H sınıfı ehliyetim var. Raporumda otomatik vitesli özürlü aracı yazıyor.?

wissory

Üye
Üye
Sevgili arkadaşlar...
Aranıza yeni katıldım.Ben 2005 yılında Ankara Numune Araş.Hastanesinden (sağ kol) Üst Ekstrim Brekial Pleksus Lezyonu (Hareket kısıklılığı, Güç kaybı ve incelik) teşhisli %40 oranında raporum var.Ayrıca */03/2011 tarihli Ankara Eğitim ve Araştırma hastanesinden %40 ibareli raporumu yenilettim. */10/2010 tarhinde Ankara Atatürk Araş. Hast.den """Hsınıfı sürücü belgesi alır otomatik vitesli araç kullanır """""""ibareli rapor aldım.
23/05/2011 tarihinde ise ehliytimi aldım. Ehliyetimde yazan ibare aynen şu;
"""""""" Sınıfı_H, Kullandığı cihazlar_Otomatik Vites Özürlü Aracı"""""""""" diye.
Sizden bilgi almak istediğim konu şu ben bu raporumlar ve ehliyetimle ÖTV indirimnden faydalanabilir miyim? Yok faydalanamıyorsam ne yapmam lazım?
Şimdiden teşekkürler...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef tek başına H sınıfı ehliyet ile ÖTV indirimli araç alamazsınız. Raporunuzda h sınıfı ehliyet kullanır ibaresinin yanında "özel donanımlı araç kullanır" ibaresinin olması gerekiyor. Sakatlık oranı %90'ın altında olan kişiler ÖTV istisnalı araç almaları için aracı hareket ettirici bir donanıma ihtiyaç duyması gerekmekte. Otomatik vitesli araçlar özel donanıma girmediğinden vergiden muafta olamıyor.
Fakat sağ kolunda "kısalık" nedeniyle vites kolunun uzatılması "özel donanıma" girdiği için ÖTV istisnalı araç alanlar var b.k.z Sizin sağ kolunuzda güç kaybı ve incelik varmış. Kısalık olsaydı rahatlıkla özel donanımlı araç kullanır ibareli rapor alırdınız diyecektim ama bu durumda pekte emin değilim.

wissory

Üye
Üye
Teşekkürler cvp için ancak 6 otobobil markasıyla görüştüm. Bunlardan 4ü bayilerimizle görüşmniz lazım dedi. İkisi ise olur ötv indirimli araç alabilirsiniz dediler.Hatta "Fiat Şehrinizde" organizasyonu il Ankara Ankamall da bi fuar gerçekleşti. Otomobiller, test sürüşleri, Özel tertibatlı araçlar ve bu konuda baya bilgili 2 kişi vardı.Onlarla görüşmemde (raporlar ve ehliyet yanımdaydı) senin için başka birşeye gerek yok bunlar yeterli dedi. Ben raporda özel tertibat ibaresi yok onun için olmaz diye düşündüğümü söyledim.Onlar ise zaten seni oto.vitesle sınırlandırmış.Normal manuel vites kullanamazsın ayrıca ehliyetinde "oto.vites özürlü aracı kullanır" yazdığını söylediler.Bilmiyorum.Açıkcası bu kadar şeyden sonra kafam karıştı. Banada Ötv ödemeden araba alamam gibi gelio.Ama oradaki görevli kendi kartını da verdi.Ben yardımcı olacağım dedi. Bakalım biraz daha bekleyip araştıracağım.
Peki size sormak istediğim bir sorular şunlar;
1-"Benim bu raporla gitsem ama aynı anda vites kolunu yükseltsem ötvden faydalanır mıyım?"
2-"İllahaki vitesi kolunu yükseltmek için raporda özel tertibat yazması gerekli mi?"
3-"Bu özel tertibat ibaresini özel hastaneden aldığım raporla halledebilir miyim?"
4-"Özl tertibat ibaresi eklenirse araba manuel olur m?Yoksa oto.vitesli özel tertibatlı diy mi geçer?
Şimdiden teşekkürler...

bilgeadam

Üye
Üye
kişiler araç satmak için nedense hep olur derler prosetürleri takmaz olan vatandaşa olur normalde raporunda özel tertibatlı araç kullanabilir yazmassa ötv siz araç alamassın bence sen emin olmak için vergi dairesine git onlar en doğru bilgiyi verirler hem için rahat etmiş olur hemde gönül rahatlığı ile aracını alırsın özel hastanenin raporları bu gibi durumlarda geçerli değildir devlet hastanesinden olması lazım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
wissory, sen kendi kafana göre vites kolunu uzatamazsın. Raporunda "özel donanımlı araç kullanır" veya "özel donanımlı manuel vitesli araç kullanır" ibarelerinin olması ve makina mühendisinin araca takılacak donanıma dair bir proje çizmesi gerekmekte. Özel tertibatlı araç kullanır ibareli raporu "özel hastanelerdende" alabilirsin. Daha önce özel hastaneden bu yönde rapor alıpta ÖTV indiriminden yararlanan arkadaşlar var.

Tekerlekli Sandalye