H sınıfı ehliyetim var. Tertibatlı araç kullanmadığım için ceza yermiyim?

Karaca7

Üye
Üye
Merhaba , Sol bacağımdan engelliyim. 2009 yılında gerekçesi neydi bilmiyorum ama ehliyet alırken bana özel tertibatlı otomobil kullanabilir ibareli ehliyet verildi.Ben otomatik vitesli aracı tertibata gerek duymadan çok rahat kullanabiliyorum , aracım var yaklaşık 3 aydır bu ehliyet ile kullanıyorum henüz bir çevirmeye denk gelmedim ama denk gelirsem bir sorun teşkil edermi ? Değiştirmelimiyim ve değiştirmek için izlenecek yol nedir ? Bilgilendirirseniz sevinirim..

Karaca7

Üye
Üye
Bu arada belirtmeyi unuttum , Aracım ÖTV indirimli değil ve herhangi bir tertibatı yok.

İsen Buga

Üye
Üye
Uygun olmayan ehliyet ile araç kullandığınız icin
1. Ceza kesilir
2. Araç çekilir
3. Sürücüsü ile sahibi mahkemeye verilir
4. Tum masraflar araç sahibine yüklenir.

Önerim su otomatik vites araç kullanabilir ibreyi ehliyet alırsanız çevirmede sorun olmaz.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) felaket tellalı gibisin be kardeşim...izlenecek yol nedir? bi yol göstersen :)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şunu hatırlatayım. Sol bacaktan engelliler tertibat olmaksızın ÖTV indirimli araç alır kullanır. B.K.Z

mr.boris

Üye
Üye
Ben de motorsiklet almak istiyorum.Engelli olmam bi sorun teşkil eder mi?Herhangi bir indirim alabilir miyim?Rapor derecem yüzde 47.Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

marcus_oredius

Üye
Üye
mr boris bildiğim kadarıyla ötv indirimi sadece araba türlerinde geçerli yani 4 tekerlekli bineklerde

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
- motor silidir hacmi 2800 cm3’ü aşmayan eşya taşımaya mahsus taşıtlar,Motosikletler, mopedler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlar’ın Sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler veya bizzat kullanmak amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere yetkili satıcı veya galeriden satın alınmasında ÖTV tahsil edilmeyecektir.

Karaca7

Üye
Üye
Uygun olmayan ehliyet ile araç kullandığınız icin
1. Ceza kesilir
2. Araç çekilir
3. Sürücüsü ile sahibi mahkemeye verilir
4. Tum masraflar araç sahibine yüklenir.

Önerim su otomatik vites araç kullanabilir ibreyi ehliyet alırsanız çevirmede sorun olmaz.

Ne yaptın sen kardeş ya :D
Sanırım zamanında yurt dışından araç getirtmek için böyle bi ehliyet almıştım sonraki dönemlerde buna ihtiyaç kalmadı.
Değiştirmek için nasıl bir yol izlemeliyim , Kaç paraya mâl olur birde otomatik viteste özel tertibattan sayılıyor diye bi yazı görmüştüm sanki öyle bişey hatırlar gibiyim :)

Şunu hatırlatayım. Sol bacaktan engelliler tertibat olmaksızın ÖTV indirimli araç alır kullanır. B.K.Z

Bunu biliyorum ama şu anda sıfır araç düşünmüyorum 5 yıl satamama olayından dolayı teşekkür ederim yinede bilgilendirdiğiniz için.

İsen Buga

Üye
Üye
:) Felaket Tellalı olduk iyi mi? Karaca7 kardeş bak ben ne hallere düştüm; Felaket Tellalı...

Otomatik vites özelt ertibat sayılıyor ama
1. ÖTV öderseniz tüm aile kullanır sizde kullanırsınız
2. ÖTV ödemezseniz sadece sen kullanırsın..

Ehliyet değiştirmek önce hastaneden başlıyor kaça mal oalcağı bilemem; benzin taksi dolmuş vs vs ayrıca emniyetcilere verilecek para da var:
Emniyete gidiyorsun; dosya ile soforler odasına gidiyorsun; ehliyet değişimi yapıyorsun: Eski ehliyet veriyorsun yeni ehliyet alıyorsun: al gülüm ver gülüm hesabı diye biliyordum ancak kurs varmı emin değilim.

Önce rapor hazır olsun sonra emniyete gidersiniz. Onlar sizi yönlendirir. Kurs olacağını pek sanmıyorum bu arada bu kurs işi benim sahşi düşüncem.

kursa gitmeye gerek varmı bilmiyorum bir araştırayım.

Karaca7

Üye
Üye
Otomatik vites özelt ertibat sayılıyor ama
1. ÖTV öderseniz tüm aile kullanır sizde kullanırsınız
2. ÖTV ödemezseniz sadece sen kullanırsın..

Anlamadımki şimdi ben ne yapacağımı :D Ötv ödedim ben alırken muaf olduğumu bile bile , tek sorunum şu ehliyette yazan özel tertibatlı otomobil ibaresi ile herhangi bir tertibatı bulunmayan tam otomatik vites araç kullanabiliyormuyum :)

İlk defa başıma geldiği için emniyetemi gideceğim şöförler odasınamı hastaneyemi yoksa hepsine sıraylamı hiç bilmiyorum. Ne karışık bi ülkede yaşıyoruz arkadaş :D

İsen Buga

Üye
Üye
Daha evvel cevaplamıştım kullanamazsın...
Hey Cellaaat giyodinin ipini keeeesss.....

Önce hastane sonra emniyet oradan soforler odası sonra ehliyet sonra ev yolu..

Tekerlekli Sandalye