H sınıfı ehliyet ve özel donanımlı araç alır ibareli raporla ÖTV'den.?

belirlenemeyen

Üye
Üye
Merhabalar 17 yaşımı bitirip 18 imden gün alıyorum FSH adında kas hastasıyım özel hastaneden rapor alıp kursa başvurucam fakat kafama takılan bir kaç soru var.
Ötv indiriminden yararlanıp aldığımız sıfır araç motor hacmi en fazla 1.600 oluyor ve bu aldığımız aracı en az 5 sene satamıyormuyuz herhangi bir şekilde.birde kesin olarak plakada bulunan amblem sorunu çözüldü ve kalktı diye biliyorum.Birde ben arabayı aldığımda benden başkası kullanamıycakmı.Sıkıntımda şundan ibaret sağ kol %20 derece kalkıyor fakat işlevi ve gücü normal.sağ ayağımda düşük bilek var fakat easy walk kullanarak bu sorun ortadan kalkıyo herhangi bir sıkıntı yaşamıyorum.iki bacağımdada kas yetersizliği var sadece baldır bölümlerinde.Buna rağmen herhangi bir özel donanıma başvurmadan sadece otomatik araç kullanabilir şeklinde rapor almak istiyorum.Biraz beni aydınlatırsanız sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1) Plakada bulunması zorunlu olan engelli işareti isteğe bağlı olarak takılıyor. İstemezseniz o amblemi takmak zorunda değilsiniz
2) Sakatlık oranın %90 altındaysa ve raporunda "özel donanımlı araç kullanır ibaresi" olursa ötv indirimli aldığın aracı senden başkası kullanamaz
3) Sağ değilde sol bacağında sorun olsaydı otomatik vitesli araç kullanır ibaresiyle ötv den yararlanabilirdin. Diğer türden hastalık-sakatlıklarda özel donanım şartı aranıyor malasef.

belirlenemeyen

Üye
Üye
3) madde hakkında bişi demek istiyorum.Easy walk kullanıyorum sağ ayak için ve ayağım tekrar işlevini kazanıyor herhangi bir sıkıntım yok şuan 2009 mode vw passat kullanıyorum ama ehliyetim yok doktorum prof.dr.piraye saraçoğlu sadece h sınıfı ehliyet alabileceğimi söyledi oda fizik tedavicilerden.

Birde arabanın motoru 1.600 u geçmiycek mi.ve 5 sene istesekde herhangi bir şekilde satamıycakmıyız ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğer sakatlık oranınız %90 ın altında olursa tek başına H sınıfı ehliyet size bişey kazandırmaz. H sınıfı ehliyet alır ibareli rapor alsanız bile, raporda özel donanımlı araç kullanır ibaresi olmadığı müddetce ötv den yararlanamazsınız.
Ve evet motor silindir 1.600 ü geçmeyecek, aldığınız aracı 5 yıl doldurmadan satamazsınız illada satacağım dersenizde aracı alırken ödemediğiniz ötv yi ödeyip öyle satabilirsiniz.

belirlenemeyen

Üye
Üye
yada kapatılmadan önce bir kaç aklıma takılan konuyada deniyiniyim.17 yaşımda yım 18 den gün alıyorum kesin bir şekilde araba kullanmak için alabilirmiyim h sınıfı ehliyetimi.Birde ehliyeti alırsam jip kullanabilme hakkım var mı yoksa sadece binek otomobil mi? Son olarak özel hastane olarak nerden rapor alabilirim .

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyet almak için 17 yaşını bitirmek yeterli.
H sınıfı ehliyetle şu statüdeki araçları kullanabilirsin.
- Motor silindir hacmi 1600 cm3 ü aşmayan binek otomobilleri,

- esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (steyşın vagon,arazi taşıtı ve jeepler dahil)
Sağlık kurulu vermeye yetkiyi tüm özel hastahanelerden raporu alabilirsin.
Ek olarak bu sitede konu kapatmak yok. :)

belirlenemeyen

Üye
Üye
Yani jeep kullanabiliyomuyuz yoksa kullanamıyomuyuz. (1.600 üstüne asla çıkamıyoruz yani)Kusura bakmayın , anlamadım.Yaşıma verin bu hatamı .

belirlenemeyen

Üye
Üye
Sağlık raporunu kursa yazılmadan önce alsam bir problem olurmu ? kursa yazılacağım gün almam gerekiyormuş bildiğim kadarı ile

Tekerlekli Sandalye