Hakem hastanesinden sonra tekrar rapor almak için bekleme süresi var mı?

tahir_peker

Üye
Üye
ben özürlü raporu için hastaneye basvurdum % 25 rapor verdiler .sonra iil saglık müdürlügüne itiraz ettim baska hastaneye gönderdiler orda %38 aldım .sonrada hakem hastanesinde % 35 verdiler.tekrardan özürlü raporuna basvurmam için herhangi bir bekleme süresi var mı?yoksa hiç gitmedigim baska bir hastaneden sıfırdan basvuru yapabilir miyim? simdiden tesekkürler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Siz zaten rapora itiraz etmiş ve başka bir hastahaneye sevk edilmişiniz. Bildiğim kadarıyla kesin kararı hakem hastahane verir. bir müddet bekleyip tekrar deneyebilirsiniz ama sonucun pek değişmeyeceğini düşünüyorum.

Özürlü sağlık kurulu raporuna itiraz ;

MADDE 10 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporuna; özürlü, velisi veya vasisi veyahut raporu isteyen kurum tarafından itiraz edilebilir. İlgililer itiraz dilekçesi ve ilk özürlü sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunduğu ilin sağlık müdürlüğüne başvurur. İl sağlık müdürlüğünce, özürlü sağlık kurulu raporu alacak kişi en yakın farklı bir özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneye gönderilir. İtiraz edilen özürlü sağlık kurulu raporu ile itiraz üzerine verilen özürlü sağlık kurulu raporundaki kararlar aynı yönde ise özürlü sağlık kurulu raporu kesinleşir.

(2) Özürlü sağlık kurulu raporlarının farklı olması durumunda, Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan hakem hastanelerden, kişinin ikamet ettiği yere en yakın bir hakem hastaneye, kişi yeniden muayene edilmesi ve özürlü sağlık kurulu raporu tanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir. Hakem hastanenin özürlü sağlık kurulunca verilen kararı kesindir.

tahir_peker

Üye
Üye
peki ben ömür boyu özürlü raporu cıkarmak için basvuramayacak mıyım

gülümse_hayata

Üye
Üye
Başvurunuzu yapın yeniden şansınızı deneyin son verilen rapor oranınız % 35 belki oran yükselir buna ancak heyet karar verir biz birşey diyemeyiz. Söylemek istediğim size verilen bir oran var itirazda bulunmuş başka hastahaneye sevk edilmişiniz hakem hastahane farklı bir oran vermiş zaten. Ama ben bir kez daha şansımı denerim diyorsanız biraz bekleyip yeniden müracat edin.

İsen Buga

Üye
Üye
Alti ay ile bes yil arasi sureniz var.
Bildigim kadariyla hakem hastan raporuna istinaden tekrar rapor alacaksaniz bes yil beklemelisiniz ancak alti ayda bir heyet raporu alirsiniz itiraz etme imkaniniz bes yildan once olmaz.

tahir_peker

Üye
Üye
anladım.peki hastalıgımda ilerleme olursa yinede bi bekleme süresi olmaz mı

M

mavibalina2012

Guest
Hakem hastanesinin vermiş olduğu karar nihai yani kesinleşmiş son karardır...Ancak karara karşı dava açabilirsiniz...Bu davalarda kazanan çok fazla olmasa da eğer sağlık kurulu raporunuzda hastalık durumunuzda eksiklik varsa yani rapora geçmemiş ancak sakatlık oranını gösteren tabloda yer alan rahatsızlığınız var ise o vakit yargı yoluna başvurun çünkü hakem kararları kolaylıkla bozulmaz...

SANAATKAR

Üye
Üye
siz rapora itiraz etmişsiniz zaten itirazınız üzere hakem hastanede tekrar karar almışlar bu alınan karar kesindir aynısı başıma geldi 2 sene rapor için müracat edemiyorsunuz diye biliyorum şayet ilerliyen günlerde başka bir rahatsılığınız çıkarsa ve yahut hastalığınıda ilerleme olursa rapor için tekrar müracat edebiliyorsunuz böyle bir hakkınız var kanunlar değişmediyse ben öyle yapmıştım birde rahatsızlığınızı söylerseniz daha iyi yardımcı oluruz

tahir_peker

Üye
Üye
yardım please !!

hocam rahatsızlıgım kalcalarımda protez var .5 ay önce gönderilmistim hakem hastanesine .ama simdi hastalıgım ilerledi protezden dolyı hreketler iyice kısıtlandı ve romatizmam arttı.bugun hastaneye gittim siz zaten rapor almıssınız tekrar alamazsınız dedi görevli bayan.ne yapmam gerek?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Rapora tekrar itiraz etmek istediğiniz hastahanede belirtmedinizmi?

tahir_peker

Üye
Üye
ben rapora tiraz etmicem ki bastan rapor cıkarmak istiyuorum

M

mavibalina2012

Guest
''Kalıcı hastalık veya özürler için raporun bir defa verilmesi yeterlidir. Ancak, özür durumunun değişmesi halinde, rapor ve buna bağlı çalışma gücü kaybı oranı yeniden belirlenir.

Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki sağlık kurulu raporu da kurula sunularak sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.''

Arkadaşım yönetmeliğe göre hastalığınız arttığı vakit yeniden rapor alabilirsiniz yukarıda belirttiğim yönetmelik hükümleri ancak siz düşük oranda bir rapor aldınız ve mevcut hastalığınızın sizde yarattığı kısıtlılık durumundan bahsediyorsunuz...Tüm hastalıklar cetvelde yer almıyor bildiğiniz gibi...Ve normal durumlarda yeniden rapor alabilmeniz için altı ay bekleme süreniz olduğu gibi hakem kararına itiraz etmek için de süreye tabisiniz...

Altı ay geçmeden heyet raporu almak imkansız iken keşke memura bir daha ne zaman başvuracağınızı sorsaydınız ve arkadaşım benim samimi düşüncemi sorarsanız eğer yukarıda bahsettiğiniz sağlık durumunu öne sürecekseniz %40 ve üzeri zor görünüyor...Bu benim şahsi kaanatim çünkü hakem kararını bozmak çok zor...Sağlıcakla ve esenlikle kalın...

turanerol

Üye
Üye
selam haliı bey 2013 yasalarına göre bakım masları gelır olarak sayılıyormu bızım ılcede sosyal hızmetler gelır olarak sayılıyor dıyolar benı bılgılendırırsenız memnun oluru

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2022 Maaş hesaplamasında muhtaçlık hesaplamasında, evde bakım maaşı gelir oralarak görülmemektedir.

turanerol

Üye
Üye
benım ılcede bakım ması gelır sayılıyor dıyorlar bana 2011 tarıhlı raporu yenletıler engelıye uckurus verdıklerı paralara gözu dıkmısler benım 2 cocugumvar 2 2022 ması alıyorum bırındende bakım ması alıyorum yanı 12000 tele baska gelırımde yok evım kıra ben yoksuluk sınırını asyormuyum bana bır bılgı versenız sosyal hızmetlerle gıdıp görusucem tesekule

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2022 Maaşınında muhtaçlık kararı verilirken evde bakım maaşının gelir sayılmayacagını bunun yönetmelikle asl olduğunu ısrarla belirtin

turanerol

Üye
Üye
cok tesekurle gıdıp konusucam aldıgım bılgılerı sızlere payascam cok tesekurle

turanerol

Üye
Üye
hayırlı aksamlar mehmetbey bakım masını gelırden sayıyorlar kesınlıkle kabul etmıyorlar bı bırsey anlamadıkbu ısten

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Valla olmaması gerekiyor kurum yeni devredildi o sebepten bilmiyorlardır bimer'den sormanızı öneriyorum ordan gelen yazılı cevabı kuruma verirseniz yeterli olacaktır

Bülent Sakarya

Üye
Üye
Merhaba bir soruda ben sormak istiyorum asıl hastalığım lenfoma heyet için hematoloji Dr %40 ve sürekli diye yazdı ve bu değiştirilemez dedi ayrıca obezite %44 hiper tansiyon içinde %28 verdiler rapor toplam oranı % 76 olarak rapor verdi ve 1 yıl sonra kontrol yazmışlar bunun lenfoma için sürekli dediği halde neden 1 yıl kontrol verilmiş olabilir ayrıca bunu sürekli çevirmeniz için ne yapmamız gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

Tekerlekli Sandalye