H sınıfı ehliyetle araç alımı

Mayyakceto

Üye
Üye
Merhabalar,
Ben de bir konu hakkında bilgi rica ediyorum. 2010 yılında almış olduğum H sınıfı otomatik vites araç kullanabilir ehliyetim ve rapor üzerinde H sınıfı ehliyet alabilir, özel tertibatlı araç kullanabilir raporum mevcut. Sıfır araç almak için bir kaç bayiye ehliyetimin ve raporumun araç almak için hala geçerli olup olmadığını sordum ve tamamı alabileceğimi söyledi. Bende Ekim’in ilk haftası gelecek olan bir araç siparişi verdim ve evraklarımı bayiye teslim ettim. Ancak son dakika sürprizi yaşamaktan ve vergi dairesinden olumsuz yanıt almaktan korkuyorum ve nette pek açıklayıcı bir bilgi bulamadım.
Mevcut H sınıfı ehliyetim ve raporumla şu anda araç almamda bir sakınca var mı? Varsa ehliyeti yenileme sürecim ortalama kaç gün sürer? Bilgisi olan varsa yardım rica ederim.

İsen Buga

Üye
Üye
NEDEN sıkıntı çksın?

"1.1. İstisnadan Yararlanabilecekler Bu uygulamadan, engellilik durumu, manuel vitesli bir taşıtın hareket ettirici akşamında tadilat yaptırılmasını gerektirecek nitelikte olanlar, diğer bir ifade ile manuel vitesli bir taşıtın hareket ettirici aksamında engelliliğe uygun tertibat yaptırılmadan taşıtı kullanamayacak olanlar yararlanabilir. Örneğin, sadece sağ veya sol el parmaklardan herhangi bir ya da birkaçı olmayanlar bu uygulamadan yararlanamaz. Mevcut kanuni düzenleme gereği; engellilik oranı %90'ın altında olanlardan, engellilik durumları yukarıda belirtilen mahiyette olmayan, işitme engellilerin, görme engellilerin, böbrek rahatsızlığı olanların, kalp nakli veya rahatsızlığı olanların, zihinsel engellilerin ve benzerlerinin ÖTV'den müstesna olarak taşıt iktisap etmeleri mümkün bulunmamaktadır. Engellilik durumunun tevsikinde, “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde yetkili sağlık kurumlarından (hastanelerden) alınan engelli sağlık kurulu raporu aranır."

seninki bu aşağıdaki kapsamda...
"2.2.Sahip Olunması Gereken Sürücü Belgesi
Bu istisna uygulamasından yararlanılabilmesi için; -01/01/2016 tarihinden önce alınan ve ilgili mevzuatı uyarınca söz konusu tarihten itibaren beş yıl (31/12/2020 tarihine kadar) geçerliliği bulunan H sınıfı sürücü belgesine veya, -01/01/2016 tarihinden itibaren alınan, engellilik durumları itibarıyla istisna kapsamındaki taşıtta bulunması gereken özel tertibata/ tertibatlara ilişkin ibareleri (kod numarasını/numaralarını) içeren A, A1, A2, B, B1, BE ve M sınıfı sürücü belgesine,"

sahip olunması zorunludur.

Rapor ve ehliyetiniz sınırlı ve süreli değilse 2023 yılına kadar gecerlidir. MEvzuattan alıntı yapıp yolladım. Şahsi görüşüme göre sıkıntı çıkmaz...

Mayyakceto

Üye
Üye
Bilgi için çok teşekkür ederim. Sol taraftan polio sekeli ve kısalığım mevcut, aparatsız otomatik vites araç kullanabiliyorum. Benim için çok faydalı oldu, gerekirse mevzuatın bu kısmını sunabilirim.

İsen Buga

Üye
Üye
Rica ederim...Yeni aracınızı güle güle kazasız belasız kullan...

Tekerlekli Sandalye