H sınıfı ehliyetim olursa emekli olma şansım olabilir mi?

asil_by

Üye
Üye
ben 2008 yılında evde odun keserken parmaklarımı hızara kaptırdım.sağ elin işaret parmağı hiç yok.orta parmağımdada biraz hasar var.e sınıfı sürücü belgem var.şimdi d sınıfı almak için aile hekiminden rapor aldım direksiyon sınavını geçtim.herşey bitti.harçlarımı felan yatırdım.ehliyet kartı bastırmaya gittim.trafik parmak izinin biri eksik olduğu için ortapediden rapor istedi sistem kabul etmiyor dedi.bende doktora gittim.senin h sınıfına düşer e sınıfı ehliyetin dedi.ehliyetler değişirken elimden alacaklar.h sınıfı verecekler.benim mesleğim şöförlük başka işim yok.ne yapmam lazım.h sınıfına düşerse emeklilik yolu olabilirmi bilmiyorum.yardımlarınız için teşekkür ederim...

septik

Editör
Editör
Sadece parmak kaybından dolayı erken emekliklik şansınız oldukça zor ve diğer konudada yönetmelik uyarınca ehliyet sınavlarına girrkenen önce istenilen sağlık raporları sizin pozisyonuzdaki durumlara malesef kendi statüsü içinde değerlendirmekte.
Mecburen yasa ve yönetmeliklere uyacağız sizin son doktor ve sağlık raporunuza itiraz etme şansınız var tekrar ehliyet sınavlarına girerek önce istenilen sağlık raporunda olan olumsuzluklardan geçme şansını denemenizi tavsiye ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Engelli emekliliği ve diğer engelli haklarından yararlanamak için rapor oranınızın en az %40 olması gerekir. Yukarda Septik arkadaşımızın aktardığı gibi bahsettiğiniz sakatlıktan %40 ve üzeri rapor almanız çok güç. Dolayısıyla emeklilik işiniz baya güç. Dahada önemlisi eğer H sınıfı ehliyet alırsanız insan taşımaya mahsus minibüs, otobüs gibi araçları kullanmakta sorun yaşarsınız.

asil_by

Üye
Üye
benim emekliliğe uğraşmak gibi niyetim yok.ama benim mesleğim elimden alınırsa ne yapmalıyım.h sınıfı yüzde kaç orana veriliyor bilmiyorum.merak ettiğim budur.beni aydınlatırsanız memnun olurum.tşk ederim.iyi günler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sııfı ehliyet almanın rapor oranıyla bir alakası yok. Rapor oranı %20 olanda %90 olanda h sınıfı ehliyet alabilir.

asil_by

Üye
Üye
arkadaşlar benim merak ettiğim h sınıfı ehliyet kimlere verilir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınıfı ehliyet nasıl alınır kimlere verilir
1. Kimler H sınıfı ehliyet alır?
Özel tertibatlı olarak imal, tadil ve teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacak sakatlar...

İsen Buga

Üye
Üye
H sınıfı ehliyet diğer değişle sakatlara verilir..
Halil yılmaz kardeşimiz sadece bir noktayı söylemiş..

Sizin engeliniz H sınıfı ehliyete tam olarak elverişli değil ki. Ortopedi doktrunun vereceği karara bağlı. Bizim söylediklerimiz aşağı yukarı bir tahmim.

Tekerlekli Sandalye