H sınıfı ehliyet ve ÖTV indirimli araç alımı hakkında

bahtiyar

Üye
Üye
Ben ortapedik engelliyim arac almak istiyorum raporum %51 ehliyet kursuna yazildim bu konu hakkinda herkez birsey soyluyor kafam cok karisti sormak istedigim bir kac soru var yanitlar iseniz sevinirim

Aldigim arabayi tertibat takilmak zorundami ve aileden kac kisi surebili

Arabayi otv siz aldigim icin pesin almak zorunda miyim bunun kiredi olayi varmidir

Ikinci el 3 yasina kadar araba ala bikir miyim sadece sifir araba icinmi gcerli

balkesli

Üye
Üye
tertibat takılmasına doktorlar karar verir sizin alacağınız raporda belirtirler

3.dereceye kadar akrabalarınız kullanabilir krediylede alabilirsiniz

2.el istediğniz yaşta araba alabilirsiniz yurt içinden ama vergi avantajı olmaz 3 yaşına kadar yurt dışından getirdiğiniz zaman gümrük vergisi ödemiyorsunuz yurt içinde sıfır araçlarda ötv ve mtv ödemiyorsunuz

bahtiyar

Üye
Üye
tesekkur ederim sorularimi cevapladiginiz icin ☺

kafami karistiran bir soru daha var ticari arac ala biliyor muyuz mesal wv caddy gibi otv indirimi ayni mi oluyor bu araclarda bildigim kadariyla hususi de oluyormus iki modelde de ayni otv alabilir miyiz bunu merak ediyorum ..

balkesli

Üye
Üye
ticari araçlarda ötv oranı %15 binek araçlarda %45 tir ticari alırsanız avantajınız çok az olur

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ayrıca engelliler ticari araçları ÖTV indirimli alamaz.

gececi01

Üye
Üye
sayın halil yılmaz ben kızımın %92 raporu ile 27500 tl ye opel marka araç almıştım bugünler de 5 yılı doldurdu ve arabayı sattım ihtiyacıma kullandım ancak isviçredeki abim türkiyeye yerleşti ve kızımın raporu ile kendisine araba alacak evlerimiz yanyana ancak alacağı araba 98 binden 68 bin tlye düştü şimdi bu arabayı almamız risk taşırmı maddi durumumuz iyi diye kızımın evde bakım maaşı kesilme ihtimali varmıdır teşek.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evde bakım maaşı için herhangi bir sakıncası yok.

Tekerlekli Sandalye