇ KULLANIR ibareli rapor almaya çalışın.

thenika

Üye
Üye
teşekkürler.

fakat benim 2000 yıında almış olduğum H sınıfı ehliyetim var.
ehliyeti ilk aldığımda üzerinde otomatik vites yazısı mevcuttu, eğliyeti yenilediğim de bu ibareyi koymamışlardı.
raporumda da sürekli ibaresi mevcut.

şimdi ben ikinci el otomatik vites araç alsam izlemem gereken yollar neler ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ehliyetinizde o ibarenin olması gerek. En azından başınız ağrımaz. Nasıl bir yol izlenmeli bilemiyorum ama ehliyet yenileme esnasında o ibarenin atlandığını belirtip yeniden ehliyete işlenmesini deneyebilirsiniz.

bora

Üye
Üye
Halil Bey,
Benim 1990 yılından buyana kullandığım B sınıfı ehliyetim mevcut. 2011 yılında Sağlık Kurulu Raporu aldım özürlülük oranım %50 ve raporda "H SINIFI EHLİYET ALIR, OTOMATİK VİTESLİ ARAÇ KULLANIR" ibaresi mevcut. Şimdi benim sorum ehliyeti değiştirmek için kursa gitmek gerekiyor mu? Birde ÖTV ve MTV muafiyetinden faydalanmam mümkün müdür?

bora

Üye
Üye
Sağ bacakta 10 cm kısalık ve neredeyse tüm vücutta fibröz displazi denen kemik hastalığı mevcut.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV Muafiyeti raporda "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi yerine "özel donanımlı araç kullanır" ibaresinin olması gerekiyor. H sınıfı ehliyet ibareli raporla kursa yazılıp sadece direksiyona gireceksiniz.

halikarnas

Üye
Üye
hayırlı günler halil bey..bu konuda nacizane bi sorum olacaktı..benim 12 yaşında oglum var..5-6 ay kadar önce sspe tanısı kondu ve saglık kurulu rapaorunda %98 agır özürlü ibaresi mevcut..sıfır araç almaya pek durumum yok..bildigim ve forumdan edindigim bilgi kadarıyle sıfır araçlarda ötv indirimi felan var..peki 2. elde böyle bir durum söz konusu olabiliyormu ?
teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır malasef ikinci el araçlarda ÖTV indirimi uygulanmıyor.

bora

Üye
Üye
ÖTV Muafiyeti raporda "otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi yerine "özel donanımlı araç kullanır" ibaresinin olması gerekiyor. H sınıfı ehliyet ibareli raporla kursa yazılıp sadece direksiyona gireceksiniz.

benim raporun ön kısmında ortepedi=H sınıfı ehliyet alır, otomatik vites araç kullanır yazıyor. arka kısımda ise özel tertibatlı araç kullanır yazıyor. ehliyeti değiştirmek için emniyet özel donanımlı araç kullanır ibaresinin detaylı olarak açıklayan bir rapor istedi benden.

Tekerlekli Sandalye