H sınıfı ehliyeti B engelli sınıfına çevirmek

Nizamettin Ercan

Üye
Üye
Mrb benim sorum benim engelli h sınıfı ehliyetim var bu eski tip yeni tip ehliyete bu sene sonuna kadar rapor almaksızın akbank a 15 tl harç karşılığı degistirilebildigi söyleniyor doğru mudur yada bilenler varmıdır saygılar

GM 5 Plus d cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Yok hocam ehliyet değimi içinde rapor almalısınız.

1555850_h.jpg

İZLEMENİZ GEREKEN YOLLARI SIRASIYLA NAKLEDEYİM

• Yeniden Sağlık Raporu Alınması
  • Ehliyet Değişim Başvurusunu Yapmak

Sağlık Raporunun Alınması

Mevzuat neredeyse toptan değiştiği için ehliyet değiştirilse dahi yeniden rapor alınması gerekecektir. Bunun sebebi AB standartlarına uygunluk ve Mevzuatın değişmiş olmasından kaynaklıdır.

Öncelikle Beyan Formunu size kolaylık olması açısından indirip yazdırarak doldurabilirsiniz. Yoksa gittiğiniz kurumda size doldurmanız için verilecektir.

Sağlık raporu için Sağlık bakanlığının ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri, aile sağlığı merkezleri ve Bakanlıkça ruhsatlandırılmış özel sağlık kuruluşlarında (özel hastane, özel tıp merkezi, özel poliklinik ve özel muayenehane) çalışan tabip/uzman tabipler/Aile Hekimlerine başvurabilirsiniz. Doldurulan beyan formu incelenerek beyan formunda belirtilen durumlara sahip olmayan sürücü/sürücü adayının muayenesini yaparak muayene bulgusuna göre sağlık raporunun II.Kısmını doldurup sağlık raporunu tanzim ederek kişiye teslim edecektir.

Not : Aile Hekimi tarafından doldurulan sağlık raporları için ücret ödenmez.

Beyan formunda belirtilen durumlardan bir veya birkaçının olduğu durumlarda ise kişinin o durum/durumlara ait uzmanlık dalı/dalları hariç sağlık muayenesini yaparak sağlık raporunun ikinci kısmına kanaatini belirterek raporu tanzim edecektir.

Engelli olduğunuz için ve ilgili doktorun dalı dışına çıkan bir konu olduğundan sürücü olabilir seçeneğini işaretlemeyeceğini göz önüne alırsak ” Uzman tabip muayenesi gerekir” ibaresini işaretleyerek sizi sevk edecektir.

Yukarıda belirtilen sağlık tesisleri/özel sağlık kuruluşunda çalışan uzman tabip/ tabipler tarafından sürücü/sürücü adayının muayenesinde ve zorunlu olarak veya gerektiğinde yapılması gereken tetkikleri yapılarak Sağlık Raporunun III. Kısmı doldurularak sürücü belgesi sınıfı ve varsa kısıtlara ilişkin kod numaralarını kod tablosunda (Kod Tablosu) belirtilen şekliyle yazılarak sağlık raporu düzenlenecektir.

Not : Tek Hekim Sağlık Raporu: (5 ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurul) Devlet hastaneleri 50 TL, Üniversite hastaneleri ve eğitim Araştırma Hastaneleri 75 TL; Sağlık Kurulu Raporu Devlet hastaneleri, 200 TL; Üniversite hastaneleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleri 300 TL rapor ücreti almaktadırlar.

İl sağlık müdürlüğüne giderek il sağlık müdür yardımcısı veya görevlendireceği il sağlık müdürlüğü görevlisinin başkanlığında kişinin sağlık raporunda belirtilen tanı ile ilgili branş uzmanı/uzmanları ve valilikçe kamu kurum/kuruluşlarından veya ilgili meslek odalarından görevlendirilecek bir makine mühendisinden oluşan komisyon tarafından belirlenecek özel tertibat kod numarası ile hangi sınıf sürücü belgesi alabileceğiniz aynı sağlık raporunun ilgili bölümüne yazarak imzalayacaklardır.

Sağlık raporunda kişinin durumuna özgü daha kısa sürelerde kontrol muayenesi öngörülmemişse düzenlenen sağlık raporu düzenlendiği tarihinden itibaren iki (2) yıl süreyle geçerlidir.

Not : Ehliyet Başvuru sürecinde kan grubu belgeniz talep edilmektedir. Eğer yok ise Aile hekiminizden konu hakkında yardım isteyebilirsiniz. Size kan grubunuzu gösterir belge verilecektir.

Sağlık raporu ile ilgili yapılması gerekenleri yaptınız.

Ehliyet Değişim İşlemleri

Emniyete ait internet sitesi olan Sürücü Belgesi Başvuru Sistemi üzerinden randevunuzu seçerek aşağıda ki belgeler ile birlikte başvurunuzu yapmanız gereklidir.

Başvuru Belgeleri

• Eski sürücü belgesi
  • Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
  • Sürücü sağlık raporu
  • 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz.
  • 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)
  • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Not : Başvuru süreci ile ilgili merak ettiğiniz sorulara ve ödeme yapacağınız banka bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

İşlemler sonuçlandığında size geçici belge verilmektedir. Ehliyetiniz ise vermiş olduğunuz adrese posta yolu ile gönderilmektedir. Ehliyetinizin geçerlilik süresi ise 5 yıldır.

Mustife

Üye
Üye
He sınıfı ehliyeti olan kişinin tekrardan bu kadar mevzuatı uygulaması gerektigini söylemenize anlam veremedim mantıklı gelmedi benim de kaza geçirmeden önce e sınıfı ehliyeti almıştım 2000 yılında aldım ve 2003 ten önce ssk lıların src 1 ve src 3 sınavsız alabilirler dediler ve basvurusunu yaptım kabul de gördü bekliyorum ve ben engelliyim e sınıfı ehliyetimi değiştirmedim ve bana demediler ki sen engellisin nasıl e sınıfı ehliyetin olur diye neyse ben zamanın da motor vs sınavları geçmişim ki e sınıfı ehliyete hak kazandım şimdi h sınıfına yada yeni cıkan kanun la B yada A sınıfı için tekrar sınava mı gireceğim hem engelleri kaldırmakla mücadele edelim hemde engelli atlamada mücadele edelim cok anlamsız benim duydugum e sınıfı ehliyetimi raporuyla beraber makina kimya enstitüsüne otomatik sanzımanlı araç kullanır ibaresiyle onaylatmak yani sınavsız sürücü kurslarına para kaptırmadan ALLAH engelliye güç versin

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Konuyu arkadaşımız olası detayları yazarak uzun uzun anlatmış ama çıkan sonuç şudur
ehliyet değişimi için
1- rapor çıkartılacak
2- gerekli belgelerle emniyet genel müdürlüğüne başvurulacak
Hepsi bu.

HAYAL-ET

Üye
Üye
bu raporu alırken aynı zamandada tertibatlı araç almak için yazdırsam hem ehliyet hem araç alımında kullana bilirmiyim

balkesli

Üye
Üye
bu raporu alırken aynı zamandada tertibatlı araç almak için yazdırsam hem ehliyet hem araç alımında kullana bilirmiyim

doktorlar bunu yazıyor zaten ayrıca tertibat kodları oluyor raporda ama maliye ötv indiriminden yararlanır diye bir rapor istiyor.

Hasbelkader

Üye
Üye
Bende yeni araç almak için ehliyetimi değiştireyim dedim ehliyet değişimi engelliler için tam bir işkenceye dönmüş durumda. İlk önce anasağlığına gidip devlet hastanesine sevk ettirdim, devlet hastanesindeki ortopedi doktoru tek hekim raporunu nasıl dolduracağını bilmediği için epey bir uğraştık sonunda eski raporumdaki ifadeyi aynen yazdırıp komisyona sevk ettirdim. Komisyon sadece il merkezlerinde olduğundan yarın 45 km uzaklıktaki şehir merkezine gidip komisyona gireceğim. Sonrasında para yatıracağım, emniyetten randevu alacağım derken 1 hafta sürekli uğraşmam gerekecek.

Sağlam insanlar sadece anasağlığından rapor alıp ehliyet yenileyebilirken engellilere engel üstüne engel çıkarmışlar. Hadi Allah'a şükür ben gidip gelebilecek durumdayım omurilik felçlileri ya da kas erimesi olup da yürüme güçlüğü çekenlere bu kadar eziyet etmek kimin aklına geldi acaba? Bir de bu eziyeti her 5 yılda bir tekrarlayacaklar.

ygun

Üye
Üye
Yok hocam ehliyet değimi içinde rapor almalısınız.

Ekli dosyayı görüntüle 8907

İZLEMENİZ GEREKEN YOLLARI SIRASIYLA NAKLEDEYİM

• Yeniden Sağlık Raporu Alınması
  • Ehliyet Değişim Başvurusunu Yapmak

Sağlık Raporunun Alınması

Mevzuat neredeyse toptan değiştiği için ehliyet değiştirilse dahi yeniden rapor alınması gerekecektir. Bunun sebebi AB standartlarına uygunluk ve Mevzuatın değişmiş olmasından kaynaklıdır.

Öncelikle Beyan Formunu size kolaylık olması açısından indirip yazdırarak doldurabilirsiniz. Yoksa gittiğiniz kurumda size doldurmanız için verilecektir.

Sağlık raporu için Sağlık bakanlığının ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri, aile sağlığı merkezleri ve Bakanlıkça ruhsatlandırılmış özel sağlık kuruluşlarında (özel hastane, özel tıp merkezi, özel poliklinik ve özel muayenehane) çalışan tabip/uzman tabipler/Aile Hekimlerine başvurabilirsiniz. Doldurulan beyan formu incelenerek beyan formunda belirtilen durumlara sahip olmayan sürücü/sürücü adayının muayenesini yaparak muayene bulgusuna göre sağlık raporunun II.Kısmını doldurup sağlık raporunu tanzim ederek kişiye teslim edecektir.

Not : Aile Hekimi tarafından doldurulan sağlık raporları için ücret ödenmez.

Beyan formunda belirtilen durumlardan bir veya birkaçının olduğu durumlarda ise kişinin o durum/durumlara ait uzmanlık dalı/dalları hariç sağlık muayenesini yaparak sağlık raporunun ikinci kısmına kanaatini belirterek raporu tanzim edecektir.

Engelli olduğunuz için ve ilgili doktorun dalı dışına çıkan bir konu olduğundan sürücü olabilir seçeneğini işaretlemeyeceğini göz önüne alırsak ” Uzman tabip muayenesi gerekir” ibaresini işaretleyerek sizi sevk edecektir.

Yukarıda belirtilen sağlık tesisleri/özel sağlık kuruluşunda çalışan uzman tabip/ tabipler tarafından sürücü/sürücü adayının muayenesinde ve zorunlu olarak veya gerektiğinde yapılması gereken tetkikleri yapılarak Sağlık Raporunun III. Kısmı doldurularak sürücü belgesi sınıfı ve varsa kısıtlara ilişkin kod numaralarını kod tablosunda (Kod Tablosu) belirtilen şekliyle yazılarak sağlık raporu düzenlenecektir.

Not : Tek Hekim Sağlık Raporu: (5 ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurul) Devlet hastaneleri 50 TL, Üniversite hastaneleri ve eğitim Araştırma Hastaneleri 75 TL; Sağlık Kurulu Raporu Devlet hastaneleri, 200 TL; Üniversite hastaneleri ve Eğitim Araştırma Hastaneleri 300 TL rapor ücreti almaktadırlar.

İl sağlık müdürlüğüne giderek il sağlık müdür yardımcısı veya görevlendireceği il sağlık müdürlüğü görevlisinin başkanlığında kişinin sağlık raporunda belirtilen tanı ile ilgili branş uzmanı/uzmanları ve valilikçe kamu kurum/kuruluşlarından veya ilgili meslek odalarından görevlendirilecek bir makine mühendisinden oluşan komisyon tarafından belirlenecek özel tertibat kod numarası ile hangi sınıf sürücü belgesi alabileceğiniz aynı sağlık raporunun ilgili bölümüne yazarak imzalayacaklardır.

Sağlık raporunda kişinin durumuna özgü daha kısa sürelerde kontrol muayenesi öngörülmemişse düzenlenen sağlık raporu düzenlendiği tarihinden itibaren iki (2) yıl süreyle geçerlidir.

Not : Ehliyet Başvuru sürecinde kan grubu belgeniz talep edilmektedir. Eğer yok ise Aile hekiminizden konu hakkında yardım isteyebilirsiniz. Size kan grubunuzu gösterir belge verilecektir.

Sağlık raporu ile ilgili yapılması gerekenleri yaptınız.

Ehliyet Değişim İşlemleri

Emniyete ait internet sitesi olan Sürücü Belgesi Başvuru Sistemi üzerinden randevunuzu seçerek aşağıda ki belgeler ile birlikte başvurunuzu yapmanız gereklidir.

Başvuru Belgeleri

• Eski sürücü belgesi
  • Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
  • Sürücü sağlık raporu
  • 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz.
  • 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik bir vesikalık fotoğraf)
  • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.

Not : Başvuru süreci ile ilgili merak ettiğiniz sorulara ve ödeme yapacağınız banka bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

İşlemler sonuçlandığında size geçici belge verilmektedir. Ehliyetiniz ise vermiş olduğunuz adrese posta yolu ile gönderilmektedir. Ehliyetinizin geçerlilik süresi ise 5 yıldır.

Ben Yen'i değiştim ama ehliyet için normal ehliyet parası aldılar 22 tl vakfa 134 tl de karta aldılar burda yanlış işlem mi yaptılar

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

balkesli

Üye
Üye
bir hata var 134 lira almamaları gerekir bu ödediğiniz paranın makbuzu varsa itiraz edin

pbnkanbur

Üye
Üye
polio sekeli sağ diz altı ehliyet yenilemeden önce H sınıfı otomatik vites araç kullanabılır ehliyetim vardı ancak yenileme için girdiğim heyet tertıbat yazdı itiraz ettim bu konuda bilgisi olan varmı arkadaşlar

balkesli

Üye
Üye
engelinize göre gazı sağdan sola alırlar elden tertibat yazdılarsa itirazınıza olumlu cevap gelebilir.

muttalip

Üye
Üye
Aile hekimi tarafından verilen sevk kağıdıyla tüm Türkiye deki hastanelerde muayene olunabilir mi ? Teşekkür ederim iyi günler

antus

Üye
Üye
Önce ne yapmam gerekiyor arkadaşlar ?
H sınıfı ehliyetimi yenilemek için önce aile hekimine mi gideyim yoksa sağlık raporu çıkartmak için internet üzerinden devlet hastanesine randevu mu alayım ?

masolak

Üye
Üye
Sol kolumda Brechial Pleksus Paralizi var, Kolumu yukarı kaldıramıyorum ama parmaklarımı ve bileğimi rahatlıkla kullanabiliyorum.
2003 yılında H Ehliyeti alabilir raporu ile H ehliyetimi aldım.
2013 yılında ise "H Ehliyeti alır, Otomatik Vitesli Araç Kullanır" raporu ile otomatik vitesli aracımla trafiğe çıktım
2015 yılında yapılan yeni düzenleme gereği ehliyetimi yenilemek, ÖTV'siz araç satın almak için işlemlere başladım.
Sağlık Kurulu "Sürücü olamaz" ibaresi ile ehliyet almamı engelledi.
Şimdi ne yapmam gerek? İtiraz etsem farklı ildeki sağlık kurulunun bunu düzelteceğine pek inanmıyorum. Dava yolu uzun bir süreç? CİMER'e şikayet etsem etkili olur mu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=22415]masolak[/MENTION]
CİMER in bu konuda etkili olacağını sanmıyorum. Muhtemelen oda size itiraz edin şeklinde dönüş yapacaktır. Ama sonuçta kaybedecek birşeyiniz yok önce CİMER e şikayet etmeyide deneyip gelen sonuca görede hareket edebilirsiniz.

oguzhanguctekin

Üye
Üye
Arkadaşlar benim %41 ortopetik engelim sürekli fakat engelli raporumda tertibatli araç kullanir yada h sinifi ehliyet vs bişey yazmiyor fakat ben vergi indiriminden faydalaniyorum (maaş vervisi) ötvsiz araç almak için ne yapmam gerekiyor? Yardimci olursaniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye