Hacı Ömer Sabancı Vakfı Hibe Programı Projemiz Kabul Edildi (Kasder..)

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
images-stories-guncel-14_eko_sabancidan_toplumsal_hibe_programi-400x157.jpg

Görme Özürlüler Derneği ve Türkiye Kas Hastalıkları Derneği’nin Hacı Ömer Sabancı Vakfı Hibe Programına verdiği “Engelli Ayrımcılığını Önleme ve Mücadele Platformu Projesi”, Vakıf tarafından kabul edilerek onaylandı. Derneğimiz bu projede proje ortağı sıfatı ile çalışacaktır.

Neden Engelli Ayrımcılığını Önleme ve Mücadele Platformu Projesi?

Tüm yasal düzenlemelere ve tedbirlere rağmen Türkiye’de engelli ayrımcılığının, eğitim, istihdam, ulaşılabilirlik vb alanlarda yaşanıyor olması, buna karşın sivil toplum kuruluşlarının izleyicilik ve önleyicilik konusunda yetersiz kalması projenin çıkış noktasını oluşturmaktadır.

Proje Kapsamında Neler Yapılacak?

A- Anayasa ve uluslararası sözleşmelere uygun mevzuat düzenlemelerinin yapılması ve STK’ların bu süreçte etkin kılınması,

B- Geçmişte çıkarılmış mevzuatta engellilere yönelik ayrımcılık içermesi muhtemel mevzuatın ayrımcı niteliğinden arındırılması ve bu süreçte STK’ların etkin kılınması,

C- Ayrımcılık uygulamalarına gerek devlet-engelli birey ilişkilerinde, gerek engelli birey-engelsiz birey ilişkilerinde son verilmesi,

D- Bütün bu süreçlerde STK’ların etkin kılınması, kapasitelerinin yükseltilmesi, ayrımcılığın izlenmesi ve önlenmesi,

E- Bu STK’lar arasında işbirliği içerisinde ortak hareket edecekleri platformların oluşturulması,

Proje Özeti;

Tüm yasal düzenlemelere rağmen Türkiye’de engelli ayrımcılığının, eğitim, istihdam, ulaşılabilirlik vb alanlarda yaşanıyor olması, buna karşın STK’ların izleyicilik ve önleyicilik konusunda yetersiz kalması projenin çıkış noktasını oluşturmaktadır.

Projede engellilik ve/veya ayrımcılık konularında faaliyet gösteren (Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden) STK temsilcilerine, ayrımcılığı önleme ve mücadele etme konusunda kapasite kazanacak, bir platformda ayrımcılık konusunda aşağıda özetlenen çalışmalarda bulunacaktır;

1- Engellilere yönelik (ayrımcılıkla ilintili) ulusal ve uluslar arası mevzuat ve sözleşmeler hakkında eğitim,

2- Ayrımcılılıkla mücadele için (merkezi ve yerel yönetimlere) idari ve yasal başvuruların nasıl yapılacağı, usulleri hakkında uygulamalı eğitim,

3- Engelli ayrımcılığı konusunda geriye doğru 2 yıldan projenin sonuna kadar yaşanmış engelli ayrımcılık uygulamaları konusunda izleme çalışmaları, anket-istatistik çalışması, bu iki kanaldan gelen verilerin analiz edilerek bir rapor oluşturulması,

4- 32 STK’nın bir iyi niyet protokolüyle platform haline gelinmesi, eğitimler ve yapılan izleme çalışmalarından elde ettikleri veriler ve tespitler kapsamında;

a- Hazırlanan raporu konuya taraf kesimlere (Özürlüler İdaresi, bakanlıklar, TBMM’nin ilgili komisyonlar STK’lara) ve kamuoyuna sunma,

b- Eğitim, erişim, istihdam, sağlık vb alanlardaki ayrımcı uygulamalarla ilgili olarak devlet idarecilerine düzeltme talebiyle her dernekçe asgari 5’er adet olmak üzere Türkiye genelinde toplam 100 adet başvuru yapılması,

c- Ayrımcılık içeren kanun mevzuatın, değiştirilmesi için yasama ve yürütme organı nezdinde girişimlerde bulunulması, anayasa değişikliği kapsamında Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvuruları için hazırlık yapılması,

d-Suç teşkil eden ayrımcı fiil, eylem ve işlemler hakkında toplu yasal girişimler ve davalar açılması,

5- Web sayfası oluşturulması,

images-stories-guncel-Sabanci_Vakf-600x558.jpg

kasder.org.tr

Tekerlekli Sandalye