Haberegir.Com Engellilerin Sorunlarını Gündeme Taşımak İstiyor

Haberegir.Com

Üye
Üye
haberlogo.jpg

Merhaba arkadaşlar,

Haberegir.Com olarak engellilerin yaşadıkları sorunları gazetemiz de gündeme taşımak istiyoruz. Bu anlamda engellilerin kısıtlanan yaşam alanlarını toplumdan beklentilerini bizzat siz engellilerin ağzından gazetemiz aracılığıyla duyurmak istemekteyiz.

Bunu yapmak için sizlerden yardım bekliyoruz. Herhafta pazar günleri gazetemizin Sağlık ve Yaşam kategorisin de yayınlanmak üzere bir engelli arkadaşımızla roportaj yapmak isteriz. Roportaj soru/cevap şeklinde olacak herhafta biz yada sizler bir konu belirleyeceksiniz. Belirlenen bu konu çercevesin de sizlere gazetemizin editörleri tarafından sorular sorulacak sizler bu sorulara cevap vereceksiniz.
İlk roportajı kabul ederlerse Halil beyle yapmak istiyoruz.

İlk roportajımız da Engelliler.Gen.Tr sitesinin kuruluş hikayesi ve amaçlarından bahsetmek istiyoruz.

Bu projemiz de bizlere destek vermek isterseniz bende sesimi duyurmak istiyorum diyorsanız lütfen konu altında roportaj yapmak istediğinizi belirtiniz.

Sizlere Halil bey aracılığıyla ulaşacağız. Bizimle temas kurmak için konu altına mesaj yazabilir, Halil bey'e özel mesaj yazabilir yada bize özel mesajla ulaşabilirsiniz.

Konuyla ilgili haber linkimiz, sitemiz üzerinden duyurumuz:

Şimdiden teşekkür ediyorum

Not: Bizimle roportaj yapmayı kabul edenler dilerlerse isimlerini saklı tutabiliriz. Bu tamamen roportaj yapılacak kişinin tercihine bağlı.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, roportaj teklifinizi seve seve kabul ediyorum. Engelli bireylerin yaşadıkları sıkıntılara dair ne kadar çok yerde haber, makale yazılarsa bu konuya olan dikkat artacaktır. Zaten bizde bunu amaçlıyoruz. Site olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız.

F

Fırtına

Guest
merhaba,
biz engelliler adına her zaman elimden gelen desteği yapmaya hazırım..

Haberegir.Com

Üye
Üye
Merhabalar, ilk söyleşimizi Yukarda İskender beyinde verdiği linkten anlaşılacağı üzre Halil beyle yaptık. 2. Söyleşimizi bu pazar 2 engelli arkadaşımızla yapmak istemekteyiz.
Önümüzdeki Pazar 2. roportajı konusu "sonradan engelli olan" kişilerin engelliliği kabul etme/etmeme süreçleri engelli olduktan sonra yaşamlarında ki değişiklik konusu etrafında şekillenecektir.
Bu nedenle sonradan engelli olan 2 arkadaşımızla roportaj yapmak istemekteyiz. Bu roportajda roportajı kabul eden kişilerin dilerlerse isimleri saklı tutulacaktır.
Sonradan engelli olan 2 arkadaşımız bu başlık altında veya özel mesajla teklimize dönüş yapsınlar lütfen. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.
Not: Konu altında bizlere yardımcı olacağını belirten arkadaşlarımızdan sonradan engelli olan varsa lütfen belirtsin.
Haberegir.Com Yönetimi

Son düzenleme:

İskender Durgun

Üye
Üye
Önümüzdeki Pazar 2. roportajı konusu "sonradan engelli olan" kişilerin engelliliği kabul etme/etmeme süreçleri engelli olduktan sonra yaşamlarında ki değişiklik konusu etrafında şekillenecektir.
Bu nedenle sonradan engelli olan 2 arkadaşımızla roportaj yapmak istemekteyiz.

26.03.2007 tarihinde engelli oldum. Ben size yardımcı olmaya çalışabilirim.....

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
6 sene önce bende sonradan engelli olmuş bi omurilif felçliyim elimden geldigi kadar ve bilgilerimi ve sorunlarımı paylaşmaya hazırım..

Haberegir.Com

Üye
Üye
İskender ve Mehmet bey roportaj teklimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Makri

Üye
Üye
Yeniyim. Roportaj(!) yapacak yetkili/ilgili kişilerin donanımı nedir? Bir ayrıntıda neden ısrarla roportaj diye yazdıklarını anlamadım.

Haberegir.Com

Üye
Üye
Roportaj teklifimizi kabul eden değerli arkadaşlarımıza bir kere daha teşekkür ediyoruz.
Yeniyim. Roportaj(!) yapacak yetkili/ilgili kişilerin donanımı nedir? Bir ayrıntıda neden ısrarla roportaj diye yazdıklarını anlamadım.

Donanımdan kastınız nedir, kim neye göre hangi kriter baz alınarak donanımlı/donanımsız olarak adlandırılır, bu adlandırmayı kim neye göre yapar bundan emin değilim ama bu roportajla ne yapmak istediğimizi açıklamaya çalışayım.
İnternet üzerinden yayın yapan gazetelerden tutunda TV kanallarına kadar uzanan geniş bir yelpazede yayın yapan yazılı ve görsel basınımız gazete köşelerinde, manşetlerinde TV kanallarında saatlarce - sayfalarca magazin haberlerinden/yazılarından tutunda toplumun ve o toplumun içinde yaşayan bireylerin faydasına olmayan yayınlar-yazılar yazarken (ki buna bizim gazetemizde dahil) ve buna kimsenin sesi çıkmazken görünürde herkes bu yayın politikasına karşı olduğunu söylesede en fazla o haberler/yazılar okurken (buda ayrıca üzerinde tartışılması gereken bir durumdur) bizler bu duruma bir tavır almak adına bu ülkede yaşayan milyonlarca engellinin sorununu gazetemiz aracılığıyla okuyucularımıza aktarmaya karar verdik.

Neden ısrarla "roportaj" kelimesini kullanıyoruz?
O kadar sık kullandığımızı düşünmesekte. Bu ifadeye şundan yer verdik. Bizler gazete çalışanları olarak engellilerin sorunları ve onların dünyaları hakkında fazla bilgiye sahip insanlar değiliz. Evet masa başında oturup "engellilerin sorunlarına" dair yazılar yazabiliriz. Ama bizler bunu yapmak yerine bizzat o sorunları yaşayan insanların kendi sorunlarını aktarmalarını tercih ettik. Bunu yapabilmek içinde engelli bireylerle roportaj yapmamız gerektiğini söylememe gerek yok sanırım.

Tabi gazetemizde engellilerin sorunlarını aktararak bu sorunları kökten çözeceğimizi iddia etmiyoruz. Bunu yapabilecek bir güçümüzde yok. Ama basın etiği açısından baktığımızda bu ülkede yaşayan insanların gerçek sorunlarını yine o insanların ağzından aktarmanın doğru olacağı kanısına vardık. Bizimkise karanlığa küfretmek yerine "mum" yakmaktan ibarettir.
Sözlerime son verirken, daha aydınlık ve yaşanabilir bir ülke için herkesin bir mum yakmasının yeterli olacağını söylüyor hepinize saygılarımı iletiyorum.

Son düzenleme:

Makri

Üye
Üye
Donanımdan kastım şudur? Yani aldığınız eğitim nedir? Gazetecilikle, medyayla, eğitimle ilginiz ilişkiniz nedir? Nasıldır? Psikolojik, sosyalojik bir formasyonunun varmıdır? Yoksa donanımınız nedir diye soran bir kişiye klasik, her cümlenin başında, sonunda kullanılabilen toplumun çok sevdiği "bir mumda biz yakalım, balık yemeyi değil, balık tutmayı öğretelim" gibi ruhları okşayacak cümleler kurmaktan öte, artık engellilerin sorunlarını herkes biliyor. Engellilerin sorunlarını değil çözüm yollarını gösteren, çözümler üreten yol belirlemeliyiz.
Neyse aslında sorum kısa ve net. Birincisi söylediğim gibi bir gazecilik eğitiminiz varmı? İkinciside ısrarla ve ısrarla "roportaj" yazdığınızı farkettiğimdendir. Cevapları net olur diye kısa yazmıştım. Ama neyse klavyelerinizdeki pasları, tozları atarcasına gereksiz -ben bunu sormamıştım- bir açıklama olmuş. Yine de emeğiniz ve açıklamanız için teşekkürler,

F

Fırtına

Guest
iskender durgun ve mehmet yalçın,
yapmış olduğunuz bu güzel söyleşi için teşekkür ediyorum..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Söyleşinizi okudum içten ve samimi paylaşımlarınız için İskender bey ve Mehmet bey'e teşekkür ederim.

Tekerlekli Sandalye