H sınıfı ehliyetim ve raporum var, ancak ötv indiriminden faydalanamıyorum? Neden?

meddari

Üye
Üye
Merhaba,

Dün bir firmadan otomobil almak için işlemlerimi başlattım ve bunun için % 40 engelli raporumun fotokopisini, H sınıfı ehliyetimin(özel tertibatlı araç kullanabilir ifadesi var) fotokopisini, h sınıfı ehliyet alalabilir ve modifiye araç kullanabilir ifadeli raporumun fotokopisini, firma yetkililerine verdim onlarda vergi dairesine gönderdiler, ancak bugün ötv indiriminden yararlanamayacağım haberini aldım.

Engelim sağ kolumda doğuştan kısalık, his kaybı, güç kaybı vs.
Bir de % 40 engelli raporumu niye istediler bunu anlamadım.
Sizin sitede verdiğiniz bilgilere dayanarak, yetkiliye buna ihtiyaç olmadığını söyledim, ancak, yetkili yeni kanunlara göre var dedi. Ki olsa bile benim zaten % 40 raporum var herşey var ama sonuç "0"

Yeni bir yönetmelik mi çıktı acaba, yoksa sizce nedeni nedir acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Onu söyleyen halt etmiş. Bal gibi ÖTV indirimden yararlanabilirsiniz.
Size onu söyleyen firma yürürlükteki mevzuattan haberi yokmuş.
Bakınız: http://engelliler.gen.tr/f18/sag-kolundan-engelli-olanlar-otvsiz-arac-alabilecekler-1381/

Buradaki konuda tam olarak şunlar söylenmekte:
Buna göre, sağ kolunuzdaki kısalık dolayısıyla sakatlık derecesi %90’ın altında olan tarafınız adına kayıt ve tescili yapılacak olan aracın vites kolunun uzatılması, sakatlığa uygun hareket ettirici özel tertibat olarak değerlendirileceğinden ÖTV istisnasından yararlanılması mümkün bulunmaktadır.

meddari

Üye
Üye
cevap

Merhaba, ötv indiriminden yararlanamayacağımı firma yetkililerine söyleyen, bulunduğum ilçenin vergi dairesi. Yani vergi dairesi benim ötv indiriminden yararlanamayacağımı söylüyor.
Bu durumda izlemem gereken yol nedir?

Sb-Sn

Üye
Üye
çok değil daha 1 ay önce bi arkadaşım aldı onunda aynı sag kolu kısa normal vitesli aracda değişim zorlugu nedeniyle otomatik arac aldılar ötv indirimli ve silecek kollarıını flnda sola almışlar araç geldi başka değişiklik yok otomatik olarak ötv indirimli aldılar sende alırsın..
ama ben alamıyorum hiçte bulaşmıyorum B sınıfı yetiyor :)

Tekerlekli Sandalye