H sınıfı ehliyetler A veya B sınıfına nasıl dönüştürülecek?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Arkadaşlar bildiğiniz gibi kara yolları trafik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte 2016 itibarıyla sürücülere verilen ehliyetlerde yeni bir döneme girildi ve yeni ehliyet alacak olan engellilere H sınıfı sürücü belgesi yerine engel durumuna göre A veya B sınıfı ehliyet verilecek. Bununla birlikte ister engelli olsun isterse olmasın daha önce ehliyet almış herkes 5 yıl içerisinde aldıkları sürücü belgelerini yenileriyle değiştirmek zorundalar. Bu durumda biz engelliler için kafalarda şu soru dolaşıyor. H sınıfı olanlar nasıl A veya B sınıfı ehliyete dönüştürecekler? Hemen yanıtlamaya çalışalım.

62.jpg

H Sınıfı Ehliyetlerin Yenileriyle Değiştirilmesi İşlemleri

• 1- İlk önce aile hekimize yada pratisyene gidip engelli olduğunuzu ÖTV indirimli araç almak için sürücü belgesi almak istediğinizi belirtiyorsunuz. Tabi yasa yeni olduğundan aile hekimleri bu konuda çok bilgisizler muhtemelen size direk uzman dr a sevk edecekler.
  • 2- Sevk sonrası (hastalığınıza sakatlığınıza göre) bir uzman veya birden fazla uzman dr durumunuzu detaylı muayene edip, “tertibatlı araç kullanır veya tertibata gerek olmadan otomatik vitesli araç kullanır” notunu düşüyor.
  • 3- Tüm bu işlemlerden sonra İl sağlık müdürlüklerinde kurulan özel komisyona gidiyorsunuz (her ilde haftanın belirli günleri bu komisyon toplanıyor. Bulunduğunuz ilde hangi tarihte toplandığını sorup öğrenin) komisyon sizi dinleyip inceleyerek eğer tertibatlı araç kullanacaksanız ona dair kodları raporunuza yazıyor.

Sürücü olabilmenize dair iş ve işlemler burada son buluyor.

Ehliyetin Değişimi İçin Yapılacaklar?

İnternet üzerinden hizmet veren “sürücü belgesi randevu” sitesinden randevu alıyorsunuz > https://surucurandevu.egm.gov.tr/
Sonrasında emniyetten ehliyet değişimi için istenen belgeleri tamamlıyorsunuz. Bu belgeler;

• 1- Sürücü olabilmenize dair aldığınız sağlık raporu
  • 2- Eski ehliyetiniz
  • 3- Nüfüs cüzdanı
  • 4- Ehliyet değişimine dair ödemeniz gereken 15 TL nin ödendiğine dair resmi makbuz
  • 5- 2 adet biyometrik fotoğraf. Dikkat bildiğiniz vesikalık fotoğraf değil. Mutlaka biyometrik fotoğraf olacak.
  • 6- Kan gurubunuzu belirten yazılı belge.

Tüm bu belgeleri iş ve işlemleri hazırladığınızda randevu saatinde gidiyorsunuz. Orda sizizin parmak izinizi alıp değişim işlemlerini yapıyorlar. Yalnız size direk yeni ehliyeti vermiyorlar. Yeni ehliyet 15 gün sonra posta yoluyla adresinize yollanıyor. Bu 15 günlük süre zarfında size geçici bir belge veriyor.

Ayrıca bakınız: https://engelliler.gen.tr/f18/2016-yeni-yasaya-gore-engellilerin-ehliyet-raporu-almalari-28261/

faruk bakır

Üye
Üye
Merhaba.
ilk defa engelliler sitesine üye oldum ve ilk sorum inşallah işimi halledebilecek bi cevap alabilirım :)

B sınıfı ehliyetim var.8 sene önce geçirdiğim kaza sonucu sol kalça kırıklığı ve 3 cm kısalık nedeni ile otomatik vitesli aracı indirimli almak istiyorum.dün heyete girdim heyette h sınıfı ehliyetide almak istiyormusun dediler evet dedim aile hekiminden alacağın kağıtla buraya gel dediler.o kağıdı ben 1 hafta önce almıştım çıkardım cebimden bunumu istiyorsunuz dedim.evet deyip heyet raporunun içine ilave ettiler ve pazartesi 1:30'da gel al raporunu dediler.peki alacağım raporda otomatik vites arac kullanır yazarsa.aile hekiminden aldığım kağıtta'da 1.sınıf sürücü olur işaretlenirse.benim hayaller suyamı düşer.kendimi nasıl savunabilirim.
Şimdiden teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
H sınııfı ehliyet mi? İyi güzelde engellilere 1 ocak 2016 itibariyle H sınıfı ehliyet yerine A veya B sınıfı ehliyet verilecek. Sizin sakatlığınız otomatik vitesli aracı ÖTV indirimli almak için uygun. Sol bacaktan engelliler tertibat olmaksızın otomatik vitesli aracı ÖTV indirimli alabiliyor. Raporunuzda A veya B sınıfı sürücü belgesi alır, tertibat olmaksızın otomatik vitesli aracı kullanır ibarelerinin olması yeterli. Ama yasa yeni olduğundan memurların yeni yasadan henüz haberi yok demekki.

okanerl

Üye
Üye
H sınııfı ehliyet mi? İyi güzelde engellilere 1 ocak 2016 itibariyle H sınıfı ehliyet yerine A veya B sınıfı ehliyet verilecek. Sizin sakatlığınız otomatik vitesli aracı ÖTV indirimli almak için uygun. Sol bacaktan engelliler tertibat olmaksızın otomatik vitesli aracı ÖTV indirimli alabiliyor. Raporunuzda A veya B sınıfı sürücü belgesi alır, tertibat olmaksızın otomatik vitesli aracı kullanır ibarelerinin olması yeterli. Ama yasa yeni olduğundan memurların yeni yasadan henüz haberi yok demekki.

halil bey rahatsızlığım sağ ayağımda h sınıfı ehliyetim mevcut ehliyeti değiştirmek için yeni rapor alırken bu rapora tertibat olmaksızın otomatik vites kullanır ibaresi yazdırabilirsek ötvsiz aracı tertibatsız alabilme imkanımız varmı acaba

yardımlarınız için teşekkürler..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef. Sağ bacak engelliler tertibat olmadan ötv indirimden faydalanamıyor...

Tekerlekli Sandalye